Premier Morawiecki zabrał głos ws. orzeczenia TSUE nt. elektrowni w Turowie - zdjęcie
21.09.21, 16:30fot. yt/kprm

Premier Morawiecki zabrał głos ws. orzeczenia TSUE nt. elektrowni w Turowie

123

W dniu wczorajszym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie o ukaraniu Polski karą 500 tys. euro dziennie za każdy dzień zwłoki w sprawie zamknięcia elektrowni w Turowie. Ten kuriozalny wyrok zapadł w jednoosobowym składzie i wydała go hiszpańska sędzia Rosario Silva de Lapuerta, która już wcześniej angażowała się w sprawy reformy sądownictwa w Polsce oraz niezawisłości sędziów. Korzystając przy tym do woli z arbitralności, jaka jej przysługuje jako wiceprezes TSUE. Do sprawy wczorajszego wyroku odniósł się szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

- Na pewno nie przejdziemy nad tym do porządku dziennego, ponieważ uważamy tę decyzję za skrajnię agresywną i szkodliwą – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że Polska absolutnie nie zgadza się z taką decyzją TSUE. – Warto na samym początku zaznaczyć, że nikt w Europie, ale to nikt, a już zwłaszcza nikt kto nie posiada legitymacji społecznej, nie powinien w sposób arbitralny podejmować takiej decyzji, która naraża bezpieczeństwo energetyczne kraju, która powoduje, że bez prądu, bez ciepła mogą pozostać miliony obywateli. Ta decyzja jest zupełnie błędna, jest absolutne arbitralna, oparta o błędne przesłanki i ja się nie waham w taki sposób jednoznaczny tę decyzję określać – podkreślił premier.

Jak poinformował premier Morawiecki, strona polska przez ostatnich kilka miesięcy próbowała zawrzeć porozumienie z Republiką Czeską.

– Trzeba jednak przypomnieć, że Czesi zachowywali się w sposób absolutnie bez dobrej woli. Takie informacje otrzymuje od naszego zespołu negocjacyjnego. W związku z tym my po zaproponowaniu dobrej oferty, która na początku jako taka została przyjęta, mieliśmy podstawy do tego, aby mieć nadzieję, że ten spór Czesi będą chcieli również zakończyć. Ale w Republice Czeskiej za parę tygodni są wybory parlamentarne i niestety nie zależało im na tym, żeby ten spór zakończyć – powiedział Morawiecki.

Ja nad tym ubolewam i na pewno nie przejdziemy nad tym do porządku dziennego, ponieważ uważamy tę decyzję za skrajnię agresywną, skrajnię szkodliwą również w naszych relacjach polsko-czeskich i sam fakt, że te wybory były rzeczywiście już wkrótce nie usprawiedliwia naszych partnerów czeskich – dodał.

– Raz jeszcze powtórzę to co wczoraj padło w naszym komunikacie, nie zamierzamy wyłączyć z funkcjonowania kopalni Turów i elektrowni Turów, są one fundamentalnie ważne dla funkcjonowania naszego systemu energetycznego. To 4 do 7 procent. Ta różnica wynika stąd, że w różnych okresach, w różnym stopniu pracuje ta elektrownia na rzecz całego systemu elektrycznego – kontynuował Morawiecki.

To czy ostatecznie Polska będzie musiała zapłacić te środki, czy nie to zobaczymy w związku z tym, że przedsięwziemy wszystkie możliwe środki prawne, aby wykazać ich ogromną nieproporcjonalność, ich arbitralność, a także związane tym gigantyczne szkody spowodowane tym dla gospodarki, ale nie tylko dla gospodarki, dla dziesiątek tysięcy miejsc pracy, dla setek tysięcy gospodarstw domowych i dla bezpieczeństwa energetycznego, które się wiąże bezpośrednio ze zdrowiem i życiem. Jeżeli Unia Europejska i Trybunał Sprawiedliwości chcą ryzykować zdrowiem i życiem Polaków i za nic mają całą naszą kilkudziesięciostronicową argumentację, to ja uważam, że takie postawienie sprawy jest postawieniem sprawy na głowie i my się z tym nie zgadzamy – stwierdził Mateusz Morawiecki.


mp/300polityka/twitter/pap/fronda.pl

Komentarze (123):

jle_ffm2021.09.22 12:59
Rząd to jest wynajęta i opłacana przez nas, społeczeństwo partyjna ekipa, która powinna nade wszytsko dbać o interesy naszego kraju i jego obywateli. A póki co to ta obecna ekipa to jest banda nieudaczników która dba ale tylko o własne partyje interesy i chce za wszelka cenę utrzymac władzę aby dalej móc chapać z państwowego koryta. Nawet tak prostego tematu jak polubowne dogadnie sie z Czechami spartolili. To co oni jedynie potrafią to skłocać ludzi wewnatrz oraz nas ze wszystkim dookoła i potem tak to ludziom przedstawiać, jakby to ci wszyscy życzyli nam źle i byli naszymi wrogami, co jest oczywistą bzdurą (przecież inne kraje też dbają o własne interesy i sztuką jest się z nimi dogadać). Ale jak widać po poniższych komentarzach na wielu ta propaganda działa.
Mateusz2021.09.22 14:11
A ty jesteś wynajętym i opłacanym przez agencje Sorosa tępym trolem z pustym dzbanem na szyi. Wal się!
