Premier powołał nowego szefa CBA - zdjęcie
20.05.20, 10:25Fot. cba.gov.pl

Premier powołał nowego szefa CBA

1

Prezes Rady Ministrów powołał na stanowisko Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Pana płk. Andrzeja Stróżnego, dotychczasowego p.o. Szefa CBA. Jednocześnie Premier powołał Pana Daniela Karpetę na Zastępcę Szefa CBA, zaś Pana płk. Bartosza Jarmuszkiewicza na Zastępcę Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Nowy Szef CBA Andrzej Stróżny to doświadczony funkcjonariusz służb specjalnych i mundurowych z wieloletnim stażem. Jest absolwentem prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1992 r. służył w Policji, gdzie m.in. pełnił funkcje kierownicze w wydziale do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu, w tym w pionie zabójstw. Od 2006 r. pełnił służbę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie kierował Departamentami: Postępowań Karnych, Przeciwdziałania Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej oraz Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej. W latach 2008-2015 pracował jako ekspert w pionie zwalczania terroryzmu oraz pionie kontrwywiadu. W grudniu 2015 r. objął stanowisko dyrektora Delegatury ABW w Katowicach. Służbę w ABW zakończył w stopniu pułkownika. W czasie pełnienia służby był wielokrotnie nagradzany państwowymi odznaczeniami. Od lutego 2020 r. sprawował funkcję p.o. Szefa CBA.

Daniel Karpeta, nowo powołany Zastępca Szefa CBA, ukończył prawo oraz studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie bezpieczeństwem ekonomicznym państwa. Od 2007 r. jest funkcjonariuszem CBA. W Biurze pełnił szereg funkcji, w tym funkcje kierownicze. Ostatnio kierował Departamentem Operacyjno-Śledczym. W kierownictwie CBA Daniel Karpeta zastąpił odwołanego przez Pana Premiera Grzegorza Ocieczka.

Powołany przez Prezesa Rady Ministrów na stanowisko Zastępcy Szefa ABW płk Bartosz Jarmuszkiewicz służbę w ABW pełni od 2002 r., wcześniej – od 1997 r. – służył w Urzędzie Ochrony Państwa. W latach 2015-2020 sprawował m.in. funkcje kierownicze. W przeszłości był m.in. dyrektorem Centralnego Ośrodka Szkolenia i Edukacji ABW w Emowie.

Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

Komentarze (1):

katolicka kretynizacja polski2020.05.20 14:46
Kolejna rotacja przy korycie kierownictwa organów represji reżimu PiS. Poprzedni skompromitowani towarzysze dostali rozedmy płuc od niszczenia dowodów a zastąpią ich jeszcze bardziej dyspozycyjni towarzysze którzy dalej będą zacierać ślady! Oczywiście odchodzący miękko spadną na wysokie stołki i kasę to ma gwarantować ich milczenie i mobilizować następców mafii żoliborskiego kurdopla!