Premier uratował maturzystów! - zdjęcie
24.04.19, 16:16Zdj. Krystian Maj,Kancelaria Premiera, CC0

Premier uratował maturzystów!

35

- Nie będzie wydłużenia roku szkolnego. Chciałam zdementować tę informację podawaną przez niektóre media - mówi portalowi wPolityce.pl rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

Jak pisze portal wpolityce.pl, "nie będzie wydłużenia roku szkolnego, dyrektor będzie miał możliwość klasyfikowania uczniów, matura będzie tylko w formie pisemnej". Są to nieoficjalne informacje dotyczące tzw. ustawy maturalnej.

- Będą dwa projekty. Jeden będzie dotyczył możliwości klasyfikowania uczniów i  maturzystów przez dyrektorów. Jeżeli w określonym terminie nie zbierze się rada pedagogiczna uczniów będzie klasyfikował dyrektor - mówi anonimowo jeden z polityków

W ostatniej chwili wycofano jednak z rządowego projektu ustawy maturalnej rozwiązanie, które zakładało tylko pisemny egzamin maturalny. Jak podaje portal wPolityce.pl, z takiego rozwiązania zrezygnowano po interwencji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Z wcześniejszych informacji wynikało, że egzaminy maturalne w tym roku, w drodze wyjątku, miały odbyć się tylko w formie pisemnej.

- Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na środowej Radzie Ministrów specjalnego projektu nowelizacji prawa oświatowego, który pozwoli na to, aby wszystkie matury odbyły się, a wszyscy maturzyści przystąpili do egzaminów - powiedział dziś rano szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

- Żeby zakończyć ten stan niepewności i przeciąć wszystkie wątpliwości, ostatecznie we wtorek premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na dzisiejszej Radzie Ministrów specjalnej nowelizacji prawa oświatowego, która pozwoli na to, aby wszystkie matury odbyły się, aby wszyscy maturzyści przystąpili do egzaminów, a potem mogli - jeśli będzie taka ich wola - wstępować na studia wyższe - oświadczył polityk.

- Nikt nie może brać dzieci jako zakładników, żadni związkowcy, żadna grupa zawodowa nie może czynić z uczniów zakładników i państwo musi wkroczyć w taj sytuacji w sposób zdecydowany, czego wyrazem będą te propozycje zmian ustawowych - mówił.

bz/wpolityce.pl

Komentarze (35):