Izydor2021.09.22 11:37
Zabrał głos że jak mówił że porozumienie jest podpisane to kłamał jak na pisowską dzicz przystało?
J*bac europejski trybunal2021.09.22 11:30
Rosario Silva de Lapuerta Grande puta do utylizacji !!!
Ziomal2021.09.22 11:25
Głupota i totalny brak profensjonalizmu polskich służb dyplomacji jest bezdenna. To nie jest spór pomiędzy PISowskim rządem (bo na pewno nie Polską) a UE, tylko spór pomiędzy PISowskimi dyplomatołami a czeskim rządem. Sprawa jest do załatwienia z Czechami, ale trzeba najpierw mieć pojęcie o dyplomacji. Jesteśmy skłóceni ze wszystkimi sąsiadami, plujemy na Niemców, Czechów, Ukraińców, Litwinów, o Białorusi i Rosji nie wspomnę bo to prawie wojna. Jeszcze tylko Słowacy nam zostali. Wku*wiamy USA i Francję. Jak słyszę o koncepcji trójmorza jako sojuszu państw Europy Środkowowschodniej przy silnym udziale Polski to tylko pusty śmiech ogarnia. Przy takich umiejętnościach dyplomacji PISowskich aparatczyków jeszcze parę lat i będziemy sowiecką republiką z bolszewickim rządem na czele.
Zapomniałeś o Izraelu!2021.09.22 11:31
"plujemy na Niemców, Czechów, Ukraińców, Litwinów, o Białorusi i Rosji" . . . . . . . . . . . No, a teraz idź i nakarm trzodę!
Ziomal2021.09.22 11:53
Ale dlaczego ma cię karmić? Masz rączki żryj sam.
Stęka na kiblu żydek Grizzly,2021.09.22 11:18
ta obrzezana niedojda, bo w dupsku ma żydek po ch uju wielkiego hemoroida.
Grizzly2021.09.22 11:12
Dał głos mój pies robi to samo
Grizlly2021.09.22 11:12
Mateusz, ty się przecież dogadałeś... Ahha... za pomniałem że czeskiego nie znasz 🤣
kontra2021.09.22 10:52
Nie kupujemy aut Skoda, jak i czeskiego piwa. To są setki milionów polskiej kasy dla Czechów.
ubawiony2021.09.22 11:16
Tak nie kupujmy czeskich aut, do których części są produkowane w Polsce. A tak w ogóle wiesz choć, że Polska ma nadwyżkę w handlu z Czechami? Jak zaczniemy się bojkotować to więcej straci polska gospodarka.
JM2021.09.22 10:48
Ciekawe kogo osądzi czy jak kto woli przyłoży karę sędzia hiszpańska za wybuch wulkanu!? Kara boska musi być! Szkoda, że jej ta lawa nie ogrzała!
eryk2021.09.22 10:48
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w JEDNOOSOBOWYM SKŁADZIE!!! Przecież to jest kabaret, czy są przepisy TS, które pozwalają na taki burdel w trybunale UE? Kobiecina omotana przez panie Róże i innych Cimoszków, zwariowała, ogłaszając taki wyrok!
Anonim2021.09.22 11:01
Tak. Bo nie jest to wyrok a tylko o wydaniu zabezpieczenia czas procesu. I tu niespodzianka - dokładnie tak samo jest w polskim prawie.
joanna2021.09.22 10:19
Panie Premierze, bardzo Panu dziękuję za tak kategoryczne stanowisko w sprawie postanowienia TSUE. To nie pierwszy przypadek, gdy TSUE realizuje wytyczne - tak WYTYCZNE - urzędników unijnych, w tym niestety również Polaków, którzy są gotowi na każde zuchwalstwo, na każde bezprawie, by po 1. obalić polski rząd, po 2. uniemożliwić samodzielny rozwój naszej Ojczyzny, po 3. odebrać Polsce suwerenność gospodarczą, polityczną, a nawet aksjologiczną. Raz jeszcze Panu Premierowi za to stanowisko dziękuję i proszę o wytrwałość. Wielu, bardzo wielu Polaków tak właśnie postrzega decyzje TSUE i nigdy nie zgodzi się na kolejne zniewolenie Polski.
Anonim2021.09.22 10:41
To nie jest spór Polski z TSUE tylko z Czechami a TSUE pełni tu wyłącznie rolę sądu arbitrażowymi. Gdybyśmy nie byli w UE rozstrzygał by to trybunał w Hadze - pewnie z identycznym wynikiem. Jak to jest pisać, nie mając nawet pojęcia o co chodzi w temaci?
xyz1232021.09.22 10:44
Czesi nas wyprowadzają z energetyki węglowej za to, że 1000 lat temu nas wprowadzili w katolicyzm.
Anonim2021.09.22 10:50
Akurat w katolicyzm wprowadzali nas Niemcy, bo na Morawach nie było żadnego biskupstwa. Z energetyki węglowej to już sami się wyprowadzamy budując hurtem farmy wiatrowe na Bałtyku i idąc w bloki gazowe, po tym jak do rządzących w końcu dotarło, że węgiel to samobójstwo - do ich wyborców to jeszcze pewnie nie dotarło. Z Czechami można to było załatwić wcześniej podobniej jak wcześniej zacząć budowę przegrody szczelnej chroniącej wody, którą dopiero teraz zaczynamy.
