W Warszawie odbył się dziś protest rolników pod hasłem „Strajk rolników! Obronimy polską wieś”, którzy sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Protest zorganizowały różne środowiska rolnicze, w tym m.in. AGROunia. Z protestującymi rolnikami spotkał się w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda przyjął dziś delegację komitetu protestującego rolników, z którymi rozmawiał o tzw. „Piątce dla zwierząt”. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zakłada m.in. zakaz chowu zwierząt futerkowych z wyjątkiem królików, ograniczenie uboju rytualnego czy zwiększenie kompetencji organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. Prace nad nowelizacją trwają obecnie w Senacie, a przeciwko jej przyjęciu protestują rolnicy.

Prezydent podkreślał wcześniej, że decydując o podpisaniu ustawy, będzie miał na względzie nie tylko dobro zwierząt, ale również interes rolników i ich rodzin. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski informował, że w tym tygodniu Andrzej Duda odbędzie szereg konsultacji z rolnikami i specjalistami dot. ustawy.

W poniedziałek prezydent spotkał się z członkami Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz z przedstawicielami branż mięsnej i drobiarskiej.

kak/PAP