Prezydent o szczycie londyńskim: Sukces NATO, zwycięstwo Polski - zdjęcie
04.12.19, 19:00Zdj. Krzysztof Sitkowski, Kancelaria Prezydenta

Prezydent o szczycie londyńskim: Sukces NATO, zwycięstwo Polski

24

"Bardzo się cieszymy, że wszyscy opuszczają szczyt NATO z zadowoleniem. Odnowienie zasad kolektywnej obrony, dostosowanie ich do obecnych realiów, jest realizowane i jest pełna zgoda Sojuszu"-podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej na koniec szczytu NATO w Londynie. 

Jak podkreślił polski przywódca, szczyt to nie tylko sukces NATO, ale i zwycięstwo Polski.

"Wszystkie czarne scenariusze rozpadu NATO (…) okazały się nieprawdziwe. (…) Mówiono o imperializmie rosyjskim, o zagrożeniach terrorystycznych. (…) Bardzo mocno akcentowano zasadę 360 stopni, a więc tego, że Sojusz musi patrzeć wszędzie, wokół siebie i w związku z tym właśnie w taki sposób dookoła dbać o bezpieczeństwa wszystkich państw członkowskich"- powiedział Andrzej Duda.

"Bardzo istotny element dla nas to pełna zgoda na aktualizację planów kolektywnej obrony Polski - to było dla nas bardzo ważne, o tym się dużo mówiło, to jest tzw. GPR"- dodał. 

Prezydent mówił także o spotkaniu z tureckim przywódcą.

"Mogę ujawnić, że także my włączyliśmy się w te negocjacje bardzo mocno. Moja rozmowa telefoniczna z panem prezydentem Turcji, panem prezydentem Erdoganem, gdzie właśnie mówiliśmy o tym, ja bardzo mówiłem, jak to jest potrzebne dla jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także dla bezpieczeństwa naszej części Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli Polski i państw bałtyckich"- tłumaczył Andrzej Duda.

Głowa państwa wyraziła zadowolenie, że wszyscy przywódcy opuszczają szczyt NATO usatysfakcjonowani rozmowami. 

"Odnowienie zasad kolektywnej obrony, dostosowanie ich do obecnych realiów, jest realizowane i jest pełna zgoda Sojuszu"- powiedział Duda. Prezydent wspominał również o rozmowach z przywódcami Stanów Zjednoczonych oraz Francji. 

"Mieliśmy dzisiaj dłuższą rozmowę z prezydentem Donaldem Trumpem. (…) Mieliśmy dyskusję nt. przyszłości. To jest sukces NATO i to jest zwycięstwo Polski"-ujawniła głowa państwa polskiego. 

Andrzej Duda był pytany również o to, czego oczekuje Erdogan. Jak wskazał polski przywódca, dla tureckiego prezydenta istotne było poruszanie tematu zagrożeń dla jego kraju. 

"Należy się spodziewać, że te tematy, jak oczekuje Turcja, wśród państw Sojuszu będą omawiane(...) Nie ma wroga, żadnego wroga dzisiaj nie ma. NATO nikt nie atakuje. Wrogiem możemy być może nazwać podmioty o charakterze nie państwowym. (…) Nie możemy mówić o wrogu na poziomie międzypaństwowym"-mówił Andrzej Duda. W ocenie głowy państwa polskiego, nawet Rosja nie jest wrogiem Sojuszu, mimo iż NATO, w tym także Polska, nie zgadza się z Moskwą w wielu kwestiach i nieakceptuje niektórych jej działań. 

"Niestety Rosja przedsięwzięła takie zachowania w ostatnich latach. Mówię o inwazji na Gruzję, okupacji Krymu, Ukraina nie ma pełnej kontroli nad częścią swojego terytorium. (…) Rosja ma w tym swój udział"-podkreślił prezzydent. Jak wskazał Andrzej Duda, przywódcy państw NATO chcą, aby "sytuacja była przywrócona do stanu poprzedniego"

"Trzeba realizować politykę bezpieczeństwa i odstraszania, by pokazać, że kolejne próby działań imperialnych czy zaczepnych spotkają się z odpowiedzią Sojuszu. Nie wolno żadnego kraju w sposób bezwzględny izolować"-podsumował prezydent. 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (24):

