Posłowie i senatorowie modlili się na Jasnej Górze - zdjęcie
02.02.16, 16:50

Posłowie i senatorowie modlili się na Jasnej Górze

5

Kilkudziesięciu posłów i senatorów z różnych klubów parlamentarnych przybyło na doroczną 27. Pielgrzymkę Parlamentarzystów Polskich na Jasną Górę. Tradycyjnie modlitewne spotkanie w sanktuarium odbyło się we wtorek, 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Tego dnia obchodzony jest również Dzień Życia Konsekrowanego. 

„Widzę, że parlamentarzyści bez względu na opcję polityczną, którą reprezentują, bardzo sobie cenią i przeżywają pobyt na Jasnej Górze, co jest zjawiskiem zrozumiałym, bo odzwierciedla ono tendencje społeczne. Każdy Polak, który przyjeżdża tutaj do Matki Bożej, do Królowej Polski przeżywa ten pobyt – stwierdza Artur Warzocha, senator PiS - Parlamentarzyści przyjeżdżają, aby się pomodlić, oczyścić, znaleźć chwilę wyciszenia, skupienia i być może przemyślenia pewnych spraw, emocji. Myślę, że to jest bardzo ważne, że tutaj, na Jasnej Górze, u Królowej Polski, u Maryi jest raz do roku dla parlamentarzystów ten moment skupienia”. 

„Bardzo głęboko odczuwamy bliskość, zasadność, głębię i moc słów o. Innocentego Marii Bocheńskiego, że pielęgnowanie kultury, tożsamości narodowej, patriotyzm, który wiąże się z bezustanną penetracją wszystkich kulturowych właściwości polskiej tożsamości jest obowiązkiem patriotycznym, a skoro jest obowiązkiem patriotycznym, to według o. Bocheńskiego, jest również obowiązkiem religijnym. I tutaj te dwa obowiązki się tak cudownie na Jasnej Górze spotykają i splatają, patriotyzm i wiara, nie ma drugiego miejsca w Polsce, gdzie to spotkanie byłoby tak dobitne, tak ważne – podkreśla Szymon Giżyński, poseł PiS - Jeżeli tutaj nas coroczna wola prowadzi na pielgrzymkę jasnogórską, to właśnie po to, żeby to spotkanie wiary i patriotyzmu odbyło się przede wszystkim w naszych sercach i naszych umysłach”. 

„To jest bardzo ważne spotkanie. Przybywamy do Domu Matki, by tutaj się modlić we wspólnocie, przeżywać naszą wiarę, prosić o łaskę mądrości na co dzień w pracy parlamentarnej. Takie spotkania nas wewnętrznie podbudowują, pozwolą uporządkować zarówno te relacje w świecie wewnętrznym, osobistym, ale również te relacje w świecie zewnętrznym” – wyjaśnia Ryszard Majer, senator PiS. 

„Każda pielgrzymka zakłada jakąś osobistą głębię wiary, a osobista wiara domaga się świadectwa wspólnotowego – mówi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski - Bardzo się cieszę, że już jest tradycją ta Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę, której dawniej przewodniczył mój poprzednik ks. abp Stanisław Nowak, bo ona w obliczu różnych wyzwań i zagrożeń, które idą ze świata czy z Europy, ona uczy nas odpowiedzialności, nie tylko tej osobistej, ale również wspólnotowej jako naród, jako Kościół, dlatego bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj pobłogosławić tej pracy”. 

Na początku Eucharystii odprawionej o godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem główny celebrans abp Wacław Depo, metropolita częstochowski poświęcił zapalone świece gromniczne. 

Zebranych na Eucharystii powitał o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry. „(…) Przybywacie przed oblicze Królowej Polski, żeby się modlić w intencji naszej Ojczyzny, żeby się modlić o to, aby Polska była krajem, w którym szanuje się tożsamość narodową”. 

W homilii abp Wacław Depo przypomniał m.in. słowa papieża Jana Pawła II, który przestrzegał przed stanowieniem praw w oderwaniu od chrześcijaństwa. „Dostrzegamy ten relatywizm kulturowy, którego oczywistym przejawem jest teoretyczne ujęcie i obrona etycznego pluralizmu, sankcjonuje on obalenie i rozkład rozumu oraz zasad prawa naturalnego wypisanego w sercu i naturze ludzkiej wskazującego na Boga. W wyniku tej tendencji niestety głosi się publicznie, że taki pluralizm etyczny jest warunkiem demokracji – mówił arcybiskup – Jednocześnie w imię fałszywie pojmowanej tolerancji żąda się od znacznej części obywateli, również katolików, aby zrezygnowali z wnoszenia do życia społeczno-politycznego swoich krajów tego, co jest zgodne z koncepcją ludzkiej osoby i z oceną wspólnego dobra (…)”. 

W dalszej części rozważania kaznodzieja wskazał na sens każdego poczętego życia ludzkiego. „Prawidłowo ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu popierać w głosowaniu takiego programu politycznego, czy też pojedynczej ustawy, w których podstawowe treści wiary i moralności chrześcijańskiej byłyby obalone przez sformułowania alternatywne czy przeciwne tymże treściom” – mówił. 

„Analogicznie winna być gwarantowana ochrona i rozwój życia rodziny opartej na monogamicznym małżeństwie między mężczyzną a niewiastą. Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem jest sprawa zapewnienia rodzicom wolności w wychowywaniu własnych dzieci i ochrony nieletnich przed współczesnymi formami niewolnictwa” – podkreślił abp Wacław Depo. 

Przed Mszą św. w Kaplicy Różańcowej pielgrzymi wysłuchali wykładu, który wygłosił ks. dr Piotr Burgoński, krajowy duszpasterz parlamentarzystów. 

o. Stanisław Tomoń - JasnaGora.com

Komentarze (5):

anonim2016.02.2 19:16
Platfomrersy na czerską pielgrzymują, wielebny Michnik ich PObłogosławi.
anonim2016.02.2 19:18
der Wyspa Zielona ci się jeszcze naiwniaku marzy, kałamarnic i wina u Sowy już nie otrzymasz.
anonim2016.02.2 20:11
Pięknie bo bez boga ani do proga.
anonim2016.02.3 4:38
kilkudziesięciu na kilkuset - to tak ok 10%
anonim2016.02.3 21:02
Każdy, komu dobro Polski leży na sercu do Boga będzie się zwracał o pomoc. Zdrajcy jadą do Brukseli.