Anonim2021.09.22 10:17
Nieudolne PiSdzielce jak zwykle wychu.jani....😁😁😁 Ale winni są wszyscy inni.
Skrzypek na dachu2021.09.22 10:12
Rzad PiS to tylko udaje poboznych uczciwych patriotow ale naprawde tez jest na uslugach bezboznych globalistow banksterow miedzynarodowych tak samo jak PO , Lewica i PSL .
ceramik2021.09.22 9:47
Czyli przyjęliśmy, że całą winę ponosi TSUE. A co z Czechami? Przecież to pepiczki oskarżyli Polskę nie TSUE. Ukarać Czechów od ręki. Wstrzymać sprowadzanie dziadowskiej Skody, bo musimy sprawdzić normy spalania, czy czegoś tam. Zatrzymać piwo, bo.itd.
cam2021.09.22 10:59
Wyłączną winę ponosi NIEUDOLNY i NIKOMPETENTNY polski rząd z załganym premierem na czele, który od dawna zlewał Czechów w tej kwestii, a przyciśnięty do muru na początku roku, nie potrafił się z Czechami dogadać.
Aldona2021.09.22 9:46
Prze3praszam ,że zapytam ale jako obserwatorka życia politycznego zauważyła pana z rozbieganymi oczkami i lekką bródką o wyraźnych rysach semickich od tych dialogów z Czechami. Czy to nie będą dialogi na cztery nogi bo żyd ze Szwejkiem wygrać nie może. Szwejk oleje go ciepłym moczem. Trzeba karczmy piwnej o oblać to piwem czeskim to postępy będą a jak żyd chce od Czechów pieniądz jakiś wychytrzyć to nic z tego. Trza negocjatora zmienić bo brak efetów. Mówiąc innemi słowy efektor zły nie przechwycił celu.
gf2021.09.22 9:45
Czeskie piwo do zlewu skoda na szrot
Aldona2021.09.22 9:48
Gdy piwo się leje to gęba się śmieje(czeskie) ! Nie szkoda dobrego piwa wylewać poza gębusię ?
Jle_ffm … cynik … Gówno z Nilu …2021.09.22 9:43
Halo żydki skürwysynki! Tak od rana paszkwilami, co mendy? Ty Passentstein ile ta twoja córa bierze za blowjob?
jle_ffm2021.09.22 10:06
To nie paszkwile, tylko sama prawda a ona was boli...
da da2021.09.22 10:10
was, wam, wiecie no towarzyszu, polecie no tam … Stare nawyczki żydku skürwysynku.
jle_ffm2021.09.22 10:58
jw.
Anonim2021.09.22 8:26
Mądrala, co na imię mu Srala. Miał 6 (sześć) lat, żeby coś z tym zrobić i nie zrobił NIC. Teraz szuka winnych, szkoda, że nie zaczął od siebie.
jle_ffm2021.09.22 8:51
Bo pisowcy dali na maksa ciała w tej sprawie ale ci nieudacznicy i pyszałki w życiu nie przyznają sie do błędu (słupki poparcia są dla nich najważniejsze). Będą kłamać, zwalać wine na EU, TSUE, Czechów i ich kampanie wyb, Tuska, opozycje i Bóg wie kogo jeszcze.
Anonim2021.09.22 9:28
W tym czasie zajmował się wraz z koleżkami z gangu PiS okradaniem Polaków. Nie miał czasu.
Kassandra Trojańska2021.09.22 8:07
Jak polityk coś mówi to będzie na odwrót
Dariusz2021.09.22 7:48
Bla,bla,bla.Czyli zamykamy Turów.Po co Turów,jeśli mamy wiatraki z IV Rzeszy.
cynik2021.09.22 8:55
Skoro nasze "dyplomatołki" nie potrafiły się porozumieć z Czechami, ponoć członkiem różnych Trójmorzy i Trójkątów, których także ponoć jesteśmy liderem, to skończy się kupowaniem przez PRL-bis prądu za granicą. Zwłaszcza, że na nasze wiatraki, które rozpaczliwie próbujemy teraz budować na Bałtyku jeszcze poczekamy... Podobnie jak na atom, "budowany" już przez kolejną ekipę, bez widocznych skutków. Za budowę przesłony wodoszczelnej chroniącej wody podziemne po czeskiej stronie też się wzieliśmy mając nóż na gardle.
andrzej2021.09.22 7:23
jak dlugo bedziemy znosic jewrejskie rzady ktore traktuja nas Polakow jak przyglupow potrzeba takich przywodcow jak Pisudski, albo gen.Franco czy Pinochet
cynik2021.09.22 8:58
Piłsudski? W sensie socjalista, prowadzący politykę wspierającą lub przynajmniej nie dyskryminującą mniejszości narodowe?
AAAtomek2021.09.22 6:55
Czesi to śmiecie
Anonim2021.09.22 7:03
a kim ty jesteś?
Palestyna2021.09.22 8:40
Nie żydem tak jak ty
gracz2021.09.22 6:55
Za komuny obowiązywało hasło "Z Sowieckim Swiazem po wsje czasy" a obecnie ZSRR zastąpiła nam UE. Do ZSRR wcielono nas siłą a za obecnością w UE, większość polaczków (nie mylić z Polakami), opowiada się dobrowolnie. Za głupotę i "demokrację" trzeba droooogo płacić.
