Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś w Warszawie z premier Republiki Mołdawii Natalią Gavrilițą. W czasie wizyty podpisano umowę, w ramach której Polska pożyczy Mołdawii 20 milionów euro.

- „Pomagamy mołdawskim partnerom w ich trudnej sytuacji. Polska będzie dobrym ambasadorem dla Mołdawii w Brukseli”

- zapewnił szef polskiego rządu.

Podkreślił, że Polska dokłada wszelkich starań, aby pomóc Mołdawii w kontekście przyjmowanych przez to państwa uchodźców z Ukrainy, ale też w kontekście kryzysu energetycznego i gospodarczego. Wyrazem tej pomocy jest udzielona przez Polskę długoterminowa pożyczka w wysokości 20 mln euro.

- „Jestem przekonany, że w przyszłości w tej części Europy zapanuje pokój i bezpieczeństwo, i w normalnych okolicznościach Mołdawia będzie mogła się szybko gospodarczo rozwijać”

- mówił premier.

Premier Mołdawii Natalia Gavrilita dziękowała Polsce za pomoc i podkreślała, że w związku z wojną na Ukrainie jej kraj mierzy się z wieloma problemami. Zaapelował też do Unii Europejskiej o przyjęcie do wspólnoty Mołdawii, Ukrainy i Gruzji.

- „Zwracamy się do państw członkowskich, aby przyjęły Mołdawię Ukrainę i Gruzję do UE. Idziemy drogą modelu europejskiego i spoglądamy na niego z wielką nadzieją”

- podkreśliła.

Zaznaczyła, że „wzorem państwa europejskiego” jest dla Mołdawii Polska.

kak/PAP, polsatnews.pl