Prezydent wziął udział w niedzielnych uroczystości związanych z obchodami 74. rocznicy Powstania Warszawskiego; spotkał się z Bohaterami oraz wręczył ordery i odznaczenia państwowe.

- Walczyliście za wartości, nie walczyliście z zemsty; przesłaniem powstania warszawskiego było pragnienie wolnej ojczyzny i wolności jako takiej - mówił Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak dodał ,,chociaż powstanie w sensie militarnym nie wygrało, chociaż nie odnieśliście wielkiego, spektakularnego zwycięstwa, nie udało się wyzwolić Polski, to Warszawa w jakiejś swojej części była wolna przez 63 dni".

- Jeżeli ktoś pyta, czy polemizuje, czy było warto, to chociaż urodziłem się dziesiątki lat później, to patrząc na państwa i na to, jak wy patrzycie na swoich przyjaciół, towarzyszy broni i na to muzeum i po tym, jaki jest dzisiaj wasz stosunek do Polski, do wolnej, suwerennej, niepodległej ojczyzny - jestem przekonany, że było warto - mówił Andrzej Duda.

Andrzej Duda przypomniał, że pamięć o powstaniu warszawskim była przez władzę komunistyczną zacierana, ale - jak podkreślił - ,,nigdy sie to nie udało, bo była tak silna".

Prezydent przywołał słowa Józefa Szczepańskiego ps. Ziutek – żołnierza AK, który pisał: "Czekamy ciebie, czerwona zarazo, byś wybawiła nas od czarnej śmierci". "Przecież wszyscy pamiętamy te słowa i właśnie za to składamy wam hołd. Jestem przekonany, że odczuwacie, nasi wspaniali bohaterowie, ten ogromny szacunek, jaki młodzież ma dla państwa, nie tylko 1 sierpnia każdego roku, ale każdego dnia. Za to jacy i kim byliście i jesteście" - podkreślił Andrzej Duda zwracając się do powstańców.

- Zawsze o tym mówię - ale sądzę, że nigdy dość - jak bardzo wdzięczna jest Polska swoim bohaterom. Tym, którzy są dziś jako świadkowie historii i tym, którzy odeszli oraz tym, którzy wtedy polegli i nie doczekali wolnej Polski (...). Polska nigdy nie zapomni o swoich bohaterach także, a może przede wszystkim dzięki takim instytucjom jak Muzeum Powstania Warszawskiego - wielkie dzieło prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, obiecane przez niego mieszkańcom, kiedy został prezydentem Warszawy i kiedy twardo zdecydował, że to od dziesiątków lat obiecywane miejsce, wreszcie powstanie - powiedział Prezydent.

31 lipca 2004 roku otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezydent Warszawy, Śp. Lech Kaczyński podczas spotkania z Powstańcami Warszawskimi powiedział wtedy: Od pamiętnego Sierpnia 1944 r. dzieli nas cała epoka. Warszawa podniosła się z ruin. Coraz mniej żyje również świadków tamtych wydarzeń. Nie możemy pozwolić, aby czyny powstańców Warszawy odeszły w niepamięć. Jesteśmy to winni temu zamordowanemu na oczach świata miastu, które zmartwychwstało, i jego odważnym mieszkańcom - żołnierzom i cywilom. Dlatego właśnie otwieramy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Od tamtego momentu co roku jednym z najważniejszych wydarzeń w czasie obchodów kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego jest spotkanie bohaterów z Prezydentem RP. Nieprzerwanie odbywa się ono w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas pierwszych rocznic po otwarciu Muzeum w uroczystościach uczestniczyło ponad 2000 Powstańców. Obecnie ze względu na podeszły wiek liczba ta nieustannie się zmniejsza - w uroczystości uczestniczy ok. 500 Powstańców Warszawskich. Są to zarówno Powstańcy mieszkający w Polsce, jak i za granicą.

mod/Prezydent.pl