Anonim2021.09.22 8:50
O kolejna sierota po komunie wylewa żale. Jak ci demokracja i wolność uwierają wracaj do Rosji czy na Białoruś,
Anonim2021.09.22 6:45
Gdzie były nasze służby trzyliterowe? Gdzie są raporty służb w sprawie Turowa? w sprawie bezpieczeństwa Państwa?
Anonim2021.09.22 6:49
Dlaczego Prokurator Generalny nie wszczyna śledztwa w sprawie Turowa? Gdzie są winni?
Anonim2021.09.22 7:03
Mam nadzieję, że NIK zbada sprawę? No cóż, złoczyńcom włos z głowy nie spadnie? Zadbali o siebie, stanowiąc prawo?
Aldona2021.09.22 6:42
Panie Premierze Morawiecki Polska ma szansę zabezpieczyć się na długie lata WYSTARCZY WSKOCZYĆ W MIEJSCE AUSTRALII I ZAPROPONOWAĆ RZĄDOWI FRANCJII ZAKUP TYLKO CZTERECH (SŁOWNIE: CZTERY) ŁÓDZI PODWODNYCH ATACK Z KTÓRYCH ZREZYGNOWALI Australijczycy. Co pan się będzie martwił górnikami musza wziąć inicjatywę w swoje spracowane ręce. Pojechać i pokazać swoją siłę górniczą przed siedziba TSUE. Górnicy innych krajów poprą Polaków !! Można pojechać z gotową szubiennicą i zawieszonym portretem pani sędzi Sylvi w ramach zabawy plenerowej pt "kto trafi jajkiem w portret Sylvi"
Portofino2021.09.22 5:28
Silva de Lampucera to jakiś odpad po republikanach- bolszewikach z lat trzydziestych.
xyz1232021.09.22 5:24
"Rząd PiS może tymczasowo wstrzymać uczestnictwo polskiego premiera w spotkaniach Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Czech"...panika w Czechach...
Polak2021.09.22 4:32
I jak do tych kłamstw matołuszka ma się kwestia grzecznego płacenia Czechom 5 mln euro dziennie od początku czerwca?
B522021.09.22 4:32
Negocjowali z Czeczenami zamiast z Czechami. Komuś tam w KPRM się pomyliły te dwa państwa. Czeczeni nie mieli nic przeciwko, więc nasi uznali, że sprawa załatwiona.
Skrzypek na dachu2021.09.22 4:12
Pan Premier Pinokio klamie bo Pseudoplandemia to medialna sciema zadnej grypy nie ma . Pseudoszczepionka jest gorsza niz pseudozaraza .
Skrzypek na dachu2021.09.22 4:08
Czeska zemsta za 1968 .
Spokojnie, wytrzymajmy2021.09.21 21:23
Dobrze nie jest, ale trzeba rozumieć, że światowe lewactwo walczy o przetrwanie, i że głównie dlatego są tacy wściekli. A walczy o przetrwanie, ponieważ ich amerykańska noga dosłownie zgniła. Józio narobił tak niestrawnego bigosu, że jeżeli sam teraz nie odda prezydentury, to go chyba Amerykanie na taczkach wywiozą z the White House. A światowe lewactwo bez jednej nogi kopać owszem może, ale daleko nie zajdzie.
Kozakiewicz2021.09.21 21:26
W tej sytuacji krzykiem i straszeniem usiłują nas jeszcze skruszyć i zmusić do posłuszeństwa i płacenia. Takiego wała ... !
patriota polski2021.09.21 21:07
kochany rzadzie na czele z premierem Morawieckim macie bardzo wazna i dobra sprawe zewrzec umowe natychmiastowa obudowe elektrowni atomowej ale nie z usa ale z francja oni maja nie przestarzale techologie i niemcy nie beda protestowac choc nie bedzie im to na reke a unie nie da pieniadze powtarzam nie z usa onie maja stare techonlogie i wiadomo sa daleko i sa bardzo drodzy pospieszcie w rzadzie a nie niemrawo rozmawiajcie ze nie bedziecie placic kara nie musi Polska placin oni zabiera tj unia niemcy tak jak wykupili grecje za dlugi to samo chca wykonac w Polsce wystapia do arbitrazu miedzynarodowego i maja odsetki ktore przysadzila sedzina na rozkas niemiec urzednicy i polacy pospieszcie i dajcie ten pomysl aby zatrzymac napasc na Polsce w sensie majatkowym
Aldona2021.09.22 9:41
Francja dobry pomysł można też zaprosić planistów z Iranu maja wspaniałe plany energetyki jądrowej a przy okazji pohandlujemy z dzielnymi Persami a mamy stare i ważne umowy !! Bidena szlag trafi ale cóż żaden pieniądz nie śmierdzi .
Po 11 ...2021.09.21 20:56
Skopiuję sobie poniższy wpis Krakusa, bo chyba nie wszyscy zdajemy sobie sprawę ze skali PiSowskiego sukcesu finansowego. A zatem Krakus tak napisał: "Niektórzy politycy PiS sa zadowoleni. Mówiono o 5 mln E kary dziennie, tymczasem płacimy tylko 0,5 mln E. Jupiiiiiii! Oszczędzamy 4,5 mln E dziennie! :D :D :D" --- No i jak tu nie cieszyć się z Krakusem. 4,5 mln EUR piechotą nie chodzi.
