13.12.19, 15:58Zdj. Krzysztof Sitkowski, Kancelaria Prezydenta

Prezydent: Stan wojenny był próbą ostatecznego zniewolenia Polaków

Prezydent Andrzej Duda w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce wręczył odznaczenia państwowe bohaterom tego trudnego czasu- uczestnikom "strajku podchorążych" w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w 1981 r.

"Stan wojenny był próbą ostatecznego zniewolenia Polaków, zepchnięcia naszego społeczeństwa i narodu z drogi ku wolności"-podkreślił Duda. 

"Żądano prawdy i uczciwości w życiu publicznym, czyli tego, czego przecież do dzisiaj ludzie tak bardzo pragną, bo państwo albo jest uczciwe, albo bez tego nie jest uczciwe"-mówiła głowa państwa. Jak wskazał prezydent, wydarzenie sprzed 38 lat kładzie się cieniem na całych latach 80. Wprowadzenie stanu wojennego- ocenił Andrzej Duda- cofnęło nas w państwowym rozwoju. 

"Gdyby "Solidarność" mogła wtedy zwyciężyć i dalej prowadzić proces zmian Rzeczpospolitej, wiele trudnych dla nas momentów dziejowych pewnie by się nie zdarzyło. To zostało jednak brutalnie przerwane"-podkreślił prezydent, przypominając, że w tej walce o wolność nie brakowało ofiar śmiertelnych. 

"Władza komunistyczna nie wahała się także przed tym, aby ludzi zamordować po to, by przerwać ich wolnościowe dążenie, czy też po to, by ich przestraszyć. Tak się stało w kopalni "Wujek"-powiedział Duda. W ocenie głowy państwa, w przestrzeni publicznej dyskutujemy dziś o przyczynach wprowadzenia stanu wojennego i, co gorsza, nie brakuje osób, które "próbują wybielać jego autorów i sprawców".

"Generalnie nie mamy wątpliwości. Stan wojenny to była próba ostatecznego zniewolenia Polaków, zepchnięcia naszego społeczeństwa i narodu z drogi ku wolności. Próba zaciągnięcia garoty na szyi, zaciśnięcia łańcuchów, którymi byliśmy pętani od 1945 r. mimo wszystkich, często krwawych prób, by się wyrwać do wolnej Polski"-wskazał prezydent. Jak podkreślał Andrzej Duda, wydarzenie, którego rocznicę dziś obchodzimy, to kolejny przykład tragicznych losów naszego kraju i narodu po II wojnie światowej. 

