Poruszający list katolickich lekarzy. ,,Jesteśmy zaniepokojeni'' - zdjęcie
03.12.19, 16:58(fot. pixabay)

Poruszający list katolickich lekarzy. ,,Jesteśmy zaniepokojeni''

51

Ustawowo zalegalizowana w Polsce w 1956r., z ostatnią modyfikacją w 1996 r., aborcja,[2] prowadzi do śmierci poczętego dziecka oraz bezpośrednich i odległych powikłań zdrowia fizycznego i psychicznego matek. Protestujemy wobec prawnego nakazu w tej ustawie, że: „Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza”.[3]Wyznaczenie przepisami prawa lekarza do wykonania procedury uśmiercającej pacjenta jest sprzeczne z naszym moralnym obowiązkiem ochrony życia i nakazami etyki zawodowej sformułowanymi w Kodeksie Etyki Lekarskiej (KEL). „Najwyższym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego - salus aegroti suprema lex esto. Mechanizmy rynkowe, naciski społeczne i wymagania administracyjne nie zwalniają lekarza z przestrzegania tej zasady”.[4] - piszą lekarze w liście skierowanym do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. dr hab. n. med. Andrzeja Matyji.


Poniżej prezentujemy pełną treść pisma przesłanego do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej

 

30 XI 2019, Warszawa

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Matyja

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Naczelna Izba Lekarska

00-764 Warszawa, ul. Sobieskiego 110

 

LIST LEKARZY DO PREZESA NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ

W TROSCE O ETYCZNE WYKONYWANIE ZAWODU LEKARZA

 

Szanowny Panie Prezesie,

 

Jako członkowie Izb Lekarskich, zwracamy się do Pana Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, w związku z koniecznością wprowadzenia zmian do przepisów prawa dotyczących wykonywania w Polsce zawodu lekarza. Nasza propozycja zmierza w kierunku właściwej, lepszej realizacji powołania lekarskiego bez szkody dla sumienia lekarza. Proponowane zmiany przyczynią się do poprawy jakości opieki medycznej i wzrostu zaufania pomiędzy lekarzem a pacjentem.

 

Każdy absolwent Uniwersytetu Medycznego w Polsce, przyjmując tytuł lekarza, składa przyrzeczenie lekarskie, zobowiązując się do sumiennego spełniania swoich obowiązków: „służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu” w oparciu o najlepszą wiedzę, „a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic”.

 

Ustawowo zalegalizowana w Polsce w 1956r., z ostatnią modyfikacją w 1996 r., aborcja, prowadzi do śmierci poczętego dziecka oraz bezpośrednich i odległych powikłań zdrowia fizycznego i psychicznego matek. Protestujemy wobec prawnego nakazu w tej ustawie, że: „Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza”. Wyznaczenie przepisami prawa lekarza do wykonania procedury uśmiercającej pacjenta jest sprzeczne z naszym moralnym obowiązkiem ochrony życia i nakazami etyki zawodowej sformułowanymi w Kodeksie Etyki Lekarskiej (KEL). „Najwyższym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego - salus aegroti suprema lex esto. Mechanizmy rynkowe, naciski społeczne i wymagania administracyjne nie zwalniają lekarza z przestrzegania tej zasady”.

 

Kodeks Etyki Lekarskiej zobowiązuje samorząd lekarski do podejmowania działań chroniących przestrzegania zasad etyki lekarskiej w przepisach prawa. „Izba lekarska jest obowiązana do czuwania nad przestrzeganiem zasad etyki i deontologii lekarskiej oraz zachowaniem godności zawodu przez członków samorządu lekarskiego a także do starań, aby przepisy prawa nie naruszały zasad etyki lekarskiej”.

 

Jesteśmy zaniepokojeni, że wykonanie prawnie zalegalizowanej procedury aborcji zobowiązuje lekarza do zabijania ludzi we wczesnym okresie ich rozwoju i wyposaża do nienależnej mu funkcji sędziego i kata, co jest sprzeczne z nakazami Kodeksu Etyki Lekarskiej, które jednoznacznie: „zobowiązują  lekarza do przestrzegania praw człowieka i dbania o godność zawodu lekarskiego”.[6] Jeden z warszawskich profesorów słusznie stwierdził, że nie zleca się strażakom podpalania lasów ani ratownikom topienia ludzi.