Krakus2021.09.21 22:26
Dziękuję za darmowa promocję :) Jesteś nieoceniony :)
PLA2021.09.21 20:23
http://eko.org.pl/n_2285 Grozi nam polsko-czeski konflikt w sprawie rozbudowy Kopalni Turów Co jest ważniejsze - woda i dobre stosunki sąsiedzkie czy węgiel brunatny? Komunikat Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA Obywatele i organizacje ekologiczne od dawna zwracają uwagę na negatywny wpływ Kopalni Turów na środowisko. Badania potwierdzają, że kopalnia Turów generuje toksyczne pyły zawieszone, które wdychane są następnie przez mieszkańców Bogatyni. Wpływa też na osuszanie ujęć wody pitnej w Czechach. Dr Hanna Schudy z EKO-UNII: - W dobie katastrofy klimatycznej wiemy, że musimy zaprzestać spalanie węgla brunatnego, jeżeli chcemy zwolnić zmiany, które zagrażają naszej ludzkiej cywilizacji i przyszłości Bogatyni. Nie ma wyobraźni ten, kto twierdzi, że do połowy XXI wieku będziemy produkować energię elektryczną z węgla, a szczególnie węgla brunatnego. Władze czeskie mają dość! Powstał wspólny front starostów miast Frydland i Chrastava, samorządu Kraju Libereckiego, czeskiego Ministerstwa Środowiska oraz prawników, którzy domagają się od Wojewody Dolnośląskiego uchylenia zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Bogatynia zezwalającej na poszerzenie kopalni odkrywkowej Turów. Czeski senator i starosta, Michael Canov, zwraca uwagę, że „(…) strona czeska walczy o to, żeby strona polska na własnym terytorium przestrzegała prawa” [oficjalny komunikat prasowy samorządu Kraju Libereckiego, 1.07.2019 r.]. Padają słowa sprzeciwu wobec poszerzenia odkrywki i pozbawienia mieszkańców Czech wody pitnej. Czesi wyceniają na ponad 10 mln złotych koszty inwestycji niezbędnych do sprowadzenia z Gór Izerskich wody, której pozbawi ich odkrywka. Zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci”, koszty te powinna ponieść Kopalnia Turów.
xyz1232021.09.22 4:26
Jeszcze kilka lat temu skłócenie Polski z Czechami wydawałoby się zadaniem dla szaleńców. Dziś już wiemy, że i tę barierę ekipa Kaczyńskiego jest w stanie pokonać. Co jutro?
Anonim2021.09.21 19:43
nie płacić składek do Unii! w trybie pilnym. uderzyć w niemieckie, czeskie, francuskie biznesy w Polsce
Anonim2021.09.21 20:47
To nie płać synek. Jedyne w co uderzysz to w polskie firmy i przemysł żyjące z handlu z zachodem i mające tam nadwyżkę, no ale pewnie poczujesz się bardzo dumny strzelając sobie w stopę, co nie?
Dam2021.09.21 19:30
Gdy sąsiad chcę się z tobą dogadać, ty go zlewasz, końcu on pozywa cię do sądu, a ty zamiast mieć pretensję do siebie, że go zlewałeś, albo do sąsiada to masz pretensję do sądu. A ponoć Polacy przez lata PRL uodpornili się na propagandę. Ale to widać też tylko propaganda.
cynik2021.09.21 19:38
Polacy w czasach komuny na nic się niestety nie uodpornili. Raczej mentalnie przesiąkli tamtą propagandą i dlatego populiści ich tak łatwo łapią na antyzachodnie czy antyniemieckie hasła. Homo sovieticus musi mieć wroga. Najlepiej tego samego co zawsze bo wtedy nie musi już zupełnie myśleć.
www.www2021.09.21 21:31
Mieszkam przy granicy z czechami, tu nie ma żadnych braków wody po ich stronie, to jest propaganda tego sprzedajnego narodu by wyeliminować świetnie działający nowoczesny kombinat, po ich stronie jest łącznie 9 kopalń i jakoś nikt z Polaków nie skarży się , że razem z południowym frontem powietrznym niosą do Polski zanieczyszczenia pyłem. Z nimi rozmowa to strata czasu, zawsze byli fałszywi i sprzedajni. Banda brudasów!!!
Dam2021.09.22 6:24
Skoro tak, to dlaczego ta sprawa w ogóle jeszcze istnieje? Przecież gdyby tak było, to kompetentny rząd zaraz przedstawiłby Unii dowody na kłamstwa Czechów. Więc albo coś jest, albo nasz rząd jest niekompetentny, bo zamiast już 6 lat temu się tym zająć zajmował się przejmowaniem sądów.
zaciekawiony2021.09.21 19:29
To ten gość co w maju mówił, że jest blisko porozumienia z Czechami i, że Polsce nie grożą kary finansowe? Skoro jak się okazało to co mówi, nie ma kompletnie żadnego znaczenia to po co go znowu cytujecie?
Budziszyn2021.09.21 18:57
Dlaczego KE i TSUE nie karzą Niemiec za systematyczne dewastowanie Łużyc kopalniami węgla brunatnego gdzie były i nadal są wysiedlane całe wsie zamieszkujących tam od wieków słowiańskich Serbołużyczan ??? Dlaczego na tą kwestię są ślepi ale za chętnie bronią korników w polskiej puszczy Białowieskiej ???
