Prezydent Litwy: wyzwaniem jest reżim Łukaszenki, nie migranci - zdjęcie
01.08.21, 13:23Gitanas Nauseda - fot. Augustas Didzgalvis wia wikimedia CC BY-SA 4.0

Prezydent Litwy: wyzwaniem jest reżim Łukaszenki, nie migranci

7

- Tylko kilometr od nas jest granica między strefami wolności i niewoli, szacunku dla praw człowieka i tyranią, cywilizowanym zachowaniem i barbarzyńską samowolą - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda w trakcie przemowy w Miednikach przy granicy z Białorusią.

Nauseda podkreślił, że Litwa jest ofiarą agresji hybrydowej. Reżim Aleksandra Łukaszenki organizuje bowiem przerzut nielegalnych migrantów z Afryki i krajów Bliskiego Wschodu. W związku z tym na granicy białorusko-litewskiej odnotowano niespotykane dotychczas liczby osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę.

- Tak, ci ludzie zdecydowali się przekroczyć granicę litewską nielegalnie i jest to wykroczenie. Tak, prawie wszystkie te osoby będą musiały wrócić do swoich krajów bez osiągnięcia celu, który sobie wyznaczyły. Ale dzisiaj niezwykle ważne jest, abyśmy wytrzymali presję stwarzaną przez wrogie państwo obok nas - podkreślił Nauseda.

Łącznie w tym roku zatrzymano już 3401 cudzoziemców nielegalnie przekraczających granicę litewsko-białoruską. To wielokrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Parę tygodni temu Biełsat poinformował, że należący do Łukaszenki przewoźnik lotniczy organizuje "loty turystyczne" z Bliskiego Wschodu do Mińska, skąd następnie migranci, przy udziale białoruskich służb bezpieczeństwa, są przerzucani przez granicę z Litwą.

W tej sprawie odbyło się także spotkanie pomiędzy przedstawicielami Litwy i Iraku. W pierwszym okresie granicę nielegalnie przekraczali niemal wyłącznie Irakijczycy, obecnie są to także osoby pochodzące z Afryki.

jkg/kresy24

Komentarze (7):

Skrzypek na dachu2021.08.7 17:29
Litwin nie potrafi obronic swe granice bez Polskiej pomocy .
Parchy!2021.08.1 17:37
Szczególnie dwa ! ..........Nawet wiem dlaczego. Urwał im się medialny "ryneczek" do srrania i rzygania jadem. Szczególnie zdechlakowi nazwiskiem Lech Keller-Krawczyk. Nie ma co z sobą gudłaj zrobić! ............ W GW, to jedno, że cenzura a żydka rzygowiny tam się niczym od innych nie wyróżniają, nawet od rzygowin "prof. dr" Hertrich-Woleńskiego (psd.: precz_z_komunia, cmok_wawelski). W Do Rzeczy ryneczek Lesiowi się prawie urwał. Podobnie jak "prof. dr" Hertrich-Woleńskiemu i jego AAAgówno z Nilu. Boi się otwierać konto. - - - - - Pozostała im Fronda ku MOJEJ uciesze, yebie ich na prawie wszystkie możliwe sposoby. Oprócz tego fizycznego elementu. Na samą tę myśl, "pawia mam na ustach"!
Agnieszka2021.08.1 15:44
Skoro migranci nie są dla niego problemem, to dlaczego nie wsadza ich na głowę Litwinom tylko polskiej mniejszości na Litwie? Ośrodek dla uchodźców na przykład w Dziewieniszkach zrobili tuż obok szkoły dla polskich dzieci a ilość uchodźców ma być większa niż ilość mieszkańców tej miejscowości zamieszkanej prawie wyłącznie przez polską mniejszość i nikt z tymi ludźmi nie chciał rozmawiać, nawet rzetelnie informować!!! Polskie państwo jak zwykle tez ich olało! Cyniczne litewskie łajdaki znalazły sposób na wykończenie polskiej mniejszości na Litwie
Anonim2021.08.1 14:30
Prezydencie Litwy ! Nie umywa się pan do Prezydenta Łukaszenki.
Agnieszka2021.08.1 16:59
To też fakt. Już żadna władza w Europie nie umywa się do Łukaszenki i słowo reżim pasuje bardziej do tych zamordystów od segregowania ludzi i przymuszania ich do eksperymentów medycznych przy jednoczesnej blokowaniu chorym i umierającym leczenia i leków, którymi chcą zwalczać covida.
Anonim2021.08.1 17:55
Hm. Jestem zaskoczona tą wypowiedzią gdyż jeszcze parę miesięcy temu gdy pisałam pozytywnie o Łukaszence to o mało mnie nie pożarto .
Anonim2021.08.1 20:08
hm ! - zaskoczony ANONIMIE - akurat ja od lat piszę pozytywnie o PREZYDENCIE ŁUKASZENKA - a to dlatego, że poznałam opinię Polaków, którzy osobiście odwiedzając od lat Białoruś bardzo pozytywni oceniają zachodzące zmiany za Prezydenta Łukasznki - jak i wystarczy odnaleźć opinię samej P. Izabeli Brodackiej - Falzmann - wdowie po Michale Falzmann - chyba w Realu, albo w MN -