10.12.13, 14:41Flaga Unii Europejskiej (fot. archiwum)

Prof. Krystyna Pawłowicz dla Fronda.pl: To nie jest żadna flaga!

Portal Fronda.pl: W rozmowie z „Super Expressem” nazwała Pani unijną flagę...

Prof. Krystyna Pawłowicz: To nie jest żadna flaga unijna, ale zwykły kawałek materiału, którego nie chronią żadne państwowe przepisy. A nie chronią, bo nie jest to flaga państwowa, zaś w Polce tak właśnie się ją traktuje i wymaga dla niej czci, chociaż Unia pasożytuje na Polsce. Wieszanie unijnej flagi na równi z flagą polską jest równoznaczne z lekceważeniem tej drugiej. Na moje argumenty słyszę jednak odpowiedzi, że jest taka praktyka, więc unijna flaga wisieć musi. Tak to sobie można powiesić także flagę WHO, ONZ czy FIFA. Przedstawiciele wszystkich organów państwowych, do których zwróciłam się z interpelacją w ogóle nie potrafią wyjaśnić podstaw prawnych wywieszania flagi unijnej obok flagi polskiej na stałe.

Od rana pojawiają się jednak bardzo krytyczne osądy użycia przez Panią słowa „szmata”, tłumaczył się z tego nawet rzecznik PiS w radiu RFM FM.

Owszem, użyłam ostrego sformułowania, ale jest to rodzaj mocnego (inaczej nikt nie zwróciłby na to uwagi) protestu na moje bezsilne apelowanie do najwyższych organów państwa, by przestrzegali prawa i okazywali szacunek dla polskiej flagi. Inaczej nikt nie zainteresowałby się tym problemem! Powiem nawet więcej, użyłam słowa „szmata” celowo, bo na moje kolejne interpelacje adresaci odpowiadali ogólnikowo i wymijająco. Moje argumenty prawne nie przedostały się do szerszej opinii. Flaga unijna od pewnego czasu wisi na stałe w Sejmie i innych instytucjach bezprawnie.

Dlaczego Pani tak uważa?

Zwracałam na to uwagę w licznych interpelacjach, na przykład do ministra spraw wewnętrznych. Konstytucja RP jako barwy Rzeczypospolitej wskazuje w art. 28 tylko kolory biały i czerwony, które podlegają ochronie prawnej. Ustawa z 1980 r. (ze zm.) o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych nakazuje ˝otaczać symbole narodowe czcią i szacunkiem˝ i czyni to obowiązkiem wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji (˝Symbole RP pozostają pod szczególną ochroną prawa˝ - art. 1 ustawy.). Art. 15 ustawy nakazuje, by barwy Rzeczypospolitej ˝były umieszczane w sposób zapewniający im należytą cześć i szacunek˝. To oznacza takie ich używanie i eksponowanie, które podkreślą ich wyjątkowość wśród innych. Oznacza to eksponowanie barw w nierozpraszającym otoczeniu, jako jego jedynego elementu w pobliżu. Z wyjątkiem sytuacji czasowych spotkań międzynarodowych, kiedy flaga polska może być eksponowana razem z flagami innych państw. Stałe eksponowanie polskiej flagi w towarzystwie innych przedmiotów, proporczyków, symboli innych struktur i zjawisk sprawia, iż polskie barwy biało-czerwone tracą swą wyjątkowość, a suwerenność państwa polskiego, którego jest znakiem, doznaje symbolicznego uszczerbku. Cześć i szacunek dla barw Rzeczypospolitej uniemożliwia ich stałe eksponowanie łącznie z innymi symbolami. Rozmywa to bowiem samoistność i wyjątkowość flagi polskiej, która powoli w świadomości społecznej traktowana jest - w efekcie obecnej praktyki - jako symbol dwuelementowy, tzn. że bez barw UE barwy polskie uważane są często za ˝niepełne˝, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Wielokrotnie możemy zobaczyć jednak polską flagę, wiszącą obok tej unijnej...

