– Kryzys musi być rozwiązany tam gdzie się zaczął, na drodze rozwiązań politycznych i legislacyjnych – mówił prezydent komentując sytuację wokół TK.

Jak komentował dzisiaj Andrzej Duda, sytuacja związana z wybieraniem sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz nowelizacją ustawy o TK, to kryzys, który musi zakończyć się rozwiązaniami politycznymi i legislacyjnymi. – Rozwiązania legislacyjne to Sejm, ciałem które uchwala ustawy nie jest Trybunał Konstytucyjny, tylko polski parlament – Sejm i Senat – podkreślał Duda.

Trybunał Konstytucyjny powinien być pluralistyczny

– Zapewniam państwa, że wiele wskazuje na to, że ta sytuacja zostanie rozwiązana, a ja cały czas ubolewam nad tym, że PO zaczęło całą tę awanturę próbując na siłę zawłaszczyć trybunał, mieć 14 na 15 sędziów łamiąc wszystkie zasady – i konstytucję i zasadę pluralizmu w Trybunale Konstytucyjnym – mówił prezydent.

– Przykro mi, że ci którzy na przykład w 1997 tak głośno krzyczeli o pluralizmie, krzyczeli by SLD nie zawłaszczało trybunału, jakoś o tym zapomnieli i nie widzieli, że PO zawłaszcza go w jeszcze większym stopniu (...) dzisiaj w jakimś stopniu bronią PO – podkreślił Duda. – Trybunał Konstytucyjny powinien być pluralistyczny. Mam nadzieję, że w niedługim czasie taki właśnie pluralistyczny w całości będzie, że spór polityczny uda się zakończyć także na drodze koniecznych rozwiązań prawnych – dodał.

Jak podają dzisiaj media, Komisja Europejska do poniedziałku daje Polsce czas na znaczącą zmianę sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego – podaje TVN 24. Jeśli nie będzie postępu w rozwiązaniu kryzysu, wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans wyda ostateczną opinię, którą rozpoczną się działania zmierzające do drugiej fazy procedury praworządności.

za: telewizjarepublika.pl