Anonim2021.09.21 19:35
Może dlatego, że to nie jest spór pomiędzy Polską a KE/TSUE a Polską a Czechami w którym TSUE jest jedynie sądem arbitrażowym. A że samozwańczy liderzy Trójkąta Wyszechradzkiego i Trójmorza nie potrafią się porozumieć z innym członkiem tych propagandowych tworków, to z pretensjami do naszych dyplomatołków a nie do sądu.
Po 11 ...2021.09.21 18:39
Opinia prawna Ordo Iuris: Gdyby Czesi po piwie sikali na trawniki, a nie do muszli, to poziom wód gruntowych szybko by się podniósł. Natomiast jakość wód niekoniecznie ...
żydku, żydku ...2021.09.21 19:09
O hameryce ty brudasie, to nawet nie masz co marzyć!
Po 11 ...2021.09.21 18:36
Dlaczego katolicy nie modlą się o cud? Podniesienie się wód gruntowych u Czechów i spadek emisji CO2 po naszej stronie. No dlaczego? Brak wiary?
Anonim2021.09.21 18:16
Zadłużenie Polaków na kilka pokoleń i likwidacja Państwa Polskiego idzie bydlakom znakomicie. Nieżyjący już Kalkstein rozpoczął podpisem ostatnia fazę, a brachol wykańcza tę koronkową akcję. Szkoda. Tysiąc lat, wiele krwi przelanej i klika wypierdków to zniszczyła w 20 lat.
żydku, żydku ...2021.09.21 18:26
O hameryce ty brudasie, to nawet nie masz co marzyć!
Foster2021.09.21 18:16
Czesi wygrywają tę wojnę. Aż się wierzyć nie chce. Trzeba przyznać, że są do bólu skuteczni. Przecież oni tych pieniędzy nie dostają, a nie chcą nawet o milimetr cofnąć się z tych słusznych roszczeń. To nie w Polsce brakuje wody, lecz na terenach przygranicznych w Czechach i w Niemczech i Polska się przyznała się, że im to jakoś zrekompensuje. Więc czekają, ale cierpliwość kiedyś się kończy. Dziwię się, że Niemcy jeszcze nie wystąpili do TSUE z podobnym roszczeniem. Do szału musiała ich doprowadzić decyzja o powiększeniu obszaru kopalni o kilkanaście hektarów i przedłużenie koncesji wbrew wcześniejszym ustaleniom o kolejne sześć lat tj. do 2026 r.
Foster, Foster nie pierdol!2021.09.21 18:32
To Polsce brak jest wody WSZĘDZIE! Gówniany narodzik jak Czechy, szuka pieniędzy. Gdzieś przeczytał, że Niemcom brak wody? Wzdłuż południowej i zach. polskiej granicy jest katastrofa z wodą! Nysa, Odra nadaje się wywoływanie filmów, ale NIE do celów pitnych. Nie piierdol ty matole!
Po 11 ... żydek skurwysynek pisze CYT.:2021.09.21 18:04
"Biedny Jezusek :-) Komunista Czarnek pozbawił go rodziców :-) Wszak według mitologii chrześcijańskiej :-)Józek nie spłodził Jezuska :-) A i Maryjka nie puściła się z żadnym mężczyzną :-)" - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Festiwal HEJTU żydków skürwysynków jak np. Jan Hartman, Juruś Urban czy Jan Hertrich-Woleński .... I tak "szczęście" że nic o Kaczyńskim . . . . . . . . . . . . . . Moja mama od lat studiuje takie patologie, niemal czysto żydowskie. To dla takich HEJTERÓW internet jest istnym rajem.
Szczery2021.09.21 18:18
Nie bluźnij łotrze i nie obrażaj Pana Boga, wielu takich było i dzisiaj śladu po nich nie ma. A ci co bluźnią, to nie zdają sobie sprawy z tego co robią, albo są niespełna rozumu, albo są na usługach tego rogatego z dołu, więc przemyśl kim jesteś niemotą, głupkiem czy popychlem.
Po 11 ... żydek skürwysynek pisze CYT.:2021.09.21 18:04
"Współpraca z naszymi słowiańskimi sąsiadami układa się rewelacyjnie, niemal jak za tego drugiego durnia Kalkstaina co to mordę na brzozie rozpieprzył. Można by rzec, że obecne pisowskie kundle wypełniają "testament "profesora" Leśka Kalkstaina" !!!" - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Nic dziwnego, że takie żydki skürwysynki jak Hertrich-Woleński, J. Hartman czy Juruś Urban stanowili dowództwo Sonderkommando przy komorach i piecach. Taki HEJT to nakaz ich Talmudu i Torah.
Szyderca2021.09.21 18:04
Pani sędzia Rosario Silva de Lapuerta wspierała i wspiera budowanie ponadnarodowego państwa europejskiego na bazie programu skrajnego komunisty Spinellego. Utworzenie Rothschildlandu- europejskiego państwa komunistycznego- promuje w PE klub Krokodyla do którego należą polskojęzyczne europasłanki Róża Thun i Danuta Hubner [ ultra komunistka członkini PZPR w latach1970-1987, córka i wnuczka oficerow UB i SB ]
Anonim2021.09.21 18:00
Mam nadzieję że Jarosław wymyśli wieczorkiem jakiś odpowiedni sposób odwdzięczenia się Czechom
Po 11 ...2021.09.21 17:59
Opozycja próbowała rozmawiać ... "Posłowie opozycji wnioskowali na wtorkowym posiedzeniu Sejmu o przywrócenie do porządku obrad informacji rządu ws. Turowa. Poseł PiS Marek Suski złożył wniosek przeciwny." - https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8191392,awantura-sejm-kopalnia-turow-marek-suski.html
Po 11 ...2021.09.21 18:00
No właśnie, gdzie jest Suski???
