Prof. Chmaj: ,,Piątka dla zwierząt’’ jest sprzeczna z konstytucją  - zdjęcie
08.10.20, 18:00Fot. via: Flickr CC 2.0

Prof. Chmaj: ,,Piątka dla zwierząt’’ jest sprzeczna z konstytucją

12

Senacka Komisja Ustawodawcza wznowiła dziś popołudniu prace nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt. Opinie na temat projektu przedstawili eksperci. Zdaniem prof. Marka Chmaja zawiera on elementy sprzeczne z konstytucją oraz przepisami UE. Wstrzymania prac nad ustawą żądają organizacje rolnicze, a politycy PSL apelują o przyjęcie zaproponowanych przez nich poprawek.

Prof. Marek Chmaj przekonuje, że nowelizacja w Sejmie została przyjęta z naruszeniem regulaminu Sejmu. Wskazuje też na szereg, jego zdaniem, nieprzemyślanych zapisów. Wymienia tu choćby przewidzianą w projekcie minimalną powierzchnię kojca dla małego psa, która jest większa od minimalnej powierzchni przypadającej na więźnia. Zdaniem konstytucjonalisty w ustawie są też elementy sprzeczne z ustawą zasadniczą i przepisami unijnymi:

- „Konstytucja gwarantuje swobodę działalności gospodarczej i swobodę kultu religijnego, a rozporządzenie Rady Unii Europejskiej z 2009 r. gwarantuje możliwość dokonywania uboju bez ogłuszenia pod warunkiem, że ma on miejsce w rzeźni. Polska nie zgłosiła zastrzeżenia do tego rozporządzenia, w związku z tym obowiązuje ono u nas od 2013 r.” – podkreślił ekspert.

Ograniczenie uboju rytualnego wyłącznie na potrzeby krajowych związków wyznaniowych jest w jego ocenie również niezgodne z unijną zasadą swobodnego przepływu towarów. Ekspert rekomenduje wycofanie się z zapisów dot. uboju rytualnego albo przynajmniej opóźnienie wejścia w życie tych przepisów. Zaleca też wydłużenie vacatio legis przepisów o zakazie hodowli zwierząt na futra.

Wstrzymania prac nad ustawą a także odwołania nowego ministra rolnictwa domagają się organizacje rolnicze, o czym poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor Polskiego Przemysłu Futrzarskiego Marek Miśko. Przekazał, że największe polskie organizacje rolne ze wszystkich sektorów rolnictwa zawarły porozumienie, na mocy którego wspólnie będą występowały w obronie rolników. Rolnicy poza odwołaniem ministra i wstrzymaniem prac nad ustawą do czasu uporania się z niszczącą gospodarkę pandemią chcą też, aby „prezes PiS Jarosław Kaczyński przeprosił polskich rolników za falę nienawiści, która na nich spadła poprzez rozpoczęcie prac nad tą ustawą”.

Tymczasem politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego apelują do wszystkich senatorów o poparcie zaproponowanych przez nich poprawek do noweli.

- „Polską racją stanu są poprawki do tej ustawy, tak aby ona była ustawą prorolniczą, a nie antyrolniczą” – przekonują.

Podkreślają, że przyjęcie „Piątki dla zwierząt”, zwłaszcza przepisów dot. ograniczenia uboju rytualnego, będzie miało katastrofalne skutki dla polskiego rolnictwa i polskiej gospodarki:

- „Mówienie, że nic się nie stanie, nic się nie wydarzy, jest błędne. Mamy opinie prawne, które wskazują jednoznacznie na straty, które z zaprzestania tego typu działalności poniosą i rolnicy, i przedsiębiorcy” – przekonywał senator Ryszard Bober.

kak/PAP

Komentarze (12):

XD2020.10.10 13:03
Wciąż uparcie uważacie, że zwierzę jest rzeczą i można je katować wedle własnej uciechy lub zachcianki?
Henry2020.10.9 8:38
Prof. Chmaj napisze i wypowie dowolną opinię - ważne kto płaci. Niestety żaden z niego autorytet, kiepski naukowiec a jako dydaktyk to przemądrzały arogant. Dlatego TVN24 zawsze takich pseudo fachowców zatrudnia jako komentatorów. Skomentują wszystko wg z góry ustawionych tez ośmieszając nieświadomie samych siebie.
Jakub2020.10.9 7:00
A chcecie być nachodzeni przez eko bojówki? Nienaruszalność własności prywatne nic was nie obchodzi mili parlamentarzyści i postowicze? A konstytucja nie sprzeciwia się przypadkiem temu?
POgłoska2020.10.8 22:09
Norki ,lisy i inne futrzaki obiecały Prezesowi ,że zagłosują na PiS zamiast rolników ...
5-tka dla zwierząt2020.10.8 22:08
Prezes zbyt długo mieszkał z kotem dlatego ześwirował na punkcie zwierząt
Po 11 ...2020.10.8 19:38
Kiedy wy wreszcie zrozumiecie, że to nie ,,Piątka dla zwierząt’’ jest sprzeczna z konstytucją, tylko Konstytucja nie pasuje do woli prezesa. Do poprawy!!! (Konstytucja, nie prezes, oczywiście)
JanP2020.10.8 19:54
Cały czas powtarzam piśdzielcom, aby zmienili konstytucję a ci kombinują pod górkę. Jak se zmienią konstytucję, to będą mogli wprowadzić nawet "bardzo dobrą zmianę".
PiS to krypto-marksiści2020.10.8 18:35
i masoni oraz chasydzi
Andrzej2020.10.8 18:23
"minimalną powierzchnię kojca dla małego psa, która jest większa od minimalnej powierzchni przypadającej na więźnia." - kryminaliści i tak mają za dobrze.
Felek2020.10.8 18:22
A jeśli w mojej ekspresji artystycznej zobaczę sędzię Katarzynę Balcerzak-Danilewicz jako krowę ? Myślę, że nikt nie zarzuci mi braku artystycznej wyobraźni albo że obraża ona kogokolwiek. Chce się zabezpieczyć...
JanP2020.10.8 19:50
Wszystko zależy od pani sędzi. Jeśli poczuje się obrażona, to poda @Felka do sądu i nie będzie miało znaczenia, co @Felek myśli. Urbana do sądu nie podał Jezus.
Anonim2020.10.8 18:15
Zrównanie zwierząt z ludźmi to diabelski pomysł.