Premier Morawiecki w ,,Politico'' obnaża kłamstwa Putina - zdjęcie
21.01.20, 17:25fot. Adam Guz, KPRM

Premier Morawiecki w ,,Politico'' obnaża kłamstwa Putina

32

"Europa nie może pozwolić Rosji na przepisywanie swojej historii; musi się stanowczo przeciwstawić zakłamaniu, jakiego dokonuje obecnie rosyjska propaganda" - napisał premier Mateusz Morawiecki na łamach "Politico".

 

Szef rządu zabrał głos w przededniu rocznicy 75.-lecia wyzwolenia Auschwitz. Jak stwierdził, głosi się dziś "stalinowską wersję historii, która jest nie tylko błędna co do faktów, ale także obraża pamięć milionów ofiar komunizmu".

"W rzeczywistości to właśnie sojusz między nazistowskimi Niemcami a ZSRR w 1939 r. utorował drogę do wybuchy II wojny światowej" - wskazał Morawiecki.

Premier przypomniał, że reżim Hitlera nie odbudowałby niemieckiego przemysłu wojskowego bez wsparcia Sowietów, a wskutek tego - nie byłby zdolny tak łatwo pokonać Polski i okupować Francji, ani wreszcie przygotować i przeprowadzić Holokaustu.

Morawiecki podkreślił, że Armia Czerwona bynajmniej nie "wyzwoliła" Warszawy".

"Armia Czerwona patrzyła bezczynnie na agonię Warszawy. Dwa powstania w mieście – pierwsze w getcie żydowskim w 1943 r., a drugie w całym mieście w 1944 r. – były dowodami okrutnych zbrodni niemieckich. Podczas gdy mieszkańcy Warszawy czekali z nadzieją na pomoc, Józef Stalin nigdy nie wydał rozkazu interwencji Armii Czerwonej" - wskazał premier.

Szef rządu Polski napisał też, że Sowiety wyzwoliły obóz Auschwitz, ale w istocie mogli zrobić to już pół roku wcześniej. Latem 1944 roku zatrzymali się jednak 200km od Auschwitz, pozwalając Niemcom zorganizować marsze śmierci trwające aż do stycznia 1945 roku.

Morawiecki zauważył też, że Sowiety okupowały przez 45 lat dużą część Europy, a to oznaczało dla milionów śmierć i niewolę. Premier wskazał, że prezydent Rosji Władimir Putin całkowicie pomija rosyjską agresję wobec Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w czerwcu roku 1940; nie wspomina też o rozpoczęciu wojny Sowietów z Finlandią.

Polityk napisał że podczas gdy "w Europie Zachodniej ten tragiczny okres historii zakończył się w 1945 r. wraz z porażką niemieckiego reżimu nazistowskiego, to dla wielu narodów europejskich deklaracja pokoju nie oznaczała końca tragedii, a jedynie początek nowej".

Premier wskazał, że w czasie II wojny światowej zginęło 6 mln polskich obywateli, w tym 3 mln Żydów, a kraj został "całkowicie zrujnowany". Stąd przedstawianie Polski jako sprawcy, a nie ofiary, "nie będzie tolerowane".

Morawiecki przypomniał wreszcie o utworzeniu Żegoty, czyli podziemnej organizacji pomocy Żydom; wskazał też na niezliczone próby przekazania światu prawdy o niemieckich zbrodniach w Auschwitz i w innych miejscach. Zauważył też, że Armia Krajowa karała śmiercią denuncjację ukrywających się Żydów oraz kolaborację z Niemcami.

"Kiedy świat obchodzi 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, Rosja próbuje na nowo pisać historię" - wskazał Morawiecki.

"Wziąwszy pod uwagę, że Unia Europejska narodziła się z popiołów II wojny światowej, musimy strzec się dziś przed fałszywymi narracjami, które usiłuje się nam sprzedać" - dodał.

Na koniec premier Polski zaapelował o wspólne europejskie stanowisko wobec rosyjskich kłamstw.

bsw/TVP Info

Komentarze (32):

