Prezydent w Michniowie: To świadectwo długu, jaki Rzeczpospolita ma wobec polskiej wsi - zdjęcie
12.07.21, 16:55Fot. screenshot - Facebook (Kancelaria Prezydenta RP)

Prezydent w Michniowie: To świadectwo długu, jaki Rzeczpospolita ma wobec polskiej wsi

3

W Michniowie w gminie Suchedniów (woj. świętokrzyskie) – w 78. rocznicę pacyfikacji – Prezydent Andrzej Duda otworzył Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. – Michniów nigdy nie przestał istnieć. Tak, jak nigdy nie przestały istnieć polskie wsie – podkreślił Prezydent Andrzej Duda.

– To jest także i milczące świadectwo długu, jaki wolna, suwerenna Rzeczpospolita ma wobec polskiej wsi, wobec wszystkich tych, którzy na wsi mieszkają i ją tworzą – dodał Prezydent RP.

To tu 12 i 13 lipca 1943 roku za pomoc niesioną partyzantom niemieccy okupanci przeprowadzili brutalną pacyfikację. W ciągu dwóch dni mieszkańcy zostali w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość spalono. Właśnie te wydarzenia upamiętnia Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, który w 2017 r. został ustanowiony świętem państwowym.

Dzień ten ustanowiono w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.

Prezydent.pl

Komentarze (3):

Portofino2021.07.13 6:42
Za wiele pacyfikacji odpowiedzialna jest PPR. Pomimo zagrożenia do wsi wkraczała taka komunistyczna bojówka i organizowała PRZYMUSOWY polityczny wiec. Kilka godzin później przyjeżdżali Niemcy i robili masakrę za pomoc partyzantom.
Anonim2021.07.13 0:51
Długu to PiS tyle narobił że bedą to spłacać wnuki naszych prawnuków jeszcze.
Rumcajs2021.07.12 20:17
Michniowie Polaków Mordowali nie nazisci tylko Niemcy, tak kochanych i uwielbianych przez PO Donalda Tuska i ich wyborców.