Anonim2021.09.21 17:59
Czy to już cela+ dla pisowskiej wierchuszki gangusów? Przecież zniszczyli państwo polskie i jego obywateli na wielu płaszczyznach!
patriota "polski" zaprasza do chóru:2021.09.21 17:58
Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт!
patriota polski2021.09.21 17:56
Polacy nie robcie zakupow w zagranicznych sklepach, podatki podnies zablokowac wszystkie drogi i przejazdy obcych panstw wystapic z uswiadomianiem polakow odnosnie ile panstwa niemcy francja belgia holandia korzystaja na Polsce natychmiast Premierze to wykonac nie pomogly rozmowy z falszyw merkler ani ursula von Polski rzad poparl wybor przewodniczacej uni ursuli mamy zaplate jezeli teraz sie ugniemy i nie wykonamy demostracji to nasze panstwo bedzie jak grecja gdzie wszystkie majatki wykupily niemcy i we wloszech z 1dol wykupuja posiadlosci chinczycy polacy obudzie sie kopalnie zlikwiduje wykupi ja inny a wiadomo kto i energia bedzie kosztowac krocie przeciez to takie proste obliczyc ile milionow korzystaja inne panstwa na naszej ziemie jezeli premier nie ma glowy do tego powolac innego premiera ktory nie ma powiazan z Unia
cam2021.09.21 17:49
Pinokio ty kłamliwy kretynie. Ty nie miałeś zamykać Turowa, tylko miałeś się dogadać z Czechami! Co zresztą podobno zrobiłeś, czyżbyś skłamał? Niemożliwe!? Ani ty ani twoje dyplomatoły nie potrafiły tego zrobić przez wiele mieśięcy.
Anonim2021.09.21 17:52
Nie dziw się. Pisowcy to takie zapchlone sobaki co prawdę powiedzą jak się pomylą.
jle_ffm2021.09.21 17:53
Dokładnie. Zamiast mieć pretensje do EU , to może niech lepiej Morawiecki powie co zrobił albo lepiej czego nie zrobił on i jego pisowski rząd aby nie doprowadzić do takiej sytuacji i eskalacji konfliktu?
nie ślepy2021.09.21 17:46
Niestety premierze widzę, że znów zaczynasz wymiękać i to jest już bardzo niepokojące! Jak nie masz jaj do polityki do wróć do finansów a rządzenie zostaw mężczyznom z jajami! Z.Ziobro by był dużo lepszy zamiast ciebie, bo bicie piany to nie jest robienie polityki!
Polexit2021.09.21 17:48
Wielkie BRAWA za ten komentarz!!!
przykre2021.09.21 17:41
A gdzie jest wsparcie opozycji w tej sprawie? przecież te kary to jest krzywda dla nas wszystkich i niesprawiedliwość. Tak tylko pytam, przecież wiadomo po której stronie stoi Targowica
Po 11 ...2021.09.21 17:46
Opozycja jednogłośnie jest przeciwna karaniu Polaków za przestępstwa i zaniedbania rządu PiS. Czesi od lat prosili o porozumienie. Rząd PiS ich zignorował i poniżył. Pełna odpowiedzialność spada na PiS. W normalnym kraju po czymś takim rząd upada. W krajach totalitarnych, za wszystko płaci zniewolone społeczeństwo.
ślepy jesteś?2021.09.21 18:10
Jest przeciwna karom i dlatego robi co może aby do tego doprowadzić, właściwie duża część opozycji wyłącznie tym się zajmuje, gdyby nie oni nie było by tematu, wystarczy że ktoś bąka w Polsce puści i już jest praworządność złamana i jest rezolucja
Po 11 ...2021.09.21 18:31
Czasami walcząc ze złem trzeba posłać bombę atomową na Hiroszimę, albo inną Nagą Saki. Tak, ucierpiało wielu niewinnych ludzi, ale było większe dobro. Taki wybór to zawsze trudny wybór. Natomiast w przypadku Turowa sprawa jest jasna. To wina rządu PiS. Powinni honorowo odejść. Co ja napisałem, honorowo??? Ups, ale mi się przypisiło :)))
Jack2021.09.21 17:38
Ile ciekawych wniosków można wydestylować z poziomu fachowości trybunału w Strassburgu...Los konserwatywnych państw europejskich w rękach takich cynicznych ludzi... Drogie forum, zamiast narzekać, proszę o propozycje, co z tym zrobić.
JJ2021.09.21 19:18
Frędzlowi geniusze już dawno mają receptę: katoszariat i totalitaryzm.
Anonim2021.09.21 17:37
Klika Kalksteinów sprowadziła Polaków do roli europejskich parobasów. Polacy mają robić na dobrobyt całej Europy, a dzieci usługiwać ich koleżkom w sutannach. Pięknie nas załatwili, na cacy!
Thor2021.09.21 17:34
A może warto zapytać kto negocjował z Czechami i jakie były ich oczekiwania?
