31.07.19, 21:30Zdj. Jakub Szymczuk/Prezydent.pl

Prezydent do Powstańców: Dzięki Wam mamy wolną Polskę, a nie kolejną sowiecką republikę

Podczas dzisiejszych uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda wygłosił bardzo podniosłe przemówienie. Głowa państwa kolejny raz podkreśliła, że to właśnie bohaterstwu Powstańców Warszawskich zawdzięczamy wolność i suwerenność Polski.

"To dzięki temu pokoleniu, które wtedy na ulicach Warszawy się krwawiło, walczyło z bronią w ręku o wolną Polskę (...) to dzięki jego odwadze, bohaterstwu, determinacji- Polska jest!"-podkreślał Andrzej Duda. Jak przypomniał prezydent, w miejscu, gdzie stoi dziś Pomnik, przy ul. Długiej, 75 lat temu "stały oddziały powstańców, które chciały nadal walczyć w Śródmieściu o wolną Polskę i wolną Warszawę". 

"Dziś tutaj na tym placu cztery pokolenia Polaków śpiewają: Ojczyznę wolną pobłogosław Panie. To dzięki temu pierwszemu pokoleniu, które wtedy na ulicach Warszawy walczyło z bronią w ręku o wolną Polskę"-mówił Duda. Głowa państwa przypomniała również, że dzięki następnemu pokoleniu- czyli dzieciom powstańców, choć Polska nie była w pełni wolna i niepodległa, pamięć o Powstaniu Warszawskim przetrwała. 

"To dzięki niemu (...) wnuki powstańców mogły w tym micie żyć, mogły go kultywować (...) To dzięki temu wszystkiemu dzisiaj temu najmłodszemu pokoleniu, świadomych, dorosłych obywateli, możemy mówić głośno kim są powstańcy warszawscy, czym w rzeczywiści było Powstanie"-podkreślał prezydent. 

Andrzej Duda wspomniał rónież o sporze z komunistami, którzy co prawda "byli skłonni zgodzić się na cześć wobec powstańców, ale za nic nie chcieli się zgodzić na oddanie chwały Powstaniu". Dlaczego? Bo Powstanie nie było zwykłym, zbrojnym zrywem, miało ono swój cel, stała za nim pewna idea. 

"(...)była ogromna wolna walki o wyzwolenie Polski, ale była też obawa o to co będzie (...) Dowódcy mieli świadomość kto idzie ze Wschodu, kto zbliżył się do Warszawy (...) Ten zryw był także aktem polityki, by to właśnie Polacy przywitali, jako gospodarze nadchodzących Rosjan w swojej stolicy, którą sami wyzwolili"-wskazał prezydent. 

"Taka sytuacja znacząco utrudniłaby Stalinowi realizację jego politycznego planu (...) ale Stalin zobaczył jedno: że Polacy są niezłomni, nie da się ich łatwo ujarzmić, nie dadzą się tak bezkarnie zadeptać, są dumni i groźni, nieobce jest im bohaterstwo i odwaga aż do śmierci (...)"-powiedział, przypominając również o walce Żołnierzy Wyklętych, a raczej: Niezłomnych:

"Jeżeli dodamy do tego Żołnierzy Niezłomnych już nikt chyba nie ma wątpliwości, dlaczego nie było tutaj kolejnej sowieckiej republiki, tylko było jednak państwo. To właśnie wam kochani powstańcy zawdzięczamy" - zaznaczył prezydent.

