Premier zaprezentował pięć filarów Krajowego Planu Odbudowy - zdjęcie
26.02.21, 16:55fot. tt/kprm/adam guz

Premier zaprezentował pięć filarów Krajowego Planu Odbudowy

7

Największą częścią Funduszu Odbudowy jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF). Z tego źródła do Polski ma trafić ponad 23,9 mld euro dotacji i ponad 34,2 mld euro pożyczek. Żeby sięgnąć po te fundusze każde państwo musi przygotować swój Krajowy Plan Odbudowy (KPO). W Polsce tym procesem kieruje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). KPO będzie przełożeniem tych pieniędzy na konkretne reformy, programy i inwestycje – czytamy na stronie Krajowego Planu Odbudowy.

Krajowy Plan Odbudowy opiera się na pięciu filarach, pierwszy z nich to odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki. Projekty w ramach tego filaru mają prowadzić do wzrostu wydajności i produktywności gospodarki - powiedział w w dniu dzisiejszym premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Podkreślił podkreślił, że jednym z głównych wyzwań będzie zwiększenie produktywności i wydajności gospodarki, co powinno skutkować tym, że "życie poszczególnych obywateli, pracowników może być lepsze".

"Na tym nam przede wszystkim zależy, żeby Polacy więcej zarabiali, żeby praca Polaków była jak najbardziej produktywna" – powiedział premier.

"Dlatego pierwsza grupa projektów - ta która ma prowadzić do podniesienia innowacyjności, wydajności i produktywności polskiej gospodarki to pierwszy filar Krajowego Planu Odbudowy. Już w tej jednej części, pierwszej części, jaką jest Krajowy Plan Odbudowy, część dużego programu inwestycyjnego idącego w setki miliardów złotych, przeznaczymy w jak najkrótszym terminie czasu około 20 mld zł" – wyjaśniał premier Morawiecki.

Drugim filarem ma być cyfryzacja oraz „praca wsparta przez mechanizmy gospodarki cyfrowej, gospodarki wysoko zautomatyzowanej, zdygitalizowanej może prowadzić w kierunku uodpornienia gospodarki na wstrząsy takie, jakim był COVID-19, jakim może być w przyszłości jakaś kolejna katastrofa pandemiczna”.

Musimy podkreślił, że Polska musi być przygotowana na możliwości lepszego wykorzystywania potencjału własnej gospodarki, co wiąże się z wyzwaniami także dla rządu, ponieważ pomimo tarcz finansowych w naszym kraju „są sektory gospodarcze, które borykają się cały czas z ogromnymi problemami”

Trzecim filarem KPO ma być sprawny sektor zdrowia, czemu mają pomóc w walce z pandemią COVID-19 elektroniczne recepty, skierowania i zwolnienia. Cały system ochrony zdrowia musi działać spójnie, ale także „chcemy i musimy patrzeć na ten świat po COVID-19 jako najlepszy możliwy poziom dostępności usług zdrowotnych" - wyjaśniał premier.

Na cele KPO ma zostać przeznaczonych około 20 mld złotych.

 

mp/pap

Komentarze (7):

John2021.02.26 23:31
Puste słowa, zwiększenie efektywności i produktywności, czyli stawianie na korporacje i większe bezrobocie, a kolejne pandemie są już w przygotowaniu, tyle że tym razem mają być bardziej śmiertelne niż obecna kowid grypa, także dla młodych osób, bo przecież depopulacja i eksperymentalne szczepienia wizjonera Billa Gatesa to nie tylko puste słowa, jak do tej pory przewidział wszystko niczym prorok.
Anonim2021.02.26 18:57
kilu zbrodniarzy rządzi 38 mln krajem,takich się powinno pozamykać w pokojach bez klamek,przecież oni dobrze wiedzą w czym uczestniczą.Zbrodniczo pajacują już rok. Udaje się im ,bo otumaniony naród im na to pozwala.
dwulicowcu talmudyczny oby cię piekło2021.02.26 18:04
pochłonęło,ale pierd..i nie mogę tego czytać i na to by.le patrzeć.Nowy ład-pieniądz cyfrowy,majątki Polaków w łapach żymian,ingwilacja całkowita,analfabetyzm (szkolnictwo już zniszczyli),lecznictwo tylko dla bogatych , pozostali zapierd...nie za miskę ryżu(jego słowa u sowy).Oszołomy cowidowe nich go słuchają.Jeszcze będą go przeklinać .Ja przejrzałam tę żmiję z plemienia wiadomego ,jak tylko ta ściema pandemii się zaczęła.
lot nad kukułczym gniazdem2021.02.26 18:28
Duzo racji. Jak zdrowy pojdzie do psychiatryka to moga zrobic z niego wariata. Nasza mloda populacja nie miala prawa umrzec w liczbie 100 tysiecy - trzeba bylo "walki z wirusem" a teraz beda zbawiac swiat od chorob i bankructw
Skrzypek na dachu2021.02.26 17:48
Pomylony Premier nudziarz Pan Mosiek Pinokio niepotrzebnie zrobil bezprawny Lockdown i maseczkowe maskerade oklamane aby z biednych ludzi zrobic zebrakow i kraj zadluzyc na sto lat u bezboznych globalistow szwajcarskich banksterow a teraz udaje ze cos ratuje bo dalej chce odbierac kazdemu walute i wlasnosc . Niech sam sie stara ratowac wlasne eskimoskie skore przed wiezieniem co go napewno czeka chyba juz kupuje bilet w jedna strone do Tel Awiwa .
katolik2021.02.26 17:08
Najpierw zrobil z nas w rok bankrutów a teraz bedzie nas....ratował...
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.26 17:06
W skrócie plan jaki przedstawił szMateusz Morav'icek jest taki "Zapyerdalajcie za miskę ryżu, a ja was i wasze dzieci zadłużę na kolejny bilion złotych, jak to już raz zrobiłem w ostatnich 6. latach, a sam zadowolę się kolejnymi gratisowymi działkami od czarowników w czarnych kieckach, które przepiszę na żonę, a ona sprzeda je za jakiś czas waszym dzieciom i wnukom za miliardy, by moje dzieci i wnuki w luksusach żyły w izraelu skąd pochodzi moja rodzina"