Prof. Antoni Dudek: Korwin-Mikke odgrywa rolę pożytecznego idioty Kremla - zdjęcie
22.04.15, 20:13Prof. Antoni Dudek (fot.Telewizja Republika)

Prof. Antoni Dudek: Korwin-Mikke odgrywa rolę pożytecznego idioty Kremla

8

- Istnieje taki elektorat, który wybory prezydenckie traktuje rozrywkowo - jako swoisty konkurs osobliwości. Im kandydat jest oryginalniejszy, to w tym elektoracie cieszy się większym poparciem. Dlatego też Kukiz ma konkurenta w postaci Janusza Korwin-Mikkego – tak prof. Antoni Dudek komentuje wzrost poparcia w sondażach dla obu kandydatów.

Poparcie dla Korwina-Mikkego historyk tłumaczy konsekwencją, z jaką od ponad 30 lat głosi swoje poglądy.

– Cechą młodości jest to, że ludzie - nawet ci najbardziej inteligentni - szukają recepty na zmianę wszystkiego poprzez wprowadzenie prostych zasad, które pozwolą zmienić świat. Pod koniec XIX w. taką ideologią był marksizm, a teraz część młodych Polaków fascynuje się libertarianizmem. Bo tak naprawdę Korwin-Mikke jest reprezentantem jednego z wariantów tej doktryny politycznej – mówi Dudek.
Ten polityk chciałby zredukować państwo do armii, policji i sądów, co miałoby rozwiązać wszystkie problemy obywateli. Kłopoty ze służbą zdrowia, infrastrukturą drogową by zniknęły, bo Korwin by to sprywatyzował. Na poziomie teoretycznym brzmi to interesująco, ale jeśli ktoś zastanowi się nad praktyczną realizacją takiego planu, to musi dojść do wniosku, że systemem, który w istocie proponuje Korwin-Mikke, musiałaby być represyjna dyktatura wojskowa, by z miesiąca na miesiąc wprowadzić aż tak rewolucyjne zmiany. Korwin po prostu proponuje utopię – tłumaczy dalej.

Sab/Onet.pl

Komentarze (8):

anonim2015.04.22 20:35
Dla historyka to utopia.. Hmm, to jak wyglądało kilkadziesiąt wieków cywilizacji, a może historia, którą czytamy to jakaś fikcja? Łatwo krytykować, gdy jest się właśnie w kaście uprzywilejowanej, żyjącej z cudzych podatków. Gdy w zasadzie całe swoje dorosłe życie, kariera, to życie na państwowej posadce. Ale za wygodę ktoś kiedyś zapłaci. Może dzisiejsze noworodki dostające 100 tys. zł. długu w prezencie od postępowego -dla profesora - państwa?
anonim2015.04.22 20:37
"Wszyscy walczą ze wszystkimi" jak powtarzał niejaki pan Hobbs.Więc musi przyjść pan "Lewiatan",który weźmie wszystkich "za mordę",tak żeby wreszcie zapanował porządek.Kim będzie pan "Lewiatan" ?
anonim2015.04.22 20:40
Marksizm jako zbiór prostych zasad? Groteska. "Kapitał" to dzieło ponad tysiąc-stronnicowe, a gość tu mówi o zlepku prostych zasad?
anonim2015.04.22 21:18
@da.ponte.Można napisać i 5000 tysięcy stron,a wszystko streścić w kilku zdaniach.Zasady marksizmu: tzw.materializm historyczny(po Heglu),walka klas,"postęp" polegający na powstawaniu coraz to nowych formacji społecznych aż do całkowitego zaniku własności prywatnej i rodziny - wszystko da się zaś streścić słowem "utopia".
anonim2015.04.22 21:33
@Eccehomo: W taki sposób każdą ideologię można "streścić" - również chrześcijaństwo.
anonim2015.04.22 22:35
Korwin dzięki omamionym fanom już ma posadę w Brukseli a i młodą dzierlatkę stary pryk popróbowała jest nie tylko pożytecznym idiotą ale i zbereźnikiem gorszycielem młodych ludzi zapaskudzonych wolnorynkowymi komunałami.
anonim2015.04.23 7:09
Znowu manipulacja Frondy. Akurat profesor Dudek podważył główną teze Frondy, że Korwin to rosyjski agent. Dudek stwierdził, że Korwin nie jest agentem Rosji
anonim2015.04.23 11:50
@da.ponte.Mylisz ideologię z religią objawioną przez Boga.Co do streszczenia,to zgadzam się z Tobą.