Praktyka obecna łącznego, tj. razem z flagą UE, eksponowania flagi Rzeczypospolitej jest sprzeczna z Konstytucją RP i ustawą z 1980 r., gdyż nie jest przejawem ˝czci i szacunku˝ dla polskich barw. Trzeba też wiedzieć, że flaga UE nie ma statusu flagi państwowej, lecz jest jedynie pozatraktatowym symbolem Unii Europejskiej. Zgodnie z opinią NIK (wyrażoną w ˝Informacji o wynikach kontroli NIK używania symboli państwowych przez organy administracji publicznej˝ - wyd. NIK, Warszawa, kwiecień 2005) flagi organizacji międzynarodowych (UE, NATO itp.), nie mając statusu flagi państwowych, powinny zajmować drugie miejsca w stosunku do flagi państwowej, tj. w odległości od niej i zawsze po lewej stronie. W ocenie NIK flaga Unii Europejskiej jako organizacji międzynarodowej może być wywieszana na stałe tylko w budynkach, w których mieszczą się siedziby agend UE lub na granicach zewnętrznych UE. W innych miejscach flaga UE może być wywieszana tylko w dniach wyborów do Parlamentu Europejskiego, oficjalnych wizyt z udziałem przedstawicieli UE i 9 maja, w Dniu Europy. Ostatecznie, w celu informacyjnym, flaga UE może być czasowo wywieszona na jednostkach realizujących programy unijne. Obecny służalczy wobec Unii Europejskiej sposób prezentowania polskiej flagi państwowej przez organy władzy wykonawczej, administracji oraz sądownicze wielu Polakom sprawia przykrość i narusza ich patriotyczne uczucia. Chcę też mocno podkreślić, iż wystawianie flagi polskiej, już niemal z reguły, łącznie z flagą UE nie ma też podstawy w przepisach międzynarodowych, choć tak pewnie nadgorliwi urzędnicy sądzą.

Otrzymała Pani odpowiedź na swoje interpelacje?

Tak, ale wszystkie urzędy odpowiedziały mi w sposób wymijający, nie podając żadnej podstawy prawnej, nie powołując się na bliżej nieznane praktyki. Pisma o niemal identycznej treści, co interpelacje poselskie zostały również skierowane do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Marszałków Sejmu i Senatu. Na te pisma także otrzymałam bardzo ogólnikowe i wymijające odpowiedzi.

