Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki podczas konferencji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wyraził przekonanie, że w krajach wschodniej flanki NATO powinny zostać rozlokowane stałe bazy sojusznicze.

„Polska jest gotowa do zbudowania takich baz, które byłyby miejscem stacjonowania lekkich jednostek w sposób stały” – deklarował prezes rady ministrów.

Premier Morawiecki podkreślił, że szczególna pozycja Polski na Starym Kontynencie oraz nasze doświadczenia okrucieństw wojny z przeszłości sprawiają, że możemy być „nie tylko sercem, ale i sumieniem Europy”.

Szef polskiego rządu podkreślił, że Rosję należy w sposób polityczny ukarać za naruszenie i zaatakowanie całego systemu geopolitycznego w naszej części świata.

Jednocześnie premier RP oświadczył, że uważa on przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO za istotny sygnał wzmacniający bezpieczeństwo w Europie.

„Chcę jasno powiedzieć, że w przypadku ataku na Szwecję lub Finlandię w okresie ich przystąpienia, Polska przyjdzie im z pomocą” – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

 

ren/twitter