kazimierz 12019.12.4 23:57
Polska armia od 1945 r do 2015 praktycznie nie istniała.Obecnie prezydent i rzad PiS z dużym poświeceniem , wręcz determinacją próbuje odbudować nasze wojsko ale brak pieniędzy.Trzeba wiele lat aby odbudować nasze Wojsko Polskie
Stanislaw2019.12.4 20:51
Czy prezydent Duda rzeczywiście pad? Padły raczej zasady pisowni polskiej, które nie pozwalają na pisanie skrótów nazw osobowych w rodzaju PAD, zamiast minimum .A. Duda.
KKK2019.12.4 20:49
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pienądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy rasista, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha. Do wiadomości moderatora portalu Fronda i policji. W dniu 25.11.2019 komentator portalu Fronda Björn Karlsson zamieścił rasistowski wpis ! My czytelnicy portalu prosimy o ukaranie tego rasisty, jego blokadę na portalu lub zawiadomienie prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Przypominamy, że rasizm jest w Polsce przestępstwem karalnym !! Oto jego rasistowski wpis Björn Karlsson 25.11.19 11:11 Viki Gabor typowo polskie imię i nazwisko! i ta słowiańska uroda... Do tego tańczył chłopak w różowej kamizelce i czarny imigrant jeszcze. A nie, ten czarny to był syn matki tej z Częstochowy, to swój przecie a nie jakiś imigrant co to przenosi choroby i pasożyty. A Ciemny Lud kupił wszystko i pan Kurski jaki dumny ze swojego odkrycia ,prawdziwy sukces PiSu a najbardziej żoliborskiego prezesiny... https://www.fronda.pl/a/matka-kurka-wiocha-nie-zadna-swiatowosc-multikulturowy-chlam-nie-zadna-polskosc,136609.html Do moderatora portalu Frondy: Popatrz sobie człowieku na wpisy, a szczególnie wpis niejakiego Björn Karlsson : Toż to czysty R A S I Z M !!!!!!!!! Czy ty chłopie, mówię do moderatora portalu Franda popierasz rasizm ?!! Jeszcze raz - czekam krótki czas, a potem zawiadamiam prokuraturę ! Tak nie może być dalej !!! W Polsce rasizm i antasemityzm jest traktowany jako przestępstwo i ścigany przez sądy i prokuraturę !!!
kalinka2019.12.4 22:51
kopiuj i wklej , tak już od roku,
ŻelaznyBanaśNaPrezydentaPoloburdelu2019.12.4 20:46
Dość tej mizdrzącej się w Kurwizji miernoty, marionetkowego dewota na sznurkach Breżniewa z Żoliborza. Chcemy Żelaznego Sutenera Banasia na prezydenta!
zmijowe plemie2019.12.5 7:05
icek w gminie zydowskiej na swojego prezydenta wescie sobie gawlowskiego ma zarzuty wiec jest bardziej dla was zasluzony
Zeon Wydymaniec 2019.12.4 20:46
Duduś do Karła z wizytą Zapi-erdalaj. Twój mentor cierpi w szpitalu.!!!!
Boluś2019.12.4 20:42
W wydaniu naszego prezydenta sukces w NATO oznacza redukcję naszych wojsk poniżej 100 tys i transfer kasy na zabawki do USA.
bucek z kibucek2019.12.5 7:01
to sie dzialo icek za waszego rezydenta bula
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.4 19:59
A Bohater który powstrzymał terrorystę w Londynie olał Dupusia ciepłym moczem i nawet nie chciał się z nim spotkać! ale każdy by tak zrobił! zdalnie sterowanym tchórzom i przestępcom bohaterzy ręki nie podają!
bucek z kibucek2019.12.5 7:00
icek spadaj do izraela bo bardzo nudzisz tymi koszernymi wywodami
circ2019.12.4 19:29
Erdogan na pewno jest bardzo zainteresowany ''bezpieczeństwem naszej części Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli Polski''. Nic nie robi tylko myśli o naszym bezpieczeństwie. Co za naiwność. Kto ufa lewakom i najmitom sam sobie szkodzi, i narodowi.
TAK Z INNEJ BECZKI.....2019.12.4 19:25
https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/rzeczpospolita-wygrala-proces-z-romualdem-szeremietiewem-bylym-wiceszefem-mon,990639.html
Tadeusz 2019.12.4 19:19
Duda = Nuda
Ewelina2019.12.4 19:43
Budyn
PancerCrystal2019.12.4 19:19
Niech cała Polska usłyszy! Banaś kandydatem na prezydenta! Jego program wyborczy to "Kamienica+", czyli burdel w każdej gminie! W jego kampanię wyborczą już się zaangażował Kościół Katolicki, księża chodzą po domach i piszą ludziom na drzwiach "K+M+B", czyli "Kamienica Mariana Banasia". Banaś prezydentem Polski! Tak mu dopomóż Bóg!
zmijowe plemie2019.12.5 6:57
banas icek czy wasz kwiatkowski on ma juz od roku zarzuty to chyba jest bardziej zasluzony
442019.12.4 19:16
won z stad klakierze gargamela olewam cieplym moczem twoje nato
MirekT2019.12.4 20:48
Opssss ! Uwaga debil na portalu. Prosimy nie komentować !
Onegdaj2019.12.4 19:12
My, Polacy, mamy najlepszego i najgodniejszego Prezydenta wszechczasów – to Andrzej Duda ! Tyle co ten człowiek tylko przez kilka lat zrobił dla Polski – to ogromne osiągnięcia. Nie będę wymieniał poszczególnych jego zasług, bo lista jest bardzo długa, ale w dziedzinach takich jak bezpieczeństwo Polski i pokoju na świecie, służbę Polakom, reprezentowanie państwa polskiego, propagowanie przedsiębiorczości i biznesu, obronności kraju oraz rozwoju Polski i Europy nasz Prezydent brał czynny, intensywny i systematyczny udział ! To jest Prezydent wszystkich Polaków – jedynie z wyjątkiem tych, którzy tego nie chcą lub sobie tego nie życzą. To są w większości ludzie pochodzący ze wschodu (Rosja) lub zachodu (Niemcy). Oni pochodzą od innej małpy. Andrzej Duda jest naszym kandydatem na Prezydenta III RP na drugą kadencję. Niech Bóg ma go w swojej opiece !!!
Tadeusz 2019.12.4 19:19
Panie Jarosławie bo ktoś twierdzi, że Duda jest lepszym Prezydentem on Lecha. Uprzejmie informuję.
oficer LWP2019.12.4 19:39
wazelinka, wazelinka, wazelinka, .................. , wazelinka
Zeon Wydymaniec 2019.12.4 20:48
Wczoraj byłeś : Zosia, przedtem vivi zdecyduj się KU-rwo.!!!
Gumowy Żuk2019.12.5 0:40
A kto zablokował reformę ustawy sądowniczej? O ile pamiętam to był to właśnie Maliniak.