yenn/Telewizja Republika, Fronda.pl

Komentarze

Konfederata2019.08.1 12:05
Chwała bohaterom!Ofiara poszła na marne. Hańba tym którzy ich rzucili na wymordowanie. Ofiara poszła niestety na marne. 200 tys. ofiar i zrównane z ziemią piękne miasto. Poza tym Prezydent Duda kłamie. Na Węgrzech, Słowacji, w Czechach Bułgarii Rumunii też nie było sowieckich republik, i to bez powstań.
Albert2019.08.1 11:44
"Dzięki Wam mamy wolną Polskę, a nie kolejną sowiecką republikę" Może Klęcznik powinien w końcu zajrzeć do jakiegoś podręcznika historii ze szkoły podstawowej, toby takich bredni nie wygadywał i nie kompromitował się publicznie.
qwerty2019.08.1 9:34
Dudus pieprzysz jak zwykle ty totalny nieuku. Nie ujmuję im bohaterstwa i odwagi ale nic tym powstaniem Polska nie zyskała, a straciła kwiat inteligencji dzięki czemu Stalinowi było łatwiej nami zawładnąć.
qwerty2019.08.1 11:17
Przepraszam pomyliłem sie to ja jestem nieukiem siódma klasę powtarzałem 3 lata teraz mnie dopada pomroczność jasna albo ciemna
Stachu2019.08.1 8:06
Yo muchos dineros! Może więc zaczniesz od podzielenia się numerem ISBN (ang.international standard book number) twojej pracy o Romanie Dmowskim? Wszystko jedno czy będzie to oryginalne wydanie anglojęzyczne, czy też polski przekład.
Polak2019.08.1 7:41
Skoro Stalin nigdy nie planował Polskiej SSR chociaż prośby o to zanosili różni ówcześni Kaczyńscy i Macierewicze, a jedynym efektem tej zbrodni AKowskiej na narodzie polskim było usprawnienie sowietyzacji Polski, to Adrian powinien raczej powiedzieć że mamy wolną Polskę pomimo działalności powstańców.
Qvo Vadis Narodzie Polski2019.08.1 11:15
ty swoja brudna mordę sowiecką nie wycieraj najwiekszymi patriotami Macierewiczem i Kaczyńskim
zmiecz2019.08.1 3:02
Nie mamy sowieckiej republiki, ale jestesmy na prostej drodze do zydowskiego wielkiego KIBUCU.
nie tak dawny wykladowca2019.08.1 3:02
W Polsce juz jest 1-go sierpnia. Jest to jedna z tych dat ktora mi rodzice wiecznie przypominali. Wiele, bardzo wiele na ten temat przeczytalem, wiele tez napisalem. Bez Powstania Warszawskiego nie byloby wolnej Polski. Wielka ofiara, ale nie daremna. To w tym wydarzeniu zachodni historycy widza poczatek tzw. Cold Water, ktora jak wiadomo, zakonczyla sie kleska bloszewizmu i zniknieciem z map swiata zwiazku sowieckiego. Nawet cyniczny Churchill "przejrzal" na oczy, o czym pisal w swych "kronikach". Bardzo emocjonalnie na ten temat wypowiedzial sie G. Orwell, tak ten Orwell. Nie po raz pierwszy spotykam sie nie wiem jak to okreslic to juz nie jest ignorancja, to jest bezszczelnosc godna prymitywnych propagandystow sowieckich. Ale i nie jest zadna niespodzianka, czego mozna oczekiwac od towarzyszy z PRL-u tu sie "wypowiadajacych".
nie tak dawny wykladowca2019.08.1 3:38
Cold War - oczywiscie
nie tak dawny wykladowca 2019.08.1 8:48
Tonic Water - oczywiscie.
Jan Nowak Kowalski2019.08.1 8:50
Idiota, było tak samo dobrą decyzją jak decyzja o lądowaniu w smoleńsku
Bardzo stary2019.08.1 8:59
Ty świnio zastanów się co piszesz, cała moja rodzina przez AK owców zginęła wtedy
Albert2019.08.1 11:46
Wróć do książek katolski przygłupie. Nawet nie tyle "wróć", boś żadnej nie przeczytał na ten temat, co może raczej zacznij korzystać z książek. Bo z wiedzą u ciebie to widzę cieniutko na każdy temat, na jaki się wypowiadasz.
maniek 2019.08.1 2:11
powstanie warszawskie to jedna wielka porazka ! jak mozna swietowac niepotrzebna smierc tysiecy niewinnych ludzi ?? ci idioci ktorzy dali rozkaz do walki z niemcami -walki z gory skazanej na przegrana powinni stanac przed sadem I skazani na smierc
stahu2019.08.1 8:02
Patrz chazarsko sowiecki kundlu i się ucz jak Polacy kochają wolność ponad życie !!!
jokR2019.07.31 22:53
