TYLKO U NAS! Arkadiusz Czartoryski: To prezydent powołuje sędziów. I kropka! - zdjęcie
05.02.20, 11:00

TYLKO U NAS! Arkadiusz Czartoryski: To prezydent powołuje sędziów. I kropka!

43

"To po drugiej stronie mamy zaangażowanie polityczne i to ostentacyjne zaangażowanie polityczne. Przypomnę raz jeszcze, że konstytucja polska rozstrzyga o tym, że to Prezydent powołuje sędziów. Jest to jego wyłączna kompetencja" - mówi w rozmowie z portalem Fronda.pl poseł Arkadiusz Czartoryski.

 

Politycy opozycji totalnej ostro krytykują decyzje Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. We wtorek poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz stwierdziła, że decyzja ta jest "dowodem na upolitycznienie Izby". Miałoby to jakoby potwierdzac, że "zmiany, jakie PiS wprowadzał w wymiarze sprawiedliwości miały jeden cel - podporządkowanie sądów i sędziów obecnej władzy". Gasiuk-Pihowicz domagała się też ujawnienia pełnych danych osób, które podpisały listy poparcia do KRS. O komentarz do  tej sprawy poprosiliśmy posła Arkadiusza Czartoryskiego z PiS. 

 

"Słuchałem dzisiaj całego uzasadnienia sądu Izby Dyscyplinarnej do tego, co spotkało sędziego Juszczyszyna, czyli do jego zawieszenia i tej kary dyscyplinarnej polegającej na zmniejszeniu uposażenia oraz nakazie tej ostrej działalności politycznej. I w całym tym uzasadnieniu nie ma ani jednego słowa … ani JEDNEGO słowa, które by można było zinterpretować jako upolitycznienie Izby dyscyplinarnej. Ani jednego słowa. Sędziowie, którzy uzasadniali ten wyrok ani słowem nie odnosili się do wsparcia, bądź braku poparcia, bądź krytyki jakiejkolwiek strony politycznej" - powiedział nam poseł Czartoryski.

"Po drugie, bardzo wyraźnie zaznaczono, że chodzi tylko i wyłącznie o to, że musi być szanowana konstytucja,. Konstytucja z podaniem poszczególnych artykułów jednoznacznie rozstrzyga, że o tym, kto pozostaje sędzią, decyduje Prezydent po przedstawieniu kandydatury przez KRS. I każde inne pomysły, które zgłasza sędzia Juszczyszyn, są złamaniem obowiązującego prawa. Kropka w tym temacie. Nie odnoszono się, czy taka partia jest lepsza czy taka partia jest lepsza. Pani Gasiuk-Pihowicz chyba nie słyszała w ogóle dzisiejszego uzasadnienia sądowego dotyczącego sędziego Juszczyszyna, który ewidentnie włączył się w działalność polityczną i ewidentnie niektórzy sędziowie włączają się w działalność polityczną, występując na wiecach politycznych razem z politykami, krytykując obecną władzę. To po drugiej stronie mamy zaangażowanie polityczne i to ostentacyjne zaangażowanie polityczne. Przypomnę raz jeszcze, że konstytucja polska rozstrzyga o tym, że to Prezydent powołuje sędziów. Jest to jego wyłączna kompetencja" - dodał.

"Co do list poparcia dla sędziów KRS, to nigdzie nie ma żadnych przepisów mówiących o tym, że te listy powinny być publicznie jawne i ja się mogę domyślać, o co chodzi. Chodzi o po prostu o to, żeby część sędziów, takich jak sędzia Juszczyszyn, czy polityków takich jak pani Gasiuk Pihowicz dokonała swoistego rodzaju linczu na osobach, które odważyły się podpisać na tych listach poparcia. Publicznego linczu. Te osoby mają prawo do zachowania poufności i danych osobowych. Ja rozumiem to prawo. Proszę zwrócić uwagę, jaki dziś jest lincz pod adresem sędziów Trybunału Konstytucyjnego czy sędziów z Krajowej Rady Sądowniczej, czy sędziów z Izby Dyscyplinarnej. Ja też, gdybym był sędzią i podpisał taki dokument, nie życzyłbym sobie, że moje nazwisko upubliczniać, dlatego, że chodzi tylko i wyłącznie o lincz. O lincz, który się dokona w mediach, dokona się na wiecach, dokona się w kampanii wyborczej w sferze politycznej, bo ci sędziowie, którzy ostentacyjnie nie zgadzają się z wynikami demokratycznych wyborów, będą potem wpływali na tych sędziów, którzy się podpisali. Ja się nie dziwię, że ci sędziowie sobie nie życzą, żeby pan sędzia Juszczyszyn jeździł po Polsce z tą listą poparcia KRS-u i sobie analizował nazwisko po nazwisku" - stwierdził polityk.