Wojtek2019.04.30 22:17
szkoda słów ręce opadają
Kreska2019.04.25 21:16
Lubię mój kraj
Paweł Dębicki2019.04.25 13:17
Bardzo dobre posunięcia rządu.Nauczycieli którzy nie klasyfikowali maturzystów należy ZWOLNIĆ ! Wprowadzić zakaz strajków w siłach zbrojnych, służbach mundurowych, służbie zdrowia i w szkolnictwie.
Rafa2019.04.25 8:38
Popieram strajk nauczycieli i uważam, że rząd już w ramach pewnej tradycji rozmawia tylko z tymi, którzy potencjalnie mogą głosować na jedynie słuszną opcję. Rząd przekupuje na prawo i lewo różne grupy społeczne ale nie wprowadza rozwiązań systemowych i to w bardzo wielu dziedzinach tego wymagających jak choćby problematyczne obecnie szkolnictwo. Okrągły stół to kompletny nonsens. Jeśli ktoś zna zasady zarządzania takimi procesami to wie, że rozmowy mogą się toczyć w co najwyżej kilkunastoosobowych zespołach. Większe grupy to już kompletna porażka. Rząd gra na czas i rozbicie jedności całej grupy społecznej.
anonim2019.04.25 8:10
Polityka niszczy zawód nauczyciela. Zbyt mocno strajk został wcielony w rozgrywki międzypartyjne. A niestety odczujemy to wszyscy. Coraz bardziej edukacja ogólnodostępna przekształca się z atrybut ludzi bogatych.
kora2019.04.25 7:03
Mateusz Pinokio, superman!
jozef2019.04.25 6:22
Premier uratował maturzystów, ale droga Frondo przed czy po śniadaniu?
edek2019.04.25 0:16
Gratuluję Panu Premierowi oraz Rządowi!!!. Pan Broniarz razem z całą świtą, która za nim stoi niech złoża kapitulację aby się dalej nie kompromitowali !!
No-mad2019.04.24 23:08
My hero!!!!
Trójoka wrona2019.04.24 21:43
Pewnie. Po co podwyższyć nauczycielom wynagrodzenia o te 30% nawet w tych trzech transzach? Lepiej jest rżnąć głupa, grać na czas i wmawiać ludziom, że jest się otwartym na propozycje, a na spotkaniach z nauczycielami wciskać im do podpisania to "porozumienie" "zawarte" z oświatową "Solidarnością" i odmawiać jakiegokolwiek innego rozwiązania. A gdy okazuje się, że nauczyciele jednak nie zmiękną (mimo apelu Broniarza o klasyfikowanie uczniów), to zamiast ustąpić, lepiej prawo zmienić w niecałe 24h, a potem robić z siebie bohatera.
anonim2019.04.24 22:06
zastanów się czy nauczyciele przypadkiem nie przegięli z żądaniami? Budżet to pieniądze podatników, chciałbyś płacić kilka stów więcej podatku w miesiącu żeby spełnić ich postulaty płacowe? A co z wymiarem czasu pracy, czy za podwyżkami nie powinno się wydłużyć czasu pracy z 18 godzin do np 30 godzin w tygodniu i co za tym idzie redukcjach etatów. O niskim poziomie nauczania już nawet nie wspomnę, dziecko bez korepetycji nie da rady opanować materiału, bo nauczyciele nie uczą, no może wtedy jak rodzic zapłaci za korepetycje.
Trójoka wrona2019.05.16 2:05
Nie wiem, o jakiej patologicznej placówce oświatowej mówisz, że nauczyciele nie uczą uczniów. Ja miałem szczęście i uczęszczałem do normalnych szkół, gdzie może samych 5 i 6 nie zdobywałem, ale materiał opanowywałem, i przez podstawówkę, gimnazjum i liceum przeszedłem, bez powtarzania klas. Maturę ze wszystkich przedmiotów też zaliczyłem za pierwszym razem. Kiedy jednak zdarza się sytuacja, że uczeń nie jest wstanie opanować materiału, nie zawsze jest to wina nauczyciela. Owszem, zdarzają się przypadki, gdzie dany nauczyciel nie powinien mieć nic wspólnego z wykonywanym zawodem. Ale są też sytuacje, kiedy uczeń po prostu ma trudności z opanowaniem materiału z danego przedmiotu, a czasem po prostu się nie nauczy. A jeśli chodzi o te "kilka stów więcej podatku", to wystarczy skończyć z polityką rozdawania kasy tym, dzięki którym możemy wygrać następne wybory.
barba2019.04.25 0:35
A dlaczego nie podwyższyć pocztowcom i urzędnikom, którzy pracują za psi grosz? A niepełnosprytni też czekają!
Trójoka wrona2019.05.16 1:58
Właśnie!
Agnieszka2019.04.24 21:04
Brawo! Wreszcie zajmowanie się właściwą sprawą i właściwymi osobami czyli prawdziwie poszkodowanymi! Tu maturzyści wysiadają nerwowo w niepewności a rząd zamiast nimi, to zajmował się "gierkami w kotka i myszkę" narzuconymi przez ludzi bez sumienia i powagi, którzy swój zawód pomylili z terrorystami. To już najwyższy czas był, żeby uczniowie czuli się bezpiecznie i pewnie, wiedząc na czym stoją i w spokoju mogli przygotowywać się do matury. Ta szarpanina z pseudo-nauczycielami trwała i tak za długo i zbyt wiele uczniów kosztowała. Ci terroryści pseudo-pedagogiczni nie byli warci ani chwili skupiania się na nich skoro tak z młodzieżą postępowali. i postępować zamierzali dalej. Dalej powinny być ustawy zabraniające tak strajkującym osobom pracy w tym zawodzie.