Urszula2020.01.22 9:50
Ale cyrk :D:D:D - Z okazji wyjątkowego jubileuszu - Pana 100 Urodzin - proszę przyjąć moje pozdrowienia oraz wyrazy głębokiego szacunku - napisał Mateusz Morawiecki w liście do Józefa Wieczorka. Problem w tym, że były sędzia m.in. Sądu Wojewódzkiego w Warszawie nie żyje od 1996 roku. Na list premiera odpisał syn Józefa - Andrzej Wieczorek. - Może i dobrze, że los oszczędził mu obserwowania waszych działań - stwierdził syn sędziego.
joanna2020.01.22 7:40
Dziękuję Panie Premierze! Te oczywiste prawdy trzeba nieustannie powtarzać, bo wymiera pokolenie świadków, którzy z własnych doświadczeń pamiętają wojnę i powojenną okupację sowiecką. To pokolenie nie da sobie wcisnąć ciemnoty w sprawie tych faktów, ale młodym trzeba przekazywać prawdziwą historię, tak nieodległą przecież, a mającą wpływ na naszą dzisiejszą sytuację wewnętrzną i pozycję w świecie. WIELKĄ POTRZEBĄ jest stworzenie serwisu rządowego w kilku językach (na początek choćby w angielskim i rosyjskim), w którym ukazywałoby się na bieżąco stanowisko polskich władz w różnych sprawach, tak jak chociażby reakcja na kłamstwa Putina. Bo ludzie, także w Polsce, mało czytają zwłaszcza literatury źródłowej i w podstawowych kwestiach najnowszej historii niekiedy nie mają tzw. zielonego pojęcia. Co więcej, są całe zastępy agitatorów, którzy otrzymują sowite wynagrodzenie za mieszanie ludziom w głowach. A więc - edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja!!!
A górale, zdrajcy spod Tatr ?2020.01.21 20:42
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/historia/zdrajcy-spod-tatr/ar-AAuWEe4?ocid=a2hs#temp Kto powiedział Putinowi o góralach, zdrajcach spod Tatr ?
Olej2020.01.21 20:25
Stalinowska wersja historii pokutuje w Europie od zakończenia II Wojny Światowej. Społeczeństwa Zachodu dostawały propagandową papkę w postaci sojusznika na wschodzie, walczącego z Hitlerem.. Dodatkowym elementem propagandy był komunizm i sowiecki ustrój szczęścia. Całe Włochy, Francja i Niemcy były zafascynowane komunizmem, nie mówiąc o entuzjazmie wywoływanym za oceanem, gdzie Stalina nazywano wujkiem Joe. I tak wyzwolicielska armia z wujkiem Joe pozostała wyzwolicielską aż do czasów współczesnych. Dopiero kryzys koreański i Wietnam, później inne rejony świata gdzie kacap stroił swoje rządy, zmieniły postrzeganie ZSRR w USA. Niemniej marksizm i odmienione jego mutacje nadal pozostawały atrakcyjne na kampusach amerykańskich uniwersytetów, do których przeniknęła różnego rodzaju emigracja z bloku wschodniego, która ze stalinowców najściślejszego kręgu bezpieki przechrzciła się w opozycję demokratyczną i ofiary systemu. Ot takie zbaumanienie idiotów noszących na koszulkach Che Guevara,ę. Mao lub innych atrakcyjnych swą egzotyką bydlaków. Zachodnia Europa do dzisiaj nie otrząsnęła się z ciągot do komuny i bolszewii sowieckiej. Widać to po berlińskich i paryskich ulicach. Nie widzieli sowieckiego raju za kołem podbiegunowym, nie widzieli łagrów, pociągów śmierci siejących trupy na przestrzeni tysięcy kilometrów głodu, grozy i śmierci.
XYZ2020.01.21 20:21
Czy świat to usłyszy?Czy ktoś jeszcze słucha polskiego głosu.Polska polityka zagraniczna sprawiła że nikt za nami nie stanie o ile nie ma w tym własnego interesu.Z politykami PIS wstyd stać i rozmawiać na politycznych salonach.Nawet Węgry nie staną za nami by nie przypominać im że byli sojusznikami Hitlera.Ale tego Putin im nie wypomina,bo mają wspólne interesy.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.21 19:21
złodziej krzyczy łapać złodzieja! PiS odkąd rządzi fałszuje historię! wystarczy przypomnieć jak to z Lecha Kaczyńskiego zrobiono przywódcę solidarności, z jego brata największego opozycjonistę który obalił komunę, ich matka zasłużona partyzantka, Morawiecki sam negocjował wejście do UE i wiele podobnych zmyślonych bzdur!
JanP2020.01.21 19:14
Pojechał Dyzma po bandzie. W tym wywiadzie kłamstwo goni kłamstwo. Jak tak ma wyglądać nasza polityka historyczna, to ja dziękuję. Nic się kupy nie trzyma w tej narracji. Kto mu te bzdury napisał?
