26.05.20, 08:05Fot. Adam Guz/KPRM

Premier Morawiecki w ,,FAZ'': Nie ma lepszej i gorszej Europy!

To, czego w tej chwili najbardziej powinniśmy się wystrzegać, to podziału” – mówił na temat sytuacji w Unii Europejskiej w obliczu pandemii koronawirusa premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Dalej szef polskiego rządu podkreślił:

Tymczasem nie ma lepszej i gorszej Europy. Jest jedna Europa, która potrzebuje solidarności i współpracy, bo tylko tak może wyjść z tego kryzysu silniejsza”.

Jak zaznaczył:

Fakt, że w ostatnich latach Polska oraz kraje Grupy Wyszehradzkiej rozwijały się najprężniej, sprawia, że w tym trudnym czasie możemy przynieść wspólnocie europejskiej więcej siły i świeżości”.

Morawiecki wyraził także nadzieję, że chęć uruchamiania „dwóch prędkości” w UE w ostatnich latach w owej nowej sytuacji zostanie zupełnie odrzucona, ponieważ:

[…] powodzenia działań antykryzysowych jest przestrzeganie zasady solidarności wszystkich państw należących do UE”.

Premier przyznał, że z pewnością w ostatnich czasach został naruszony kredyt zaufania między partnerami w USA i Unii Europejskiej, jednak on sam woli się wstrzymać z szukaniem winnych, szczególnie z szukaniem ich po jednej tylko ze stron. Przypomniał, że zarówno Europa, jak i Stany Zjednoczone dzielą te same wartości, a więc demokrację, wolność czy ludzką godność i prawa człowieka. Podkreślił, że jeżeli chcemy aby owe wartości trwały oraz rozwijały się, współpraca euroatlantycka jest konieczna.

Dalej dodał:

Żyjemy w czasach zmian, niestabilności, w groźnej i dynamicznej epoce. Europa musi zadbać o swoje bezpieczeństwo”.

Morawiecki wskazał, że owa „architektura europejskiego i światowego bezpieczeństwa” jest niemal nie do wyobrażenia bez udziału USA. Warunkiem sprawiedliwego porządku światowego jest zdaniem premiera rozsądna współpraca USA oraz Europy.

W wywiadzie poruszony został też między innymi wątek wyborów prezydenckich. Premier przyznał, że to oczywiście wyzwanie polityczne w związku z trwającą epidemią koronawirusa, jednak jak przypomniał – również inne kraje stawały przed koniecznością organizacji procedury wyborczej – Niemcy, Francja czy Szwajcaria. Dodał, że większa temperatura dyskusji nad formą wyborów w Polsce wynika z faktu, że chodzi o wybory ogólnokrajowe.

