Prezydent Litwy: Niech nasze ojczyzny zawsze będą wzorem dla innych narodów - zdjęcie
03.05.21, 08:58Fot. via Pixabay

Prezydent Litwy: Niech nasze ojczyzny zawsze będą wzorem dla innych narodów

12

Dzisiaj z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Polsce wizytę złożyli prezydenci Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda przemawiał z tej okazji przed zgromadzeniem Sejmu i Senatu RP oraz Sejmu Republiki Litewskiej.

Nauseda podkreślił, że pielęgnowanie dobrych stosunków z Polską to cel litewskiej polityki zagranicznej. Oświadczył, że szczerze wierzy w przyjaźń między Polakami i Litwinami. Wskazał na żywe zainteresowanie narodów wzajemną kulturą, historią oraz współczesną sytuacją i obyczajami.

- Z nami zawsze była wiara, w sercach panna święta, co jasnej broni Częstochowy i w Ostrej świeci Bramie. Na sztandarach Pogoń i Orzeł. I radość z naszych zwycięstw. Wiemy, że sukces towarzyszy tym, którzy są niezłomni – mówił. – Pragnę życzyć, aby przyjaźń między Litwinami i Polakami trwała w oparciu o dobrą wolę, wzajemne zrozumienie i pracę nad pozytywnymi zmianami dla naszych obywateli. Idźmy razem, ramię przy ramieniu. Niech nasze ojczyzny zawsze będą wzorem dla innych narodów. Za naszą i waszą wolność - zakończył swoje przemówienie w języku polskim.

Swoje przemówienie wygłosił także Prezydent RP Andrzej Duda.

- Mamy prawo do ogromnej dumy i satysfakcji, że jesteśmy depozytariuszami tego tak wspaniałego wielkiego dobra. To chluba i zaszczyt, ale także i wielkie zobowiązanie. Zobowiązanie pamięci i zobowiązanie dbałości, aby dzieło Konstytucji 3 Maja pozostało wciąż żywą skarbnicą fundamentalnych wartości, którymi powinniśmy się kierować w życiu publicznym oraz w przestrzeni międzynarodowej - powiedział Duda.

Z kolei przewodnicząca Sejmu Republiki Litewskiej Viktoria Čmilyte-Nielsen podkreśliła wagę Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą spisaną konstytucją w Europie i drugą na świecie.

- Wówczas byliśmy pierwszymi w promowaniu procesów konstytucyjnych, które później stały się szlakami głównymi dla innych - powiedziała. Dodała, że na Litwie pojawiają się głosy, że Konstytucja 3 Maja stanowi umniejszenie suwerenności Litwy. W opinii publicznej jest również szeroko reprezentowany pogląd, że Konstytucja to wspólne dziedzictwo Polski i Litwy.

- 230 lat temu podczas obrad Sejmu Wielkiego uchwalono dokument będący ostatnią wolą i testamentem gasnącej ojczyzny, a zaraz najwybitniejszym i najbardziej dalekowzrocznym dokonaniem polskiego parlamentaryzmu. Dzisiaj patrząc na to wielkie dzieło naszych przodków czujemy mocniej i rozumiemy lepiej, że każdy z nas jest obywatelem państwa, które tworzymy i kształtujemy wspólnie - powiedziała z kolei Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

jkg/pap

Komentarze (12):

Skrzypek na dachu2021.05.3 18:48
Brawo Polska , Brawo Litwa .
Go fuck your goat!2021.05.3 19:53
Filthy kike cocksucker!
Witaj Maj, Trzeci Maj2021.05.3 13:44
Dla Polocha zawsze naj!
opty2021.05.3 17:44
Moja teściowa ŚP. urodzona w Nowej Wilejce inaczej to śpiewała. Ty z kąd POchodzisz???
Źle żydku wyglądasz...nowotworek?2021.05.3 13:26
Mały i zakompleksiony żydek. Self-loathing kike Lesio Keller-Krawczyk marzył, aby zostać częścią amerykańskiego żydostwa, ale te WASP-u z INS-u powiedzieli mu: FUCK OFF, YOU FILTHY KIKE! - - - I do dzisiaj mały, już nieźle wysuszony self-loathing kike, Lesio Keller-Krawczyk ma głęboki uraz psychiczny. Nawet mu nie pomaga udawanie, że jest w USA, w Kanadzie, .... Bo dobrze wie, że to MONUMENTAL HORSESHIT! . . . Został mu uraz i marzenia o szerokim świecie.
oficer LWP2021.05.3 13:22
szczególnie tym wzorem jest demontaż torów kolejowych do rafinerii Możejki po jej zakupie przez Orlen oraz rugowanie języka polskiego ze szkolnictwa Litwy, to są tylko i wyłącznie WROGIE działa ale tchórz pisowski Duda nie ma odwagi o tym powiedzieć, zresztą jego pan bydłopas by mu na taka odwagę nie pozwolił
Anonim2021.05.3 10:12
Nalezy jednakoz pamietac, ze Ksiestwo Litewskie tworzylo Unie z Polsko, co nie oznaczalo zrzekniecia sie ktorejkolwiek ze stron jakichkolwiek ziem na korzysc strony drugiej - Polacy osiedlali sie licznie na ziemiach litewskich i odwrotnie. Wilno ZAWSZE bylo czescia Litwy
Go fuck yourself filthy kike!2021.05.3 13:20
You don't know shit!
opty2021.05.3 17:48
Z osiedlaniem, zakupem ziemi na Litwie dla Polaków, prawo stanowiło różnie. Nie znaczy, że źle....
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.3 9:45
Debil Maliniak już drugą kadencję myli prostytucję z Konstytucją!
Anonim2021.05.3 15:42
Ale sobie wystawiasz świadectwo najwyższego kretynizmu.
Wczoraj skoczyłem2021.05.3 9:21
miałem skrzydła jak ptak…