mp/Fronda.pl

Komentarze (43):

emhyr2020.02.5 21:05
Ale powoływani musza spełniać warunki. Koniec i kropka.
gio'2020.02.5 15:43
Soros płaci za knucie,szczucie i sabotaż! Ale już niedługo tego spaślaka! Koniec kadencji - a potem może się już tylko bawić z synkiem nożownikiem!
anonim2020.02.5 14:27
A jak Prezydent powoła na sędziego Jasia - menela to też będzie on sedzią? Kto takich Januszy na posłów wybiera?
***2020.02.5 20:33
No k.... następny "filozof"! Jak "Jaś - menel" będzie sędzią to dlaczego nie? Masz Prezydenta za głupszego od siebie, żeby nie wiedział, że może wybierać tylko z pośród sędziów???
Klapaucjusz2020.02.5 13:03
A cesarz Kaligula powołał do Senatu swojego konia. I kropka.
Joanna2020.02.5 13:53
A caryca Katarzyna ponoć współżyła a koniem i co z tego?
Klapaucjusz2020.02.5 14:37
Nic nie wiem o koniach, ale wiem że, współżyła ze Stanisławem Poniatowskim, którego powołała go na króla Polski.
***2020.02.5 19:39
Nie ze Stanisławem Poniatowskim tylko z jego.... "koniem".
TW2020.02.5 12:57
Czyli nieopublikowanie wyroku TK, wydanego przez POWOŁANYCH PRZEZ PREZYDENTA SĘDZIÓW, było przestępstwem? Słyszeliście kiedyś o faryzeuszach?
Marek2020.02.5 12:55
Po pierwsze jak sędzia nie zrozumiał ze jest zawieszony to znaczy że pracodwca ma mieką dupę. Zwolnić to zrozumie.I podpuszczacze tego sędziego już na niego nie bedą czekać. Daje duze pieniądze że tak będzie. Po drugie gdyby Prezydent podpisał to za pierwszym razem a nie powoływał się na Romaszewską to nikt by już sporu nie pamiętał Zwolnić Romaszewską. Podpisać wniosek o degradacje morderców ,zdrajców Jaruzelski Kiszczak niech się rozdrobnią w szczekaniu.
Daria2020.02.5 12:36
Nie wiem kim jest ten Czartoryski, ale chyba nie wie, że do powołania sądziego istnieje specjalna procedura. To nie jest tak, że pan Duda może mianować murarza, tokarza i śmieciarz na sądziego bo mu się tak podoba i to jego kompetencja.
kiki2020.02.5 13:14
Daria nie zrozumiała ze prezydent powołuje osoby przedstawione mu przez sędziów
guess who2020.02.5 11:42
Żegnaj Europo. W maju schizofreniczny suweren poprze Dudę, choć jednocześnie popiera też Unię a tak naprawdę kierują nim tylko pieniądze: te z unii i te z plusów. Żal tylko przyzwoitych Polaków i Europejczyków, którym przyszło żyć nad Wisłą. Nie wszyscy mogą wyjechać. Żal też tych 25 lat trudnej transformacji, którą od 5 lat krok po kroku wyrzuca się do śmieci. Ludzie głupieją hurtowo a mądrzeją detalicznie, niestety.
ktoś tam2020.02.5 12:33
"Ludzie głupieją hurtowo" Jesteś i paru innych komentatorów typu "lady...", znakomitymi przykładami tego stwierdzenia.
luka2020.02.5 12:37
JAKIE BZDETY . POLSKA MA BYC SUWERENNA I NIKT NIE MA PRAWA NAM NIC NARZUCAĆ. CHCESZ POD BUT ROSYJKI TO WYJAZD
ktoś tam2020.02.5 12:41
A tak poza tym Rada Europy uchwaliła, że Polska jest - w uproszeniu - faszystowska a taka Rosja demokratyczna. O większą aberrację u tzw. Europejczyków trudno. Poza tym byśmy wyszli z Unii Europejskiej to trzeba albo nas wywalić, a takiej procedury zdaje się nie ma, albo zrobić Polexit. Problem z Polexitem jest taki, że to nie uchwałą PiS-u czy innej partii rządzącej się robi tylko trzeba najpierw przeprowadzić referendum na wzór referendum akcesyjnego. Każdy, który twierdzi, że PiS robi Polexit jest po prostu tumanem proceduralnym. Po trzecie czyż nie tzw. praworządni Europejczycy nie stwierdzili, że Polska nie ma prawa do takich samych praw jak te tzw. dojrzałe zachodnioeuropejskie demokracje? Trudno o większy brak demokracji o ile nawet nie o rasizm. I to podobno w tej Europie co chlubi się wolnością, równością i braterstwem...
kiki2020.02.5 13:13
Stach a co kieruje opozycją wytłumacz
