Pracowity tydzień komisji śledczej ds. VAT - zdjęcie
02.04.19, 06:54zdj. Adrian Grycuk, CC BY SA 3.0, via Wikimedia Commons

Pracowity tydzień komisji śledczej ds. VAT

0

W południe w Sejmie rozpocznie się przesłuchanie byłego dyrektora Departamentu Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów Piotra Perkinsa przed komisją śledczą ds. podatku VAT.

Przesłuchanie Piotra Perkinsa rozpocznie się za zamkniętymi drzwiami. Bezpośrednio po zakończeniu tej części odbędzie się posiedzenie jawne.

- Powinien mieć ogromną wiedzę na temat tego, co wywiad skarbowy robił, jak przekazywał informacje do innych departamentów związane z nieprawidłowościami w zakresie wyłudzeń podatku VAT - wyjaśnił wiceprzewodniczący komisji z ramienia PiS Kazimierz Smoliński.

Zgodnie z harmonogramem prac, w tym tygodniu zeznania w trakcie trzech posiedzeń ma złożyć w sumie czterech świadków.

Trzeciego kwietnia ponownie na posiedzenie komisji został wezwany były dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów Tomasz Tratkiewicz. Zeznania w charakterze świadka po raz pierwszy złożył na początku stycznia bieżącego roku. Natomiast w czwartek odbędzie się przesłuchanie byłego premiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, a także Karola Jenego, byłego doradcy sejmowej komisji nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo".

Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w latach 2008-2015 mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych.

yenn/IAR, Polskie Radio