W czasie dzisiejszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował się zawetować projekt nowelizacji prawa oświatowego przygotowany przez resort prof. Czarnka. Ogłaszając tę decyzję prezydent podkreślił potrzebę budowania jedności w związku z wydarzeniami za naszą wschodnią granicą.

- „Poprosiłem Państwa o spotkanie, aby zaapelować do całej sceny politycznej o jedność, o jedność przede wszystkim w sprawach najważniejszych, żebyśmy uniknęli w tej chwili politycznych sporów. (…) Bardzo o tę jedność proszę, powstrzymanie się od politycznych swarów”

- apelował prezydent.

Przypomniał, że wcześniej opozycja i wiele środowisk apelowało do niego o weto do ustawy oświatowej.

- „Ponieważ ja apeluję do Państwa o jedność, w związku z tym postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia. Rozmawiałem dzisiaj na ten temat z panem ministrem Przemysławem Czarnkiem, powiedziałem panu profesorowi, jaka jest moja motywacja”

- oświadczył.

Zaznaczył przy tym, że choć w ustawie znalazły się elementy, z którymi się nie zgadzał, to było w niej również wiele ważnych i wymagających wprowadzenia rozwiązań. Ocenił jednak, że należy tę kwestię „odłożyć na później”.

- „Na razie do tej ustawy jest weto, proszę uznać temat za zakończony w tej chwili, niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych, sprawach bezpieczeństwa Polski”

- podkreślił.

Zaapelował przy tym do parlamentarzystów o „błyskawiczne” przyjęcie ustawy o obronie ojczyzny.

Sejm może odrzucić prezydenckie weto większością kwalifikowaną 3/5 głosów.

Określana przez opozycję jako „lex Czarnek” nowelizacja prawa oświatowego miała poszerzyć kompetencje kuratorów oświaty i umożliwić rodzicom większą kontrolę nad programami wprowadzanymi do szkół przez organizacje pozarządowe.

kak/PAP, polsatnews.pl