Prezydent podpisał ustawę o ruchu drogowym. Są zmiany w prawach pieszych - zdjęcie
08.03.21, 14:59fot. prezydent.pl/Igor Smirnow KPRP

Prezydent podpisał ustawę o ruchu drogowym. Są zmiany w prawach pieszych

20

Informacja w sprawie ustawy z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Ustawa przewiduje rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych przechodzących przez jezdnię drogi po przejściu dla pieszych.

Zgodnie z nowymi regulacjami pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Jednocześnie kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego.
Ustawa wprowadza także zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową.

Ponadto nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym określa dopuszczalną prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym na 50 km/h niezależnie od pory dnia. Dotychczas w porze nocnej (w godzinach 23-5) dopuszczalna prędkość na takim obszarze wynosiła 60 km/h.

Ustawa wprowadza także obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Obowiązek zachowania minimalnego odstępu nie będzie stosowany tylko podczas manewru wyprzedzania.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2021 r.

 

mp/prezydent.pl

Komentarze (20):

olo2021.03.9 10:42
facet kompromituje urząd Prezydenta RP
Loth i jego curki2021.03.8 18:16
UWAGA!!! Poniewarz ten cyniczny polakożerca i zapiekły wróg Kościoła, tj. niejaki Anonim (plus masa jego klonów: AAAtomek, ladychapel, Po 11…, katolicka kretynizacja Polski i in.) grasuje tu bezkarnie od lat (a administrator Frondy, o ile jest jakiś, konsekwentne udaje głuchego) proponuję, aby każdy wstawiał pod jego nickami normalne wpisy, ewentualnie jakieś absurdalne parodie jego antypolskich lub filosemickich komentaży. Zresztą wielu już tak robi. W ten sposób, przy niewielkim wysiłku, wspólnymi siłami, rozmyjemy ten obraźliwy dla Polaków bełkot nie do pomyślenia na innych forach. Dyżurny Anonim, lub ktoś z jego bandy będzie najpierw obleśnie rechotał („buhahahaha”), potem będzie błaznował („jest mi bardzo wszystko jedno”) oburzał się na „bolszewickich złodziei nicków”, potem zarzuci koneksje ze Stalinem (on, tenczowy lewak!) będzie rozdzierał szaty na metody katolików (częsty trick obłudnych ateistów), wreszcie oskarży o faszyzm (?) oraz antysemityzm (to ich odwieczny, mocno już wyświechtany zarzut), a nawet o szmalcownictwo (sic!). A na koniec będzie już tylko żygał na – oczywiście karygodną, ale często wyolbrzymioną lub wręcz zmyśloną – pedofilię w Kościele. ==
Anonim2021.03.8 17:12
Górale zawiedzeni. „Andrzej Duda uciekł przed nami.” Ciupagi hańby nie zostały przyjęte ........... https://nczas.com/2021/03/07/gorale-zawiedzeni-andrzej-duda-uciekl-przed-nami-ciupagi-hanby-nie-zostaly-przyjete/
Anonim2021.03.8 17:12
"Lokalni przedsiębiorcy Paweł Drabik i Gerard Wolski przygotowali prezydentowi specjalny prezent – „ciupagi hańby”. Głowa państwa nie znalazł jednak dla nich czasu." – "Mógł chociaż zamienić dwa zdania, a uciekł przed nami, jak Morawiecki przed rolnikami – mówili z oburzeniem."
Leon2021.03.8 16:57
A on przy najmie wie co on podpisał?
bycze jajo2021.03.8 16:49
do dziś miałem jeszcze resztki nadziei, że to mądry prezydent
Panie Prezydencie Duda mańkuty:2021.03.8 16:31
Aristotle, Julius Caesar, Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonaroti, Maria Skłodowska, Albert Einstein , Napoleon Bonaparte, Winston Churchill, prez. George Bush, Bill Gates, Robert De Niro, Sir Paul McCartney .... WITAMY w KLUBIE GENIUSZY!
Kinga...2021.03.8 17:19
