Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z szefem NATO: Epidemia nie wpływa na zdolności obronne Sojuszu - zdjęcie
22.04.20, 18:46Fot. via: Wikimedia

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z szefem NATO: Epidemia nie wpływa na zdolności obronne Sojuszu

12

Prezydent Andrzej Duda odbył dziś ważną wideokonferencję z szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem na temat działania NATO w czasie światowego kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. Oboje potwierdzili, że pandemia nie ma żadnego wpływu na zdolności do odstraszania i obrony, oraz że kraje NATO, w tym Polska, mogą czuć się bezpieczne.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który poinformował o rozmowie, potwierdził, że ważną częścią rozmowy było jasne potwierdzenie przez obu przywódców, że NATO jest w obecnej sytuacji w pełni gotowe to zapewnienia bezpieczeństwa dla całego terytorium Sojuszu:

-„Pandemia nie ma wpływu na zdolności obronne NATO. Sojusznicze zdolności obronne są w pełni gotowe; Polska i inne kraje NATO mogą czuć się w pełni zabezpieczone przez system sojuszniczy. Pandemia nie ma wpływu na nasze zdolności do odstraszania i obrony całego terytorium Sojuszu” – powiedział Szczerski.

Prezydent z sekretarzem NATO omawiali również kwestię wzajemnej pomocy państw należących do Sojuszu wobec epidemii koronawirusa. Działania te koordynuje Euroatlantycki Ośrodek Koordynacji Reagowania w przypadku Katastrof:

-„W tym mieszczą się dzisiaj przede wszystkim działania natury logistycznej, pomoc w transporcie, dostarczanie potrzebnego sprzętu, materiałów ochronnych, pomoc lekarska - w tym także mieszczą się polskie misje medyczne do krajów NATO-wskich” – mówił prezydencki minister.

Drugim tematem rozmowy była dyskusja nad wykorzystaniem Wielonarodowego Batalionu Obrony przed Bronią Masowego Rażenia, którym obecnie dowodzi Polska. To specjalny batalion, który może być użyty m.in. w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego:

-„I to jest także dzisiaj kwestia do decyzji sojuszniczej, czy któreś z państw nie potrzebuje użycia tego batalionu” – zaznaczył.

Szczerski dodał, że Polska,  jako państwo ramowe tego batalionu, jest gotowa do jego uruchomienia:

-„Prezydent Duda i sekretarz generalny Stoltenberg mówili właśnie o tej gotowości Polski jako kraju ramowego do tego, by tego batalionu użyć w przypadku, gdyby któreś z państw członkowskich taką potrzebę wyrażało. Sekretarz generalny Stoltenbeg podziękował prezydentowi Dudzie za to, że Polska jako państwo ramowe jest gotowa do tego, by ten batalion sformować i go użyć jako sojuszniczej siły szybkiego reagowania”.

Prezydent Andrzej Duda z szefem NATO rozmawiali też na temat problemu dezinformacji:

-„Oprócz zagrożenia epidemiologicznego mamy dzisiaj także próby wykorzystywania sytuacji epidemii, niepokojów społecznych do tego, żeby rozprzestrzeniać na terytorium NATO fałszywe informacje podważające system sojuszniczy, podważające bezpieczeństwo poszczególnych państw, podważające skuteczność działania poszczególnych krajów, by spowodować obniżenie morale sojuszniczego” – mówił Krzysztof Szczerski.

Dodał, że zarówno Andrzej Duda jak i Jens Stoltenberg jasno powiedzieli, że walka z dezinformacją na temat pandemii jest dziś jednym z zadań NATO.

kak/ PAP

Komentarze (12):

ryszard2020.04.22 21:57
Jak to nie wpływa? Tyle było gadaniny o wojnie hybrydowej, sztaby generałów w mundurach obitych blachami do orderów. góry szmalu w zamian absolutne zaskoczenie i bezradność wobec pierwszego uderzenia bronią biologiczną w wojnie hybrydowej,
Jestem AGNIESZKA i ja cuchnę 2020.04.22 21:24
Chcesz zobaczyć AGNIESZKA tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: loveto.one/agnieszka96 Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: loveto.one/agnieszka96 Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: loveto.one/agnieszka96 Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: loveto.one/agnieszka96 Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: loveto.one/agnieszka96 Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Agnieszka2020.04.22 21:15
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnieszka96
Brudna LENA larwa czeka2020.04.22 20:12
Chcesz zobaczyć LENA tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: www.lexlale.eu. Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: www.lexlale.eu Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu. Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: www.lexlale.eu Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.04.22 20:10
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - http://lexlale.eu Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
To ja - Le Clerc2020.04.22 20:00
Na szczęście bronić się przed nikim nie musimy i nie będziemy musieli.
zagadka rozwiązana2020.04.22 19:58
@stan To nie były samoloty to jest Starlink; "gęsiego" poruszające się satelity wystrzelone przez Space X - Elon Musk
stan2020.04.22 19:48
Czy ktoś wczorajszej nocy obserwował niebo? W pewnym momencie, po 22.00 jednym korytarzem ciągnęło ponad 20 samolotów (?), w równych odległościach, jeden po drugim. Następne 24, korytarzem obok. Kierunek południe-północ.
now you know2020.04.22 19:32
@ja OBOJĘTNY tam był w ramach sr*nia. ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ "Teraz jestem przedstawicielem angielskiej firmy w Polsce." Podaj choć jedno z tych "zapyziałych miasteczkach USA, gdzie ciężko dojechać"
ja2020.04.22 19:07
Dlaczego ludzie w Holandii , Anglii, Norwegii nie zdrowieją po koronawirusie ? I jak to możliwe że zapyziałych miasteczkach USA, gdzie ciężko dojechać i nie ma po co równiutko zaraziło się po kikla-kilkanaście osób w jednej chwili ?
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.22 19:15
W zapyziałych miasteczkach USA oglądają TV Trwam ...
ja2020.04.22 20:33
Przypomnę ci że USA to nei tylko wschodnie wybrzeże (Nowy York czy Floryda), ale ogromne puste przestrzenie gdzie zaplanowane są równo co około 50 km miasteczko do którego nie ma po co przyjechać, nic się nie dzieje i mieszka tam po kilkanaście tysięcy ludzi. Jak w takim razie udało się tak zrobić że w kazdym tym miasteczku jest po kilku chorych , tak po równo ?