Premier Morawiecki mocno o ,,kaście''. Sędziowie z politycznych motywacji. Manipulują wyrokiem TSUE - zdjęcie
28.11.19, 08:30(fot. flickr/KPRM)

Premier Morawiecki mocno o ,,kaście''. Sędziowie z politycznych motywacji. Manipulują wyrokiem TSUE

22

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej odniósł się do działań środowiska prawniczego. Jego zdaniem, część tego środowiska manipuluje wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ponieważ jest zawiedziona jego rzozstrzygnięciem.

W ubiegłym tygodniu TSUE wydał wyrok jako odpowiedź na pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. Jak wynika z wyroku,  niezależność Izby Dyscyplinarnej powinien zbadać polski Sąd Najwyższy.

- Część środowiska prawniczego jest zawiedziona rozstrzygnięciem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i manipuluje wyrokiem, usiłując wmówić opinii publicznej, że wynika z niego jakoby TSUE zakwestionował legalność KRS – powiedział premier Mateusz Morawiecki 


– Trybunał potwierdził, że stanowisko Polski w tej sprawie było od początku słuszne – ustrój sądownictwa należy do kompetencji państw członkowskich. Jeśli któreś państwo chce go zmienić – to do organów tego państwa należy decyzja w tych sprawach – dodawał

– Wydana w czerwcu opinia rzecznika generalnego Jewgienija Tanczewa szła w zupełnie inną stronę – zawarto tam nawet wymogi, nieoparte zresztą na jakichkolwiek podstawach prawnych, jak powinny wyglądać krajowe rady sądownictwa. Trybunał w Luksemburgu odrzucił to błędne rozumowanie i w żadnym punkcie wyroku nie wskazał, że KRS czy Izba Dyscyplinarna są niezgodne europejskim prawem – podkreślił szef rządu

– Jeśli zaczną pojawiać się wyroki, w których jedni sędziowie będą podważać umocowanie innych, bo nie podoba im się skład KRS, to możemy mieć poważne zamieszanie. Odpowiedzialność za to zamieszanie spadnie jednak wyłącznie na sędziów, bo takie wyroki trzeba będzie uznać de facto za obstrukcję, za próbę uzurpowania sobie kompetencji legislacyjnych – podkreślił.

– Niewyobrażalne jest, żeby sędziowie dopuszczali się łamania prawa. Tym bardziej, że często przyświecają im polityczne motywacje – czego wielu sędziów specjalnie nie ukrywa. Jak mają szanować prawo zwykli obywatele, gdy widzą, że nie szanują go osoby, których najważniejszym zadaniem jest stanie na straży praworządności? To bardzo mocno podważa zaufanie do państwa. Będziemy temu zdecydowanie przeciwdziałać – podsumował Mateusz Morawiecki.

 

bz/PAP

Komentarze (22):

