Prezydent podpisze ustawy? Piotrowicz wyjaśnia - zdjęcie
04.12.17, 08:10

Prezydent podpisze ustawy? Piotrowicz wyjaśnia

,,W zasadzie wszystkie kluczowe warunki, do których pan prezydent przywiązywał szczególną uwagę, zostały spełnione'' - mówi Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości.

W programie TVP ,,Bez retuszu'' wskazywał na możliwość porozumienia w sprawie reformy sądownictwa z ośrodkiem prezydenckim.

Jak dodał, pierwsza z rozbieżności był udział ławników w Izbie Dyscyplinarnej, ale w tej sprawie ,,kryzys'' został zażegnany i udało się wypracować satysfakcjonujące rozwiązanie. ,,My prezentowaliśmy pogląd, że w I instancji ustalany jest stan faktyczny i tu dobrze, że ławnik może uczestniczyć, ale w II istancji dowodów już się nie gromadzi i ocenia się te zdobyte, dlatego uważaliśmy, że tu już powinni być zawodowi sędziowie. Zgodziliśmy się na zmiany pana prezydenta'' - wskazał polityk.


Drugą sprawą była kasacja nadzwyczajna. ,,Co do idei skargi nadzwyczajnej byliśmy zgodni. Nie widzieliśmy tego jednak w ten sposób, że tą skargę trzeba wprowadzać razem z reformą Sądy Najwyższego, ale jeśli pan prezydent uznał, że tak trzeba, to również ten zapis zrealizowaliśmy'' - powiedział Piotrowicz. Jak dodał, przyjęto tu warunek prezydenta Andrzeja Dudy, choć PiS ma do niego pewne zastrzeżenia.


Teraz pozostaje czekać na uchwalenie ustaw przez parlament i ich akceptację przez Andrzeja Dudę. Jak zapewnia Piotrowicz: ,,Ze strony prezydenta nie powinno być zastrzeżeń''.

mod/tvp info