***2020.02.5 20:28
Jeszcze nikt Ci nie napisał..."kup se blaszkę......."
Tadeusz 2020.02.5 11:37
Cesarz Kaligula powoła na senatora swojego konia. Wprowadził go do Senatu i kazał zagłosować Senatorom za swoim konie. Taka to logika PISu. Gdyby Duda powołał konia na Sędziego to byłby sędzią?
Dam2020.02.5 13:36
Już kiedyś twierdzili, że nowi sędziowie TK mieli osądzać o zgodności z konstytucją ustawy, wg której ich powołano. Więc gdyby PIS napisał ustawę, że w TK ma zasiadać stado szympansów, to te szympansy by badały zgodność tej ustawy z konstytucją.
Joanna2020.02.5 13:48
Co masz do szympansów- kuzynów posłanki Jachiry? Uważaj bo się obrazi, a wtedy jest nieobliczalna a czasem i niepoczytalna.
Sonia2020.02.6 8:00
Brawo Joanno.
***2020.02.5 19:38
" Gdyby Duda powołał konia na Sędziego to byłby sędzią?" Na sędziów powołuje się tylko sędziów. Kropka . Jak by powołał konia, to by złamał prawo. Trudne do zrozumienia? Nawet jak masz wątpliwości czy nie mianował konia, to nie masz żadnego prawa, żeby to sprawdzać. Nikt nie ma.
robaczek 2.02020.02.5 11:35
Adrian ;] kuzwa no wstyd chlopie ;] znowu pokazales ze nie masz kręgoslupa ;] rozkrokiem stałeś na gów..... i zeby nie wdepnąc, postanowiles na nim usiąśc. NO BRAWO!!! ależ ty jesteś patriota!!!! KU CHWALE PAARTII!!!! ale cie pieknie historia zapamięta cała europa wie ze prawicowcy to tylko chwilowy ruch na drodze do większe liberalizacji. dziadki i babcie starego ustroju oraz dzieci wychowane w tym chorym systemie musza sie wykrzyczeć, dołączają doi tego konserwatysci KK, który już całkowicie się konczy. OJ BĘDZIE REWOLUCJA!! i to wywolana przez prawicowców/. przeciez swiat zawsze się zbuntuje przeciwko narzucanym zasadom. istoria nie raz to pokazała. ale co tam ;] fajnie jest! pisiurki sobie grabią, a za pare lat będzie rozliczanie. pisiurki nasciemnialy o przekretach PO i nic nie mają na ich rozliczenia. niestety dla nich, ich nastepocy beda mielii az nadto dowodów na przekeciaki PIS ALE WTEDY BEDZIE PRZEDSTAWIENIE!! slicznie! czekam z popcornem ;] a wam bedzie wstyd ;] oj bedzie wstyd przed sąsiadem ! i co powiecie?? SĄSIAD, JA NIE WIEDZIAL ZE ŁONI TACY!!
luka2020.02.5 12:36
5 LAT 8 LAT WSTECZ TO NOSIŁEŚ PIELUCHY I NIE WIDZIAŁEŚ JAK NAS OKRADALI . PRECZ NA SYBERIĘ
kiki2020.02.5 13:12
ku chwale partii Kwaśniewski ,ku chwale partii Komorowski ku chwale partii przyszły oby nie Biedroń itd NIE PRZYZWYCZAIŁEŚ SIE
lady chapel2020.02.5 11:27
Nasz kurna prezydent... https://youtu.be/rtlBc7Nx6UY
I kropka2020.02.5 11:26
Prezydent powołuje sędziów. I kropka. Kogo powołą, ten jest sędzią. I kropka. Gdy powoła prawnika bez doświadczenia, jest on sędzię. I kropka. Gdy powoła milicjanta z drogówki, jest on sędzią. I kropka. Gdy powoła licealistę, jest on sędzią. I kropka. Gdy powoła misia koala, miś jest sędzię. I kropka. Gdy powoła natkę pietruszki, natka jest sędzią. I kropka. Mam dalej?
kiki2020.02.5 13:10
drogi przyjacielu PAD powołuje sędziów z sędziów wybranych przez sędziów kropka Proszę sie zorientować w temacie te propozycje nie są z księżyca tylko realne a powołanie przez prezydenta sędziego jest ostatnim etapem
Putura2020.02.5 14:01
Szanowny(a?) kiki Masz absolutną rację. Prezydent powinien powołać sędziów na wniosek KRS. Tyle tylko, że powyżej pan Czartoryski twierdzi, że coby się w tym procesie powoływania wcześniej nie działo, to prezydent powołał. I kropka. Nawet, jeśli proces był nieprawidłowy. A zatem nie ma znaczenia co się tam wcześniej działo, więc prezydent może powołać kogo chce.I kropka. Nawet misia i natkę. Że miś i natka nie spełniają kryteriów? Pewnie, że nie spełniają. Ale, zdaniem Czartoryskiego, nie ma to znaczenia. Bo prezydent powołał. I kropka. A skoro KRS najprawdopodobniej prawnie nie istnieje, bo powołana niezgodnie z prawem, to na czyj wniosek prezydent powołał i kropka? Skoro mógł powołać na wniosek bytu prawnie nieistniejącego, to mógł i misia. I natkę. I kropka. Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia życzę...