anonim2019.11.29 9:58
Morawiecki... weź się nie kompromituj...
Dr Nobody2019.11.28 17:10
Ryże ścierwo z Gdańska odeszło i jest nowy przewodniczący PE. Te barany z brukselki zaczynają sie z Polską liczyć. Przestępcy z wymiaru "nie-sprawiedliwości" trzęsą śmierdzącymi gaciami i nie sypiają juz tak dobrze jak kiedyś za czasów zdrajców Bolka, Kwacha, Schetyny, Pawlaka, Millera i reszty tej bandy:):)
anonim2019.11.29 9:59
Cóż... głupcy twojego pokroju wszystko kupią...
Zosia2019.11.28 16:34
PINOKIO niech się tak, nie podnieca, Stasiek Piotrowicz wszystko wyprostuje. !!!
retro2019.11.28 10:34
PRZYPOMNE WAM PRZYSIĘGE SĘDZIOWSKĄ ! ile z niej zostało w III RP ? >>>„Ślubuję uroczyście jako sędzia sądu powszechnego służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, stać na straży prawa, obowiązki sędziego wypełniać sumiennie, sprawiedliwość wymierzać zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie według mego sumienia, dochować tajemnicy państwowej i służbowej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości”.
prosty2019.11.28 13:14
Ślubuje Rzeczpospolitej, Rzeczpospolita powinna mieć prawo z takiej przysięgi rozliczyć.
nobilis2019.11.28 10:22
Nie kasta, tylko sekta. Wiara w prawo narusza I przykazanie!
kapiszon Kaczynskiego2019.11.28 10:21
Ich orzeczenia nie podobały się władzy. W niedzielę protesty w obronie szykanowanych sędziów "Po wyborach nasiliły się represje wobec sędziów, którzy orzekają nie po myśli władzy. "Solidaryzujemy się z osobami, których dotknęły. Stawiane im bezpodstawne zarzuty mają jeden cel - zmusić nas wszystkich do posłuszeństwa" - mówią sędziowie." W ciągu ostatniego tygodnia 6 sędziów z różnych sądów spotkało sią z szykanami bo nie podobały się wyroki przez nich wydane.
prosty2019.11.28 10:18
W tej całej dyskusji o polskim wymiarze sprawiedliwości gubi się jedno, najważniejsze: Wymiar sprawiedliwości to władza, władza sądownicza. Jak każda władza, wydaje decyzje - wyroki, których (poza odwołaniem) się nie podważa, ale można oceniać, krytykować i wykazywać ich absurdalność. I także, jak każda władza w Polsce, nie jest nadana ciemnemu ludowi z kosmosu, ale ma źródło w narodzie, który sprawuje nad nią nadzór bezpośrednio lub przez przedstawicieli, patrz artykuł 4 konstytucji.
fdf2019.11.28 10:08
Plecie jak stara baba na rynku, zagadał rzeczywistości.
72019.11.28 9:56
sędziowie nie ,natomiast politycy pis moga łamac prawo !~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ala2019.11.28 9:39
Należy bezwzględnie tą kastę rozpędzić na cztery wiatry.
jozef2019.11.28 9:49
A co z Piotrowiczem.
ktoś tam2019.11.28 10:04
Piotrowicz to przeżyje, UB-eku. Taka np. p. Gersdorf powinna być na kopach wywalona z sądownictwa za to, że w 2016 roku powiedziała, iż "ludzie na nas narzekają, ale do nas przychodzą". A do kogo mają przychodzić jak w państwie polskim honorowane są tylko wyroki "nadzwyczajnej kasty"? Do sądów kościelnych czy do wróżek, Ty inteligentny inaczej... Ona w ogóle nie rozumie po co są sędziowie. Druga sprawiedliwa inaczej p. Kamińska w świetle kamer mówi, że chce zemsty... No mafia. Wendeta jak nic. Brakuje tylko strzelanek na ulicach. Ale jak ludzie tego nie zmienią to Bóg wcześniej czy później zrobi z tymi pajacami w togach porządek, co ze sprawiedliwości robią sobie kpinę. Bardzo pod tym względem pouczająca jest zawartość Księgi Daniela.
anonim2019.11.28 10:24
Takis jest wykształcony i tak się znasz na prawie,z e sędziego krytykujesz, cycu. Nienawiśc aż kipi u ciebie. Doprowadzicie do wojny domowej.
ktoś tam2019.11.28 10:55
Uuu... następny UB-ek. Udowodnij mi, że to co cytuję jest kłamstwem. I udowodnij, że wnioski, które wyciągnąłem z autentycznych wypowiedzi prominentnych przedstawicielek "nadzwyczajnej kasty" są fałszywe. Jeśli nie potrafisz to nie zabieraj głosu. Nie trzeba być prawnikiem by rozumieć jaka jest rola sędziów w społeczeństwie. Prawo Ty, "sprawiedliwy inaczej", to zestaw przepisów, norm, które mają służyć czemuś a nie po to by się nimi chwalić, że są. Praworządni byli i Hitler, i Stalin. Nie oznacza to jednak, że sprawiedliwi, matołku. Kto to powiedział, cooo... "Dajcie mi człowieka a znajdę paragraf" Praworządnie? Praworządnie.
cris2019.11.28 9:26
zamiast tyle gadać od czterech lat zmniejszyć liczbę sędziów do 2000, po co taka biurokracja !!!
anonim2019.11.28 9:24
"Co ma premier jako władza wykonawcza do władzy sądowniczej" juzek ma i to dużo; może zgłaszać ustawy?....... ......
jozef2019.11.28 9:48
No to niech zgłasza.
jozef2019.11.28 9:12
Co ma premier jako władza wykonawcza do władzy sądowniczej. Ano nic, na razie jest trójpodział władzy, jeżeli go zniszczą to wtedy sędziowie będą podlegać premierowi, tylko po co nam wtedy Konstytucja.
ktoś tam2019.11.28 10:14
A na co nam władza sądownicza, jak jej przedstawiciele realizują tylko swoje interesy i nie podlegają rozliczeniom? "Państwo w państwie". Kiedyś takiej młodej sędzinie mówię w 2016 r. że p. Gersdorf powiedziała, że "ludzie na nas narzekają, ale do nas przychodzą" (osobiście to słyszałem jak mówiła). No i ja mówię do tej sędziny, że powinni babę wywalić z sądownictwa bo ona nie rozumie po co sędziowie są. Oni orzekają w imieniu państwa polskiego! No to do kogo mają iść w różnych sprawach jak państwo polskie honoruje tylko wyroki tych sędziów? Do wróżki czy do sądu kościelnego? I widzę jak kobiecie "otwierają się oczy", że zaczyna rozumieć w końcu, że z sędziami jest coś nie tak... Cała ta hałastra sędziowska do odstrzału. Dać świeżo po studiach, efekt nie będzie gorszy a z czasem jest szansa, że się nauczą. Bo to sklerotyczne towarzystwo prawnicze już ma nawyki, zdaje się nie do wyplenienia.
Zenon2019.11.28 11:02
Po co Katolikowy talmudyczne sądy?