lolek kremowka2019.04.24 19:29
Na jakiej podstawie premier polskiego rządu stawia znak równości pomiędzy polskimi sędziami a ludźmi odpowiedzialnymi za wywiezienie z Francji do obozów zagłady kilkudziesięciu tysięcy Żydów? https://www.iustitia.pl/3005-stanowisko-zarzadu-ssp-iustitia-w-sprawie-wypowiedzi-premiera-mateusza-morawieckiego
lolek kremowka2019.04.24 19:21
Naskarżył wcześniej, podczas wizyty w USA na polskie sądownictwo! Tyle razy Frendzel wypominał poprzedniej ekipie, że wynosi brudy za granicę a tu proszę - to samo zrobił Matełusz
FionaShrek2019.04.24 18:20
gratulacje, nareszcie, już się bałam, że premier ulegnie nauczycielom, w końcu kilka milionów uczniów i ich rodzin ma nagle wakacje tudzież perturbacje, nikt się nimi nie opiekuje, nie troszczy, nie zadaje zadań, nie ćwiczy umysłów. kodziarze znów się przyczepią, że łamana jest konstytucja, bo Polacy nie mają dostępu do edukacji. a po co sarmatom książki? w przyszłym roku powstanie rząd PO-Wiosna, czyli złodzieje i geje, bo PiS wyemigruje do Brukseli... ze wstydu. Wiosna połknie za rok PiS jak przystawkę. smacznego.
Zygfryd2019.04.24 18:09
Brawo i dzieki Panie Premierze dobry ruch i prosze o nastepne zwiazane z podwyzkami dla nauczycieli w dalszej czesci reformowania chorego systemu Oswiaty
Tomasz2019.04.24 18:46
nalezy z nauczycieli zrobic urzednikow i zabronic im strajku. Takie rozwiazanie istnieje w niemczech
Zygfryd2019.04.25 7:15
Niewolnictwo niemieckie nie wchodzi w rachubę tam juz wolnosci nie ma i gazety tez pisza rządowo tego nie chcemy za to uczciwosci tak
urszula2019.04.24 17:07
B R A W O panie P REMIERZE! Zmiany ustawowe to jest to, na co czekali maturzysci. Jest to takze ten "ruch" rzadu zdecydowany w sytuacji,kiedy srodowiska pseudonauczycielskie chca z uczniow uczynic zakładnikow. i jak nie nazywac ich terrorystami,no jak nie nazywac??!! ZAŁOSNI!!!
anonim2019.04.24 19:38
Proponuję ustawę, aby wszyscy uczniowie klas maturalnych uzyskali maturę. Studia i życie ich zweryfikuje, jak ich poprzedników !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Papierek z egzaminem jest w rzeczywistości tyle wart, co bez egzaminu. Liczy się to co uczeń w głowie nazbiera do czasu matury. Egzamin maturalny nic więcej do głowy nie dorzuci !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anonim2019.04.25 8:12
tylko ktoś tą wiedzę musi uczniom przekazać :)
Trójoka wrona2019.05.16 1:53
No tak! Bo rząd bardzo chętnie by nauczycielom te podwyżki dał. Ale najpierw trzeba ludziom zabrać 15% środków z OFE, dać 500zł na każde dziecko wszystkim uprawnionym (tym zamożnym również (nie żebym się ich czepiał)) i dać 500zł na krówkę, bo krowa bez tych 500zł od państwa nie przeżyje. Zostawmy więc nauczycielom, pracownikom sądów i innym uwłaczające godności zajmowanych stanowisk pensje. Trzeba rozpocząć festiwal rozdawnictwa przed wyborami.
Cipak2019.04.24 16:34
Podobno też Mieszka I do chrztu trzymał.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.24 16:31
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
stop dewiantom !2019.04.24 16:42
Jesteś pewien , dewiancie ??
JR2019.04.24 17:49
A jak by cię uprzedził i kopnął w jaja?
Zygfryd2019.04.24 18:15
Wazeliniarzy należy eliminować z tkanki zdrowego społeczeństwa ich miejsce jest w szpitalu dla zboczeńców i zwyrodnialców w Austrii Klinika przynosi dobre efekty i sporo zboczeńców zdrowieje
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.24 16:31
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️10960zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
Delta2019.04.24 16:56
zamknij cioto swoje ryło
anonim2019.04.24 21:54
won debilu
moher krakowski2019.04.24 16:30
Co powie teraz czerwony zbrodniarz ?
JR2019.04.24 17:47
Ten oszołom teraz powinien powiedzieć, ale prokuratorowi.