dam/300polityka.pl,Fronda.pl 

Komentarze

anonim2020.06.4 12:14
fronda bliski jest czas Sądu i czas Potopu ognia i siarki (tylko 3,5 roku ) w którym diabły cezara zabiorą do Piekła waszych redaktorów i dziennikarzy wiecie gdzie do PIEKŁA bo biada temu kto służy diabłu i jego ludziom
anonim2020.06.4 12:08
Czas jest krótki, gdy Mój Syn przyjdzie jako Sędzia Sprawiedliwy., Królowej waszego narodu. Rząd Polski nie działa dla dobra Polskiego Narodu i wprowadza ustawy nie tylko niezgodne z prawem. Ale i takie które prowadzą do zniszczenia kraju i Polskiego narodu. Nie wierzcie politykom, nie wierzcie Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, gdyż stracili swą wiarygodność i zaprzedali się rządowi światowemu. Lecz teraz nadszedł czas oczyszczenia każdej duszy i całego narodu Polskiego. I mocą Bożą zostanie zniweczony każdy rząd co zdradził Boga i zaprzedał się demonowi.
Jan Radziszewski2020.06.4 12:06
Czas jest krótki, gdy Mój Syn przyjdzie jako Sędzia Sprawiedliwy., Królowej waszego narodu. Teraz żyjecie w ciągłej niepewności lecz pamiętajcie, że w Bogu jest pewność, że pewność jest w Moim Sercu i Mojego Syna Rząd Polski nie działa dla dobra Polskiego Narodu i wprowadza ustawy nie tylko niezgodne z prawem. Ale i takie które prowadzą do zniszczenia kraju i Polskiego narodu. Nie wierzcie politykom, nie wierzcie Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, gdyż stracili swą wiarygodność i zaprzedali się rządowi światowemu. Tak naród Polski nie ma przywódcy co jak król przez Boga wybrany przeprowadzi naród Polski do wolności nowego świata, gdzie będzie Boga królowanie. Lecz teraz nadszedł czas oczyszczenia każdej duszy i całego narodu Polskiego. I mocą Bożą zostanie zniweczony każdy rząd co zdradził Boga i zaprzedał się demonowi.
anonim2020.06.4 12:16
Czas jest krótki, gdy Mój Syn przyjdzie jako Sędzia Sprawiedliwy., Królowej waszego narodu. Teraz żyjecie w ciągłej niepewności lecz pamiętajcie, że w Bogu jest pewność, że pewność jest w Moim Sercu i Mojego Syna Rząd Polski nie działa dla dobra Polskiego Narodu i wprowadza ustawy nie tylko niezgodne z prawem. Ale i takie które prowadzą do zniszczenia kraju i Polskiego narodu. Nie wierzcie politykom, nie wierzcie Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, gdyż stracili swą wiarygodność i zaprzedali się rządowi światowemu. . Lecz teraz nadszedł czas oczyszczenia każdej duszy i całego narodu Polskiego. Czyż w cierpieniu nie oczyszcza się dusze, czyż nie w ogniu Ducha Świętego? Dlatego bądźcie gotowi i zbrójcie swą duszę, by mężne wasze serca przeszły zbawienny ogień oczyszczenia. Drogie Moje dzieci, wyście naród wybrany i dobry Bóg da wam Pomazańca Bożego co przeprowadzi Polski naród do zwycięstwa. I mocą Bożą zostanie zniweczony każdy rząd co zdradził Boga i zaprzedał się demonowi.
Gorszy Europejczyk...2020.05.26 9:47
Choćby nie wiem, jak Pinokio rzeczywistość zaklinał, to fakty pozostaną faktami. Jest lepsza Europa i jest gorsza Europa. Ludzie na te Europy nogami głosują. Gdy jakiś Libijczyk, Syryjczyk czy Etiopczyk chce do Europy, to z rzadka raczej do Polski, raczej do Niemiec, Francji czy Holandii. Przez całe pokolenie dobijaliśmy się, by z tej gorszej sie przesiąść do lepszej. Z dużym sukcesem. Ale nam ostatnio odbiło i przez ostatnie pięć twardo wracamy do gorszej. Prowadzeni przez takich, jak Pinokio...
ryszard2020.05.26 9:18
Nie powinno być lepszej i gorszej Europy, ale de facto ( i co gorsze de jura) jest. Różnice w pojmowaniu wolności zawsze między nami występowały. Polska nigdy nie przeszła bowiem w swojej historii, kolonialnego demoralizującego okresu życia na koszt innych. Przeciwnie to my byliśmy zabijani, wywożeni na Sybir i do niemieckich obozów koncentracyjnych, tylko dlatego że byliśmy Polakami. Jak wielkie różnice w kwestiach pojmowania wolności są między nam,i niech świadczy chociażby fakt, że do dziś, traktowany jako zaszczytny w Europie tytuł hrabiego, dla Polaka pozostaje tytułem hańby, bo nadawały go tylko obce władze rozbiorowe w nagrodę za kolaborację, W dodatku podziały są ostatnio wolą areopagu finansowego świata coraz wyraźniej pogłębiane. Unię Europejską, jeszcze nie tak dawno, uważaliśmy za miejsce synergii dobra, w którym nikt nikomu nie narzuca sposobu jego praktykowania. Dlatego Unia rządząca się mentalnością hitlerowskiego knuta i filozofią przewrotności Sanhendrynu, nigdy nie będzie naszą Unią. Fakt, że lata zależności od zaborców wytworzyły w Polsce margines zawodowych szpicli i kolaborantów zaktywizowanych obecną polityką unii, niczego zmienić nie może.
anonim2020.05.26 9:07
Nie wiem czy łączy nas masoneria i jej idee, ale Chrystus i wolności wypływające z wiary chrześcijańskiej i tradycji antycznej owszem, tak! Jak dotąd nikt nie okazał się lepszy i mądrzejszy od Boga w Trójcy Jedynego, więc może zakończmy bunt, uśmierzmy gniew, uznajmy jego prawa i zwierzchność nad naszą ułomnością i ograniczonością!
gość2020.05.26 8:57
Polacy pracujący w Holandii się śmieją z naszych zarobków. jesteśmy obecnie na końcu pod tym względem ale w płaceniu przeróżnych kar to rząd jest pierwszy do bicia swoich obywateli. zresztą Polak to nie obywatel tylko podatnik.
katolicka kretynizacja polski2020.05.26 8:35
100 ton złota wróciło zza granicy do NBP i bieda?! A może już się *rozeszło* na biżuterię dla aniołków ??? Co krok to wtopa. Propaganda dobroci w wykonaniu PISu począwszy od Szydło trwa, ale powinna brzmieć prawdziwej: 5 lat nam wystarczyło, żeby ruiny przerobić na gruzy i pyły.
T2020.05.26 8:29
Czy gość z finansowej synagogi szatana może mówić prawdę. Może - ale tylko po to aby uwiarygodnić dalsze kłamstwa. Precz z finansistami w rządzie na łańcuchu Banku Rozrachunków Międzynarodowych.
Pierre Nick2020.05.26 8:28
Polemizowałbym z premierem. Najlepszą częścią Europy jest Polska. Zachód sypie się na naszych oczach, coraz bardziej ośmiesza. Upadek zasad moralnych, liberalizm, ateizm, propagowanie zboczeń. To jest samozagłada.
gość2020.05.26 8:55
gdzie to tak jest? czy ten zachód gdzie Polacy często szukają pracy jest aż tak zły? mądrość ludzi poznać po tym co zbudowali. a Polska katolicka chyba już tylko z nazwy, niszczy własny przemysł i wygania młodych na ten zachód
Pierre Nick2020.05.26 9:39
Nie tyle "szukają", co "szukali". Za czasów rządów PO+PSL. Szczególnie w Niemczech jest to wymowne i upokarzające. Bo ich dziadkowe byli niekiedy wywożeni tam na roboty przymusowe.
Dam2020.05.26 15:26
Akurat największa emigracja zarobkowa (w przeliczeniu na rok) była za pierwszych rządów PISu. Ale oczywiście o tym nie wspomnisz.
Michal2020.05.26 10:33
Własnie dla tego tylu Polaków tam wyjechało.
Ja2020.05.26 8:22
Jest gorsza Europa! To ta Europa, która zlikwidowała własny przemysł i tym samym pozbawiła się materialnych podstaw suwerenności.
czekista2020.05.26 8:20
Jest, jest. Zapytaj w Brukseli to ci powiedza.