Tak też i ja słyszałam, że leworęczni to bardzo mądrzy ludzie! ... Mój syn w pierwszej klasie zaczął pisać lewą ręką! Dawniej to było nie do pomyślenia. Krzyczała za to na niego w klasie! Zawołała nas Dyrektor i ze wzburzeniem powiedziała, że syn jest leworęczny...! Musieliśmy go odzwyczajać aby pisał prawą ręką! Pisze teraz prawą, ale to są jednak bazgroły! Dobrze, że można teraz pisać na komputerze! A mimo wszystko skończył Prawo na UW i jest Radcą i Adwokatem! A tyle krzyku i nerwów synowi i nam wtedy narobiła!
Po 11 ...2021.03.8 21:42
Leworęczność to zboczenie, odstępstwo od normy, odstępstwo od boskiego planu (Jezus był prawiczkiem), czyli to przejaw działania szatana. Leworęcznych trzeba leczyć, modlić o ich uzdrowienie, a w drastycznych przypadkach uporu, bezwzględnie karać. Tak nam dopomóż Jezu Praworęczny, siedzący (sic!) po PRAWICY Ojca. Amen.
Po 11 ...2021.03.8 21:47
Leworęczność to też atak na naszą kulturę i tradycję. Bo jak mówimy "Praworządność" czy "Leworządnosć"??? Człowiek uczciwy jest "prawy", czy "lewy"? Lubimy rządy "prawicy", czy "lewicy" Jak nazywamy nielegalne dochody? Tak, to "lewizna" itd, itp. Leworęczni to tacy sami zboczeńcy jak zoofile i koprofile. Pomioty szatana.
gumowa kaczka2021.03.8 15:58
a z ważnych rzeczy ,czy śnieg dobry był na stoku ?
Jawor Jawor2021.03.8 15:38
Jaworowe dzieci w końcu będą mogły przejść przez jezdnię.
AAAtomek2021.03.8 15:21
WRESZCIE, po wielu latach, Jarozbaw, ma szansę samodzielnie, przejść przez ulicę, bez pomocy asystenta lub ochroniarza?
Po 11 ...2021.03.8 15:14
Ten zboczeniec (jest leworęczny) podpisuje ustawy opętany mańkuctwem. Takie ustawy nie mają więc mocy prawnej.
Aleks...2021.03.8 17:23
"Po 11" ! Ludzie, piszący lewą ręką nie są zboczeńmi !... NATOMIAST ZBOCZEŃCAMI SĄ TACY JAK TY, KTÓRZY SĄ PEDZIAMI I KRZYWDZĄ DZIECI...! Zapomniałeś, zboku, co robiłeś dzieciom??? Przypomnieć ci?
Po 11 ...2021.03.8 21:36
Mańkuctwo to zboczenie. Normalni ludzie piszą prawą ręką. To się leczy. W zdrowych społeczeństwach zwalczających tę dewiację jest statystycznie najmniej osób leworęcznych. Np. w krajach islamskich, gdzie z powodów religijnych używanie lewej ręki zarezerwowane jest do czynności nieczystych. W Turcji leworęczni stanowią 2,6% populacji. U nas też się to zboczenie leczyło, ale lewactwo "wywalczyło" akceptację tego zwyrodnienia. Duda to zwykły zboczeniec. A najgorsze, że promuje to mańkuctwo, a dzieci patrzą. Ta tolerancja doprowadziła do 10% poziomu mańkuctwa. Dramat.
Jenny2021.03.8 15:08
Jaki Adrianek spasiony jak paczus od nic nierobienia.Trzeciej kadencji nie bedzie,to albo siedzi na nartach albo podpisuje nawet nie wiedzac co.
ladychapel2021.03.8 15:08
Pod tym wzgledem to jestesmy daleko z tylu za Litwa, Lotwa i Estonia
APEL2021.03.8 15:03
UWAGA!!! Ponieważ ten cyniczny polakożerca i zapiekły wróg Kościoła, tj. niejaki Anonim (plus masa jego klonów: AAAtomek, ladychapel, Po 11…, katolicka kretynizacja Polski i in.) grasuje tu bezkarnie od lat (a administrator Frondy, o ile jest jakiś, konsekwentne udaje głuchego), proponuję, aby każdy wstawiał pod jego nickami normalne wpisy, ewentualnie jakieś absurdalne parodie jego antypolskich lub filosemickich komentarzy. Zresztą wielu już tak robi. W ten sposób, przy niewielkim wysiłku, wspólnymi siłami, rozmyjemy ten obraźliwy dla Polaków bełkot, nie do pomyślenia na innych forach. Dyżurny Anonim, lub ktoś z jego bandy będzie najpierw obleśnie rechotał („buhahahaha”), potem będzie błaznował („jest mi bardzo wszystko jedno”), oburzał się na „bolszewickich złodziei nicków”, potem zarzuci koneksje ze Stalinem (on, tęczowy lewak!), będzie rozdzierał szaty na metody katolików (częsty trick obłudnych ateistów), wreszcie oskarży o faszyzm (?) oraz antysemityzm (to ich odwieczny, mocno już wyświechtany zarzut), a nawet o szmalcownictwo (sic!). A na koniec będzie już tylko rzygał na – oczywiście karygodną, ale często wyolbrzymioną lub wręcz zmyśloną – pedofilię w Kościele.
APEL SRAPEL2021.03.8 15:22
😁😂😁😂😂