??? Jaja jakieś? Powstanie miało powstrzymać przed oddaniem Polski Sowietom, tyle, że UPADŁO. Sowieci wygrali! To oni a nie Anders układali się w Jałcie. Trafiliśmy na sowiecką stronę żelaznej kurtyny - sam pamiętam. Republika nie była potrzebna, byliśmy terytorium zależnym, bardziej niż inne.
kalinka2019.08.1 8:11
o tym, że będziemy pod butem Rosji ustalono w 1943 roku w Teheranie, Jałta to tylko potwierdziła, USA i GB nie miały żadnych oporów aby oddać Polskę pod panowanie Moskwy, mieli inne ważniejsze dla nich cele (Japonia) niż jakaś tam Polska
anonim2019.08.1 11:18
Jeżeli uznajemy, że nasz los był przesądzony jeszcze 1943 (a możesz mieć rację), to dowódców Powstania powinniśmy traktować jako katów własnego narodu a samo Powstanie nie jako "dni chwały", ale masakryczny błąd Polaków. Za głupotę Monte Casino (jednoznacznie oceniane jako błąd militarny) odpowiadają alianci, ale PW, to już własna głupota.
kalinka2019.08.1 17:13
otóż nie, amerykanie i angole ukrywali przed Polakami jakie zapadły decyzje dlatego wybuchło powstanie , gdyby rząd w Londynie wiedział co wtedy ustalono do powstania by nie doszło,
kalinka2019.07.31 22:46
przecież powstanie było skierowane przeciwko ZSRR, ktoś im naopowiadał, że przepędzą Niemców z Warszawy, obejmą miasto w posiadanie i nie pozwolą na zajęcia miasta przez Stalina, to była totalna utopia, na dodatek teraz wyją , że Stalin im nie pomógł, "Obłęd 44"
JONASIK2019.07.31 22:31
Aaaaa i jeszcze szacun za minę PADa. Mądra, dostojna, męska w pełni prezydencka :)
Jan Nowak Kowalski2019.07.31 22:30
Co ten Duda za bzdury opowiada, przecież Stalinowi powstanie było na ręke, wojska Radzieckie czekały tak długo aż Niemcy wyrżną całą Warszawe
qwerty2019.08.1 9:31
Było też dla Stalina swoistego rodzaju dopełnieniem Katynia, gdyż w powstaniu zginął kwiat inteligencji polskiej - żołnierza AK. Lepszego prezentu Generalissimus od rządu londyńskiego nie mógł dostać. Skutki odczuwamy do dziś. Patrz partia PiS i jej elektorat.
JONASIK2019.07.31 22:29
To powstanie warszawskie było wygraną walką z sowietami? Może i tak, ale muszę jednak sprawdzić w podręczniku...
Topek2019.07.31 22:22
Powstanie warszawskie powinno być oficjalnie potępione. Oficerowie AK pod koniec wojny doprowadzili do niepotrzebnej zagłady tysięcy cywilów i dzieci których wciągnęli do walki która od początku była skazana na klęske
TolerancjaDlaHomoseksualistówIAniKrokuWięcej!!!!!2019.07.31 22:20
homoseksualna muszka owocówka2019.07.31 22:18
NieBądźCiota!!!GłosujNaPiS!!!!!
Katolik2019.07.31 22:12
Co się stało z Frondą? To już nie jest religijny portal tylko polityczny. Publikujecie jedynie przemówienie Prezydenta Rp. Proszę sobie wejść na onet tam jest również przemówienie bp Guzdka. Chyba wypadałoby także tutaj coś napisać do wiadomości prawda? To jest skandal moim zdaniem. Chwała Bohaterom!!!
xx2019.07.31 22:31
Przecież fronda to portal PiSSczopków. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu
Gnostyk2019.07.31 22:42
Pamietasz jak Terlikowski był redaktorem naczelnym Frondy ? Wtedy, mimo że kiepsko, to było dużo lepiej. Teraz jest tak źle, a propaganda tak wielka, że z powodzeniem ten portal mógłby być w domenie pis.org.pl.
xx2019.07.31 22:49
Oczywiście. Bo Terlik jaki jest nawiedzony, to głupi nie jest. To jest inteligentny koleś. A to że ja się z nim nie zgadzam to jest inna sprawa. Zgadzam się www.fronda.buziaczek.wpupe.pis.org.pl To by pasowało ;)
Cool2019.08.1 15:50
Zastanawiam się, czy Terlikowski wie o tym, ze się z nim nie zgadzasz :-)))
Gnostyk2019.07.31 22:11
Jest dokładnie odwrotnie. Powstanie przyśpieszyło sowietyzację Polski. Wobec tego raczej nie dzięki, a mimo!
Konfederata2019.08.1 13:10
10/10. Ale tego mogli wtedy nie wiedzieć. Młodym chłopcom honor i chwała, ale sprawcom hańba.
tw lolek12019.07.31 22:04
Piękne słowa, ale pamiętać trzeba, że przynależność do UE czyni z nas podległą republikę eurosowiecką.
asd2019.07.31 21:55
Chwała Bohaterom !!!