Jesteśmy w stanie pokonać pandemię koronawirusa. Solidarnie. Wygrywa się jednak tylko w ofensywie. Czas na europejską ofensywę. Dla Włoch. Dla całej Europy” - pisze premier Mateusz Morawiecki w tekście, który publikuje sobotnie wydanie rzymskiego dziennika „La Repubblica”.

Szef polskiego rządu podkreśla w nim, że Unia Europejska potrzebuje obecnie ambitnego budżetu i ambitnej polityki spójności oraz Wspólnej Polityki Rolnej, co pomoże odbudować gospodarczo UE.

Potrzebujemy śmiałych rozwiązań zwiększających inwestycje i poprawiających sytuację na rynku pracy, które będą dotyczyły wszystkich 27 państw członkowskich”

- napisał polski premier.

Zaznaczył jednocześnie, że Europa ma obowiązek pomóc Włochom, które zmagają się z epidemią koronawirusa. Dodał, że UE ma skuteczne instrumenty do tego, aby walczyć z kryzysem gospodarczym.

W tekście zatytułowanym „Czas europejskiej nadziei” zwrócił się także do Włochów:

Niewidzialny wróg przełamał nasze linie obrony, doświadczając okrutnie najpierw północne Włochy, potem cały wasz piękny kraj, następnie Hiszpanię a teraz cały kontynent. Wieści płynące z Włoch przepełniają nas głębokim smutkiem z każdą śmiercią, ale też dają nadzieję, że lepsze jutro jest możliwe”.

Dodał, że tak Włochy, jak i cała Europa w ciągu kilku zaledwie tygodni zmieniły się na zawsze. „Nie tak miał wyglądać ten rok” - pisze premier.

Zaznaczył także:

Po mroku nocy zawsze przychodzi świt poranka. Wierzymy, że wkrótce Włochy odrodzą się i znów będą inspirować Europę swoją wielką kulturą i sukcesem gospodarczym”.

Premier przypomina, że Europa narodziła się właśnie we Włoszech i teraz ma ona obowiązek im pomóc.

Szef polskiego rządu w tekście przypomniał między innymi o konieczności walki w Europie z ograniczeniem szarej strefy. Dodał, że państwa członkowskie UE tracą każdego roku około 170 mld euro przez raje podatkowe. Podkreślił:

Powiedzmy razem BASTA! Nie możemy dopuścić, aby za kryzys płacili najsłabsi, jednocześnie przymykając oko na nieprawości możnych tego świata”.

dam/PAP,IAR