Wawa2020.02.5 11:25
"...ci sędziowie, którzy ostentacyjnie nie zgadzają się z wynikami demokratycznych wyborów..." To prezes Kaczyński jest najważniejszą osobą, która nie zgadza się z wynikami wyborów parlamentarnych, zarówno tych z 2015 r. jak i tych ubiegłorocznych. Bo nie słyszałem, by ktokolwiek z opozycji kwestionował wynik tych wyborów i posiadanie większości parlamentarnej przez PiS.Ale większość parlamentarna wie wystarcza, by forsować coś, co wymaga np. większości konstytucyjnej, a tej PiS nie ma. Kaczyński zachowuje się jednak tak, jakby konstytucyjną większość PiS posiadał, i obrońcom konstytucji zarzuca niedemokratyczność.
luka2020.02.5 12:34
TWOJA KIDAWA UŁOMNA JEST NAJLEPSZA . WSTYD I HAŃBA
lady chapel2020.02.5 11:13
Andrzej walczy z językami https://www.facebook.com/ABCNews/videos/1539854456172596/
Sonia2020.02.6 7:55
Tłumacza nie potrzebował,zastanowić się każdemu wolno.
Maria Blaszczyk2020.02.5 11:12
Sędziów w Polsce powołuje Prezydent RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Art. 179 Konstytucji o tym mówi jasno. Problem w tym, że mamy wątpliwości, bardzo uzasadnione, co do legalności wnioskodawcy. Ale nic prostszego - wystarczy przedstawić opinii publicznej te listy poparcia dla kandydatów. Przekonamy się, że wszystko z nimi w porządku i to zakończy sprawę.
robaczek 2.02020.02.5 11:30
dopiero wyjdzie grupa wzajemnej adoracji trzymająca władze. ale co tam!!!! pisiurki przeciez swoich komyuchów tera maja u władzy więc wszystko OK
kiki2020.02.5 13:18
a ta adoracja Gersdorfit czy Rzeplińskiego nie przeszkadza ci
Joanna2020.02.5 13:41
No własnie robaczkowi to akurat nie przeszkadza, bo on jest w tej drugiej grupie "wzajemnej adoracji" aktualnie nie trzymającej władzy, jaki żal...
Maria Blaszczyk2020.02.5 17:56
??? Ale czy istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy pan profesor Rzepliński czy pani profesor Gersdorf zostali powołani na stanowiska przez właściwe instytucje? Bo póki co nikt o tym nie wspominał... A tymczasem neoKRS budzi ogromne wątpliwości. Chociażby fakt, że broni sie tych list tak, jakby było tam podpisanych kilka setek gumisiów. Albo pan Banaś sam sie za wszystkich podpisał. A nawet te informacje, które łaskawie udostępnia sie suwerenowi, kupy się nie trzymają. Np. pan sędzia Mazur utrzymuje, ze poparło go 54 sędziów. A tymczasem Sejm udostępnił dane, z których wynika, że uzyskał poparcie 40 sędziów. Ktoś dyma suwerena. I to może mu - suwerenowi - nieco przeszkadzać.
lady chapel2020.02.5 11:12
Bezstronnosc naszego pozalsieboze prezydenta powala. A tak na Komora najezdzal... d**a
ktoś tam2020.02.5 12:21
Bezstronność kasty powala. Jak się jest takim sędziom - uj, uj sędzią oczywiście - Juszczyszynem to przypuszczam, że można nawet gnać 200 km w terenie zabudowanym, rozjechać 10 staruszek na pasach, przechodzących na zielonym świetle a i tak wytłumaczy się to nadmierną ilością obowiązków biednego sędziego, który w nadzwyczajnych wypadkach musi sobie dorobić biorąc to czy tamto ze sklepu lub "pożyczając" od staruszek kolejne pińdziesiątki... takie sędziowskie 50+.
Joanna2020.02.5 13:38
A jakby tego było mało, to co niektórzy muszą aż do Tajlandii jeździć, żeby gwałcić 13- letnie (a kto wie czy nie młodsze) dziewczynki dla poratowania zdrowia...
Otto2020.02.5 11:08
https://www.youtube.com/watch?v=tg_T_dCxgFs