Foster2021.09.21 18:20
Wiadomo kto negocjował, ale zrobiono to w sposób typowy dla PIS, puszczano oko dla suwerena a Czechów ignorowano.
a moze2021.09.21 17:33
przewiezc uchodzcow na granice z czechami,co wy na to?
V2021.09.21 17:32
UE należy pożegnać, te ich połajanki uwłaczają godności Polaków, tylko zdrajcy się cieszą. Taka pirdolnięta Spurek czy Róża Tun Srun... i inne Boni czy Biedronie biorą grubą kasę za bezkarne plucie na Polskę i jeszcze uważani są tam za autorytety, dyktują warunki a rząd polski nie ma nic do powiedzenia, bo im się nie podoba, bo oni chcą aby te sprzedajne przygłupy u nas rządziły i robiły to, co europejskie lewactwo uzna za właściwe
Foster2021.09.21 17:28
Czesi się cieszą - codziennie Polska zafunduje im dwie wille. Stać nas na to.
Krakus2021.09.21 17:28
Niektórzy politycy PiS sa zadowoleni. Mówiono o 5 mln E kary dziennie, tymczasem płacimy tylko 0,5 mln E. Jupiiiiiii! Oszczędzamy 4,5 mln E dziennie! :D :D :D
Klapaucjusz2021.09.21 17:24
Nie wiem dlaczego premier Morawiecki jest taki skromny i mówi o milionach rodaków bez prądu i ogrzewania. W jądrach samego ministra Czarnka mieszka miliard niepoczętych Polaków i to o nich pan premier powinien się zatroszczyć.
zamknac2021.09.21 17:15
czechom odre i po temacie,na wszystko jest rada
ta wypowiedz2021.09.21 17:13
to jest lawirowanie,matus,jestes miekkim czlonkiem robiony,gdybys byl prawdziwym polskim patriota,powiedzialbys ,ze polska nie dostosuje sie do wyroku lewackiego nibytrybunalu i kropka
Glaudiusman2021.09.21 17:03
Należy to całe plugawe TSUE ignorować i zupełnie nie słuchać tych lewackich typów.
art2021.09.21 17:02
Pepiki są znani z tego że zawsze lubią Polsce wbić nóż w plecy.
Foster2021.09.21 17:01
Masz rację, ale to jeszcze nie koniec, będzie jeszcze gorzej.
Krakus2021.09.21 17:00
Chyba zmienię obywatelstwo na czeskie :) Do końca życia nie będe musiał pracować, dzieki karom nałożonym na Polskę przez nieudolność PiS :D :D :D
Foster2021.09.21 16:59
Są też plusy tej sytuacji - ceny nieruchomości w Bogatyni spadają, odwrotnie jak w całej Polsce.
KWWD(kukizwamwde)2021.09.21 16:49
A co na to Jarosław I Karłowaty zasiadający w Komitecie Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego?
malutki2021.09.21 16:51
podpisał wniosek na "odstrzelenie" ciebie
lewak2021.09.21 16:45
Jest chyba jakiś sposób żeby "coś" uświadomić Czechom. Jeśli mamy płacić to... zero kasy dla nich, które płacimy w różnej formie za prace kopalni!
Marian Marchajski2021.09.21 17:27
Jak im groziła powódż to nie wachali się spuść masę wody na terytorium Polski
Foster2021.09.21 16:41
Kończy się dzień -j rząd przesyła do Komisji Europejskiej 2 300 000 zł. Nie widziałem jeszcze takich pieniędzy. W nagrodę ministrowie, którzy negocjując do tej tragedii doprowadzili, dostali kilkadziesiąt procent podwyżki. Przecież to są kpiny z narodu.
Filip2021.09.21 16:34
Jarosław Kaczyński dąży do polexitu, ale się do tego nie przyznaje. Udało mu się otumanić znaczną część społeczeństwa. Jeszcze żaden polityk w Polsce nie zaszkodził naszemu krajowi tak bardzo jak Jarosław Kaczyński. Jego ochrona rocznie kosztuje budżet państwa 1,5 mln zł. Na zbudowanie bloku C elektrowni w Ostrołęce zmarnowano 4 mld zł. Na wybory kopertowe bez podstawy prawnej zmarnowano 134 mln zł. Zrujnowano stadninę w Janowie. Będziemy słono płacili za nie wykonanie wyroku TSUE w sprawie Turowa. W związku z łamaniem praworządności Polska straci dotacje z Funduszu Odbudowy w kwocie 770 mld euro. Politycy z PiS-u i Solidarnej Polski twierdzą, że mają monopol na patriotyzm, a swoim adwersarzom odmawiają prawa do patriotyzmu, jednocześnie szkodzą naszemu krajowi. Na forach wielu tumanów zachwyca się jego "geniuszem". Jarosław Kaczyński to jest nieszczęście dla Polski!!!!
Filip2021.09.21 16:59
Donald Tusk dąży do polexitu, ale się do tego nie przyznaje.
Filip2021.09.21 17:32
Ktoś używa mojego nicku. To nie jest mój wpis! Takich bzdur ja nigdy bym nie napisał!!!!
Rumcajs2021.09.21 17:01
TSUE to nie jest nawet sąd tylko klika eurogłupoli w togach co im się wydaje że maja władze ale tylko w nogach.
Krakus2021.09.21 17:05
Tymczasem "kilka eurogłupoli" wstrzymał miliardy dla Polski i nałożył na nią garę :D :D :D Zaiste, cudny mamy rząd :D :D :D