Onanistyczno minetowa partyzantka2020.01.21 19:09
Koło domów zamieszkałych przez lewaków umierają setki ludzi. Żaden gender nie zapewnia im nieśmiertelności.
Tyle w temacie2020.01.21 18:28
Morawiecki jak nie skłamie prawdy nie powie Putin to przy nim pikus
ten tego2020.01.21 18:35
ale ty mądry, u Was tak wszyscy?
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.01.21 17:56
https://wtv.pl/pies-atos-konal-przed-kosciolem-nikt-sie-nim-nie-zajal - OTO JAK KSIĘŻA TRAKTUJĄ ZWIERZĘTA!
ten tego2020.01.21 18:10
a pies Ci mordę lizał, trolu
2020.01.21 18:44
A co ci się w tym podoba, wiejski kato-cieciu? Jara cię to?
ten tego2020.01.21 19:09
a ty z miasta?> Włocławka, Petersburga?
UHty2020.01.21 17:52
Czy kiedykolwiek Mora-wiejski powiedział prawdę, bo ciężko mi się przypomnieć?
ten tego2020.01.21 18:13
oj, oj, Wowa zmień "tłumacza"
Mercedes Bęc2020.01.21 20:20
Paszoł w pizdiec, russkaja bladz'
joanna2020.01.22 7:46
Szanowna/y UHty! To, że Ci "ciężko przypomnieć" może być związane z amnezją, demencją lub po prostu zaprogramowaniem umysłu na to, co się chce usłyszeć i to niezależnie od tego, co ktoś inny mówi.
MAVERICK JONASIK2020.01.21 17:39
Szkoda, że tezy Pana Premiera nie są tezami redaktora/redaktorów opiniotwórczego POLITICO. Autorem jest Pan Premier. Trochę to wygląda na artykuł sponsorowany. Ale z drugiej strony to co jest jest lepsze niż nic. https://www.politico.eu/article/moscows-holocaust-revisionism-world-war-russia-auschwitz-nazi-germany-soviet-union/
ten tego2020.01.21 18:11
no weź, sam se łapki klikasz
Sebastian Lorenc2020.01.21 19:08
Nie, między innymi ja klikam. :)
ten tego2020.01.21 19:16
No nie, jeśli jesteś tą, co na nicku, to złapię się za wacka, ale jak trollem, to stanie mi do tyłu, więc odpisz bo nie zmięknę dzisiaj
Sebastian Lorenc2020.01.21 19:27
Bardziej żenującego komentarza nie mogłeś wysmarować.
ten tego2020.01.21 22:07
przepraszam, trochę przesadziłem
MAVERICK JONASIK2020.01.21 19:37
A dziękuję. Ja nigdy nie klikam pod swoim tekstem ... no czasem kliknę czerwoną łapkę, te lubię najbardziej.
now you know2020.01.21 18:50
You don't speak one fucking word of English.
MAVERICK JONASIK2020.01.21 19:44
Trochę speakam, skończyłem liceum z wykładowym angielskim, po studiach pracowałem w UK, potem się ulokowałem w amerykańskim koncernie na globalnym stanowiskum (miałem podwładnych z całego świata, a wierz mi chiński-angielski to bywa wyzwanie), a teraz m.in. reprezentuję firmę z UK w Polsce. W swojej tępocie, trochę się nauczyłem, przez te lata.
therefore, you're I'MADICK JONASIK2020.01.21 20:10
Sitting all day in front of that cheap shit Chinese tablet, what are you selling? Diapers, coffins? Oh, I heard that tone from you. You haven't changed a single note. Maybe you should refresh your "archives". The worst thing about a man like me is, I have an awfully good memory. And then there is a magic word; the "idiolect". It's like a fingerprint - you just can't hide. Yes yes, you were Big Kahuna.
MAVERICK JONASIK2020.01.21 21:29
Jonasik, this is my name forever, and this is how I am to be remembered in every generation :)
MAVERICK JONASIK2020.01.21 21:36
A tak poważnie, to ja się nie chowam, to frądel kasuje mi konta i banuje wpisy. Więc muszę zmieniać nicki. Zresztą tu nie chodzi o to kto pisze, ale co. A tak przy okazji, co ci odwaliło z tym pisaniem po angielsku? Pracujesz na zmywaku w Londynie i to pisanie cię dowartościowuje? Nie przejmuj się, ja też zmywałem na Richmondzie w 1989 roku. Fajne czasy :))
see you I'M A DICK JONASIK2020.01.22 1:03
I just don't like lying assholes like you. English, oh well ... Polish is my second lingo. And yes I do know Richmond the one in Virginia (USA). P.S. We have a lady from Mexico to do the dishes and clean up the house.
Sebastian Lorenc2020.01.22 5:40
Po angielsku pisze i mówi nawet mój ośmiolatek, nie te czasy, żeby obcy język komuś imponował, ale chyba nie każdy to rozumie, Twój rozmówca na pewno nie. ;)