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl

Komentarze

pzprpis2019.12.13 18:41
13-12-1981 wtym czasie prok. piotrowicz, elita pis był w pzpr (1979-1989).
Maciej2019.12.13 18:31
BRAWO !!!!!! BRAWO !!!!! BRAWO !!!!!
andrzejhahn32019.12.13 17:55
a zniewolenie przez ....jeba.......ny kosciol katolicki......jego omamianie ludzi..............SRAM NA PIERDO.LONY,OBRZYDLIWY,ZBRODNICZY kosciol katolicki
!442019.12.13 17:28
a teraz co to jest proba grabiezy przez pisuarskiego ministra finansow oszczednosci polakow ktorzy maja w domu , dudus , niech sie nie osmiesza do reszty
Urszula2019.12.13 17:20
Co ty pierdzielisz, duduś. Ile miałeś lat kiedy wprowadzono stan wojenny? Solidarność uzyskała wszystko co chciała to po co dalej strajkowali? Po cholerę była ta rozróba? Władzy sie kmiotom zachciało.
Elektor2019.12.13 17:18
Czym jest lewactwo w Polsce ? Otóż Stalin po wojnie „przysłał” do Polski 200 tys. swoich zaufanych, 100% ateistów, rozstawiając ich w wojsku, policji, UB, sądach, administracji i szkołach, głównie w dużych miastach. Sprawdzam zatem: 200 tys. tych ruskich wie-przy pożeniło się między sobą i z innymi co daje 250 tys par. Pierwsze pokolenie okres 25 lat, 1945-1970: licząc po 3 dzieci = 500 tys rodziców + 750 tys ich dzieci = 1 mln 250 tys osobników, Drugie pokolenie 1970-1995: 500 tys dzia-dostwa, 1 mln 500 tys rodziców i po 2 dzieci = 1 mln 500 tys dzieci = 3 mln 500 tys osobników, Trzecie pokolenie 1995-2020: mln 500 tys dzia-dostwa, 3 mln rodziców i 3 mln dzieci, co daje razem 7 mln 500 tys osobników ! To jest dokładnie tyle samo ilu lewaków ateistów głosowało 13.10.2019 na PO i Lewicę : 5 mln +2 mln 300 tys = 7 mln 300 tys osobników i 200 tys. głosujących na PO w Wielkiej Brytanii i Norwegii ! No to teraz wszystko jest jasne skąd oni pochodzą !!! Oni są potomkami ru-skiej czerwonej zarazy, zawszonej sw-ołoczy i sowieckich tęp-aków !!! Oni są po prostu Homo sowie-tikusami !!! Polsko języczne ho-mo sowiet-ikusy nie mają polskiej tożsamości, nie są więc Polakami. Czy u homo sowiet-ikusa znajdziemy rozum, prawdomówność, uczciwość, roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie, moralność, etykę lub choćby elementarną przyzwoitość ? Oczywiście, że nie znajdziemy. ( Lenin, cytat : „Nasz kodeks moralny jest całkowicie nowego typu, nam wszystko wolno.”).
robaczek2019.12.13 17:17
Tokarczuk Olga Nawoja urodziła się w Polsce, ale jej rodzice są/byli Ukraińcami i komunistami oddanymi stalinowi i bolszewikom. Jakie krzywdy wyrządziła Polska Oldze Tokarczuk, że ona tak jej nienawidzi? Olga Tokarczuk krytykuje Polskę i Polaków zarzucając nam mordowanie Żydów i niewolenie Ukraińców, jeśli użala się nad „Akcją „Wisła”, a milczy na temat mordowania Polaków na Kresach Wschodnich, to coś z jej widzeniem świata jest nie tak. Oczywiście, że historia Polski nie jest jednowymiarowa, ale jeśli polskich chłopów na Ukrainie ta pisarka traktuje, jak właścicieli niewolników i kolonizatorów, to coś jest nie tak... Warto ją zapytać, czy mordowanie Polaków przez UPA było jej zdaniem walką narodowo-wyzwoleńczą i czy historia Żydów w Polsce jest historią dobrych wśród złych? Jeśli była członkinią redakcji marksistowskiej „Krytyki Politycznej”, to uzasadnione jest pytanie, czy jest za likwidacje granic państwa polskiego i czy zapisałaby się do Międzynarodówki? Nie, nie żartuję. Nienawidzi katolicyzmu, a wierzy we wróżby, astrologię, czyli taki zabobon. Mamy tu do czynienia z jakimś wariactwem intelektualnym. Świat dla niej jest „maszynerią bez Boga” a astrologia „sposobem na poszukiwanie porządku i praw nim rządzących”. Podsumowując. Jeśli ktoś jest autorem wybitnie politycznych treści, to będzie pod tym kątem analizowany. Proste.
Seth2019.12.13 17:15
Kim oni są ?! Skoro ci z POKO i Zlew-u nie chcą brać udziału w świętach narodowych, tudzież świętach kościelnych, Skoro uważają, że Polskość to nienormalność, Skoro śedztwo katastrofy smoleżskiej z 96 osobami elity polskiej sprzedali rosjanom, Skoro okupantów sowieckich nazywają wyzwolicielami, Skoro zdradzają ojczyznę donosząc kłamstwa do UE, szczują i żądają karania Polski, Skoro są przeciwni odebrania przywilejów i obniżenia wysokich emerytur eSBekom, Skoro murem bronią komunistów z PZPR w wymiarze sprawiedliwości, Skoro blokują 13-tkę dla emerytów, Skoro życzą sobie biednej i zacofanej Polski p.t. aby było jak było, ........... to kim oni są – Polakami ?!!!
Imowicz2019.12.13 17:14
12.12.2019 Projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych – w sejmie !!! Dziękujemy wam sędziowie rodem z PRL-u, sędziowie „nadzwaczajnej kasty” i zaufani sędzieowie PO-je-bów, że daliście nam PIS-owcom paliwo, możliwość i pewność do przeprowadzenia i zakończenia gruntownej reformy sądownictwa. Dlaczego wam dziękujemy ? Bo zdemaskowaliście sami siebie ! Bo swoimi czynami pokazaliście Polakom, że wy nie jesteście reformowalni, że wy nie chcecie służyć narodowi lecz być ponad narodem, że kwestionujecie prawo polskie i unijne interpretując go na swoją modłę, bo wy sędziowie namawiacie do łamania prawa – o zgrozo, bo sprzeciwiacie się prerogatywom Prezydenta, bo nie zgadzacie się na legalnie wybraną KRS, TK, a także Izbę Dyscyplinarną przy SN. Miarka się przebrała po tym jak trzech fioletowych ludzików z NSP oznajmiło wszem, że KRS to żaden KRS lecz NEO-KRS w mundurach PIS, a Izba Dyscyplinarna w SN – to żaden sąd ! Natomiast prezes SN oświadczyła, że sędziowie tych sądów powinni wstrzymać się od orzekania, i że jedni sędziowie mogą oceniać innych sędziów ! Innymi słowy, rozpoczęliście destabilizację państwa, anarchię i ogłosiliście PUCZ , na który Polska pozwolić nie może !!! Dlatego poniesiecie daleko idące konsekwencje ze zmianami ustaw o sądach, zmianami sądów powszechnych i SN, będziecie musieli składać oświadczenia o przynależności do stowarzyszeń i partii politycznych i pokazać wasze komentarze w internecie. Nie będziecie mieli prawa oceniać innych sędziów, oraz to co dla was najważniejsze, wprowadzimy wam kary pieniężne i procedurę złożenia sędziego z urzędu ! Gdybyście nie byli tacy durni i siedzieli cicho, gdybyście nie chwalili się nadzwyczajną kastą , gdybyście nie gardzili urzędem Prezydenta i jego prerogatywami, a także Sejmem, to przypuszczam, że jeszcze latami trwałoby to wasze bagno ! Jednakże, szczególnie w ostatnich tygodniach, sukcesywnie podcinaliście gałąź na której siedzieliście. Gałąź runęła w dół razem z wami i teraz będziecie rżeć jak końska du-pa do bata, bo wasz czas, sędziowie PRL-u już minął - WON !!!