Rozm. MBW

Komentarze

anonim2013.12.10 14:58
Dziwne. Krzyżyk może wisieć obok godła państwowego ale flaga unii juz nie moze wisiec obok flagii. A przecież dwa tygodnie temu był obszerny artykuł że twórca flagi i godła UE inspirował się jakims świetym medalikiem z francji.
anonim2013.12.10 15:13
@arbiter: widzę że nie wiesz więc spieszę Cie poinformować. Watykan jest państwem więc jego symbolem nie jest 'szmata' a flaga. A poza tym pani Pawłowicz ma rację. Nie tylko z formalnoprawnego punktu widzenia...
anonim2013.12.10 15:23
Arbiter, ty szmato!
anonim2013.12.10 15:43
@arbiter W przeciwieństwie do flagi UE, flaga Watykanu jest flagą państwową... Należy o tym pamiętać w kontekście toczonej dyskusji... ---------------------- "...szmat z Watykanu powiewających nie wiedzieć czemu w suwerennym (a może jednak nie) kraju?" ---------------------- Hmm... A no może temu, iż religia i kultura chrześcijaństwa jest ściśle powiązana z historią i samą istotą Polski jako państwa... Prawda jest taka, iż przyjęcie chrztu dało początek państwu polskiemu. Pozwoliło zjednoczyć całość struktur rodzącego się organizmu państwowego. Wcześniej nie można w zasadzie mówić o Polsce. Funkcjonowały bowiem jedynie poszczególne, często ze sobą skłócone, liczne plemiona słowiańskie... Efektem chrystianizacji było natomiast stworzenie właściwych wzorów organizacyjnych, wykształconych kadr, a także wprowadzenie Polski do zachodnioeuropejskiego (łacińskiego) kręgu kulturowego. Kościół wspomógł budowę państwa polskiego i rozwój polskiej kultury (wspomniane wzory organizacyjne, wykształcone kadry, idea jednego Boga korespondująca z ideą silnej monarchii, wzory w sztuce, sakralne budowle.). Być może to w części stanowi odpowiedź na stawiane przez Ciebie zarzuty... Z Panem Bogiem... jmm.
anonim2013.12.10 15:48
@habukak "Takie" to znaczy jakie?? Z formalnego punktu widzenia Watykan pozostaje państwem... Ciekawą drogę rozumowania, bracie, obrałeś.. A "gdyby na świecie istniały tylko takie państwa jak: Rosja, (swego czasu) Niemcy, Chiny, Kuba, Korea Północna, to aż strach pomyśleć" Z Bogiem... jmm.
anonim2013.12.10 16:07
@habukak Nie rozważałem tego, czy wypływało ono z pobudek natury religijnej, duchowej... Fakty historyczne jednak są takie, że poprzez przyjęcie chrztu Polska chciała umocnić swą pozycję, potrzebowała stworzenia struktur administracyjnych, wykształconych kadr, które to wówczas Kościół jako jedyny w zasadzie mógł zapewnić. Konieczną była też potrzeba zjednoczenia podbitych plemion, zjednoczenia kraju. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt konieczności zawarcia sojuszu z Czechami przeciwko Niemcom. I to udało się w większości zrealizować właśnie dzięki przyjęciu chrześcijaństwa... I ten proces dał tak naprawdę początek polskiemu państwu... On w istocie, w ramach swych założeń, niejako "wypracował" dopiero pojęcie Polska... Wcześniej mowa raczej jedynie o poszczególnych, skłóconych ze sobą plemionach słowiańskich, funkcjonujących w obrębie swej własnej kultury i obyczajowości... I takie są fakty historyczne. Wszelkiego rodzaju domysły dotyczące motywacji przyjęcia chrztu etc. pozostawmy raczej na boku... Dla samej sprawy wydaje się to być bowiem nie aż tak istotnym... Z Bogiem... jmm.
anonim2013.12.10 16:17
@habukak Ależ odpowiedź jest oczywista... Nie potrzeba jej nawet udzielać... Na wstępnym etapie, owszem, ten formalizm był obecny a nawet musiał być obecny.... Ludność przyjmowała narzucane wyznanie z nieufnością i dystansem... Pobudki również były zgodne z panującymi wówczas realiami epoki... Pełna świadomość przyszła dopiero z czasem, ta tożsamość stopniowo się wykształcała.... To dość oczywiste.... Nie wiem natomiast, czy rzeczywiście za zarzut można uznać przyjęcie chrztu z takich a nie innych pobudek... Takie realia wówczas panowały, taka była mentalność, tak w tamtym okresie formowały się w większości organizmy państwowe... Krótko mówiąc: trochę "nie ich wina"... To tak, jakbyś oskarżał ludzi XVI w., że nie byli w stanie skonstruować promu kosmicznego, czy chociażby samochodu... Z Bogiem... jmm.
