Fakty są takie, że wiele krajów Europy Zachodniej, które nie przeszły czasów komunizmu i okresu postkomunistycznego, nie rozumie tych dziwnych i odmiennych zjawisk, które mają miejsce w środkowej części Europy” - mówił na antenie telewizji CNN premier Mateusz Morawiecki.

Richard Quest w trakcie rozmowy z szefem polskiego rządu stwierdził, że Polska ma poważne kłopoty w UE „[...] i to w tak podstawowej kwestii jak rządy prawa”. Tu premier odpowiedział, że owszem, niektórzy myślą, że tak właśnie jest.

Amerykański dziennikarz odparł, że to nie kwestia opinii ale faktów i wskazał na art. 7 traktatu o UE. Tu premier Morawiecki odparł:

Fakty są takie, że wiele krajów Europy Zachodniej, które nie przeszły czasów komunizmu i okresu postkomunistycznego, nie rozumie tych dziwnych i odmiennych zjawisk, które mają miejsce w środkowej części Europy: w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, w Rumunii, w Bułgarii, na Litwie, na Łotwie i w innych krajach”.

Podkreślił, że Polska jest bardzo proeuropejska, jednak nieco sceptyczna wobec Brukseli. Dodał, że prowadzi ona niezależną politykę i nie ma zamiaru akceptować polityki migracyjnej Unii Europejskiej, co jest kością niezgody między Polską a Unią Europejską.

dam/TVN24,CNN