anonim2013.12.10 16:24
No cóż... Pani Pawłowicz ma prawo do wyrażania swoich poglądów, ale sposób w jaki to robi jest żenujący. Pani "profesor", która "walczy" z feministkami, ponieważ kobiety mają być kobiece, sama wysławia się jak na prawdziwą "damę" przystało. Kultura osobista nie ma co!
anonim2013.12.10 16:38
Brawo Pani Pawłowicz. Świetne argumenty ... i oparte na prawie. Głupole nie potrafią odróżnić prawa o jakiegoś widzimisię - i widać to także na frondzie.
anonim2013.12.10 17:29
Nastąpiła prosta zamiana. Kiedyś, za rządów PZPR-u obok biało- czerwonej flagi wisiała czerwona szmata.
anonim2013.12.10 17:32
co z tymi skrzyżowanymi patykami z przegniłego drzewa, Pawłowa córo?
anonim2013.12.10 17:47
@habakuk Na razie...
anonim2013.12.10 17:50
Częstochoć i inne lewackie barachło: Korzystacie z gościnności (kretyńskiej!) katolickiego portalu, a niczego innego nie potraficie bądąc "w gościach", jak tylko nieustannie pierdzieć. Wypad stąd trzodo chlewna!
anonim2013.12.10 18:02
Wreszcie ktoś powiedział prawdę. Brawo pani poseł !
anonim2013.12.10 18:03
@ Grab Z tego co wiem, to nie ma tu jakoś specjalnego zakazu wypowiadania się osób niewierzących lub innowierców. Jeśli czyjaś wypowiedź cię uraża, to poproś tą osobę o wyjaśnienie lub obniżenie tonu wypowiedzi (ewentualnie administratora o skasowanie postu). Ale nie rób monopolu na stronę internetową. Po to jest forum by wyrażać swoje poglądy i dyskutować.
anonim2013.12.10 18:11
"moje bezsilne apelowanie do najwyższych organów państwa, by przestrzegali prawa i okazywali szacunek dla polskiej flagi" Droga Pani Poseł! Nasi główni przedstawiciele mają szacunek do polskiej flagi, ale w spotach wyborczych. Po wyborach przychodzi proza politycznego życia i nie mogą sobie pozwolić na niefrasobliwe zlekceważenie faktu, iż rządzi nami Bruksela, a nie Warszawa, i ewentualnych unijnych pieniążków. Większość z nich pcha się tam dla kasy i wygodnego życia, zatem te dwa czynniku muszą być naprawdę atrakcyjne.
anonim2013.12.10 18:55
czas się leczyć proszę pani, z wiekiem będzie coraz gorzej. Znajoma mówi o kimś takim, że brzydko sie starzeje
anonim2013.12.10 20:23
Pani poseł , wyraziła swoje poglądy , przytoczyła konkretne argumenty . Nikt z lewackiego stada , nie ustosunkował się konkretnie do meritum tylko do wyglądu pani profesor,jej stanu umysłu , dokopali KK i wyrzucili z siebie przeróżne frustracje. Co wami powoduje ,że dyżurujecie i pilnujecie spraw ludzi wierzących czy aby czegoś wam nie brakuje w waszym życiu?
anonim2013.12.10 20:26
Wywodzący się z PiSu prezydent podpisał traktat lizboński, a poseł PiSu się burzy że flaga unijna powiewa obok polskiej. Ciekawe.
anonim2013.12.10 20:35
@Zielak Nie siej paniki. Już w innym wątku odniosłam się do tej zaszczytnej wypowiedzi p. Pawłowicz : "Włączenie europejskiego systemu prawnego do polskiego porządku prawnego oznacza przyjęcie norm już ustanowionych przez UE oraz norm, które w przyszłości będą przez właściwe organy UE stanowione. W momencie sprzeczności prawa unijnego z prawem krajowym, pierwszeństwo ma prawo unijne - także nad konstytucją. (...) Umieszczenie flagi UE obok flagi Polski ma swoje uzasadnienie.Taki jest zwyczaj w większości krajów wspólnotowych. I nie wiem w jaki sposób flaga UE miałaby krzywdzić naszą polską... ? Rozumiem jakby zdejmowano flagę narodową i zastępowano ją unijną, ale takiej sytuacji nie ma. Więc w czym problem?" Mogę jedynie dodać to co napisałam wcześniej: "No cóż... Pani Pawłowicz ma prawo do wyrażania swoich poglądów, ale sposób w jaki to robi jest żenujący. Pani "profesor", która "walczy" z feministkami, ponieważ kobiety mają być kobiece, sama wysławia się jak na prawdziwą "damę" przystało. Kultura osobista nie ma co!" - to odnośnie kultury wypowiedzi p. Pawłowicz. Poza tym chciałabym dodać, że polskie symbole narodowe, w żaden sposób nie są odsuwane na bok z powodu flagi unijnej. Przecież doskonale wiemy, że jesteśmy Polakami. Flagi polskie wiszą tam gdzie powinny. I dobrze. Pani Pawłowicz mogła wyrazić swoje niezadowolenie z powodu tej nieszczęsnej unijnej flagi, ale jak na osobę reprezentującą kraj i społeczeństwo, spodziewałam się trochę więcej elokwencji. Więc gdzie widzisz te pomyje na p. Pawłowicz lub KK?
anonim2013.12.10 21:13
Czy redakcja mogłaby wyjaśnić dlaczego z takim uporem w każdym artykule niepoprawnie pisze "prof. Krystyna Pawłowicz"?
anonim2013.12.10 21:17
@GoscZcH - no i co dalej? Rozpłaczesz się czy jak? ----------------------------------------------------------------- Wieszanie unijnej płachty, to typowy przejaw owczego pędu, poprawności politycznej i nachalnej propagandy unijnej a jednocześnie obrażania flagi RP.
anonim2013.12.10 21:25
Lubię Pawłowicz za to, że mówi to co wszyscy myślimy, czyli rzeczy oczywiste. Drugim aspektem jest to, że Pawłowicz odwołuje się zawsze do ducha prawa na pierwszym miejscu, a do litery na drugim, stąd jak mało kto rozumie prawo w stopniu doskonałym. Lepszy jest tylko prof. Guz. Urzędnicy powinni być karani za nieprawne działanie i niesubordynację karami finansowymi, a za recydywę utratą pracy. Urzędnik który nie rozumie prawa nie nadaje się do pracy. A lewactwo tu obecne to niedokształcona tępota.
anonim2013.12.10 21:30
@habukak //Szmata powstała z inspiracji chrzeciańskiej i jest ściśle związana z Matką Boską Niepokalanie Poczętej // Ale UE nie realizuje polityki ustrojowej zgodnie z intencjami Ewangelii, więc zawłaszczyła ten Znak dla splugawienia go. Ponadto UE to nie państwo, ale fundacja żyjąca z tego co zagrabi z podatków.
anonim2013.12.10 21:31
"A lewactwo tu obecne to niedokształcona tępota." Czyli na Uniwersytecie na kierunku prawo, uczą mnie innego prawa niż zna je p. Pawłowicz? Wyraziła swoją opinię - spoko. Ale podjęła jakieś kroki? Ja osobiście się z jej wypowiedzią nie zgadzam. Nie sądzisz, że posłanka gra trochę pod publikę? Nie sądzisz, że w Polsce mamy większe problemy, które trzeba rozwiązać, a w których pani poseł może wykazać się swoją wiedzą prawniczą?
anonim2013.12.10 21:32
@AirWolf //Pawłowicz dzielnie walczy z problemami, które sama sobie stwarza.// Tak robił socjalizm, a teraz liberalizm prawny. Nie przekręcaj lewaku.
anonim2013.12.10 22:22
Pani Poseł przesadziła... Szmata? Naprawdę? O chrześcijańskich korzeniach, nawiązująca w kolorach i stylistyce do tradycyjnego przedstawienia Najśw. Maryi Panny, zaczerpniętego z 12 rozdziału Apokalipsy świętego Jana... A więc, Maryjna szmata? Oj, nie odprobiła Pani Profesor zadania domowego, niestety...
anonim2013.12.10 23:52
@Mlodybasik Dziś już jest mniej ważne, że inspiracją tej flagi jest nawiązanie do Maryi. Symbol ten został zawłaszczony przez lewactwo, podobnie jak tęcza - znak przymierza Boga z człowiekiem. Obecnie unijne agendy podejmują działania łamiące Boże Prawo. Unijna flaga zaś jest faktycznie tylko kawałkiem materiału, czymś na kształt proporca np. UEFA - nie ma najmniejszego powodu, aby miała wisieć obok flagi RP. Niestety, niektórzy mają już zaszczepiony w sobie gen wasala - są gotowi wyrzec się własnej godności, byle tylko micha była pełna. Jednak za kilka lat ta micha się opróżni i już nic "polactwu" nie pozostanie. Będzie i niewola i pusty brzuch.
anonim2013.12.11 8:18
Do większości piszących: by pisać należy nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Pani Pawłowicz ma rację, flaga UE jest tylko kawałkiem materiał ...........................