 

Oczekujemy, że organ samorządu lekarskiego zadba, aby prawo nie wymuszało na lekarzu wykonywania procedur sprzecznych z jego powołaniem i szkodliwych, a wręcz uśmiercających pacjentów.

 

Pod obywatelskim projektem ustawy „Stop Aborcji” podpisało się ponad 830 tysięcy obywateli, oczekując zaprzestania wykonywania aborcji eugenicznej. W Polsce nadal chore dzieci musi zabijać lekarz. Klauzula sumienia pozwala lekarzom odmówić wykonywania tej procedury, ale dostępność aborcji sprzeczna z prawem naturalnym przyczynia się do zaburzenia wizerunku lekarza w społeczeństwie oraz pogorszenia stanu zdrowia kobiet. Jest realnym zagrożeniem sumiennego wykonywania zawodu przez lekarzy.

 

Chcemy, aby praca lekarza była realnie zgodna z zasadami wyznaczonymi w Kodeksie Etyki Lekarskiej, który jasno określa: „Powołaniem lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie chorobom, leczenie chorych oraz niesienie ulgi w cierpieniu; lekarz nie może posługiwać się wiedzą i umiejętnością lekarską w działaniach sprzecznych z tym powołaniem”.

 

Jest to sprawa ogromnej wagi dla przyszłości stanu lekarskiego w Polsce. Oczekujemy, iż Naczelna Rada Lekarska wskaże godne rozwiązanie. 

 

W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, zgromadzeni na zebraniu Zarządu Głównego KSLP:

 

dr n.med. ELŻBIETA KORTYCZKO, Prezes KSLP, specjalista pediatrii i neonatologii

 

prof. dr hab. n. med. BOGDAN CHAZAN, V-ce Prezes KSLP i Prezes Oddział Mazowieckiego specjalista ginekologii i położnictwa

 

lek. GRAŻYNA RYBAK, Delegat Oddziału Mazowieckiego KSLP, specjalista pediatrii

 

lek. ANNA GRĘZIAK, Honorowy Prezes KSLP, specjalista anestezjologii, członek Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. oprac. standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia

 

lek. BARBARA KOPCZYŃSKA, Prezes Oddziału Śląskiego KSLP, specjalista anestezjologii i opieki paliatywnej

 

lek stom. JADWIGA KAZANA, Prezes Oddziału Ziemi Radomskiej KSLP, specjalista protetyki stomatologicznej

 

lek. ANDRZEJ MAŁYSA, Prezes Honorowy Oddziału Brzeskiego KSLP, internista

 

lek. IRENA BŁASZCZEĆ, Prezes Oddziału Częstochowskiego KSLP, specjalista chorób wewnętrznych

 

lek. MARIA SZCZAWIŃSKA, Przewodnicząca Ogólnopolskiej Sekcji Ginekologiczno – Położniczej KSLP, specjalista ginekologii i położnictwa

 

lek. ANNA MARKIEWICZ, Prezes Oddziału Małopolskiego KSLP, specjalista psychiatrii

 

dr n. med. OLAF CZARNIAWSKI, Prezes Oddziału Łódzkiego KSLP, specjalista chirurgii

 

dr n. med. GRAŻYNA SŁOPECKA-BOREJKO, V-ce Prezes Oddziału Dolnośląskiego KSLP, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii

 

dr n. med. ELŻBIETA KRZYMIŃSKA-STASIUK, Prezes Oddziału Pomorskiego KSLP, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii

 

dr n. med. PIOTR GARBOCZ, członek Zarządu Głównego KSLP, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologiiRead more: http://www.pch24.pl/dramatyczny-list-polskich-lekarzy--aborcja-jest-sprzeczna-z-naszym-obowiazkiem-ochrony-zycia,72500,i.html#ixzz673lSIBOC

Komentarze (51):

Krzysiek2019.12.4 9:50
Spoko... To teraz powinniśmy wrócić do definicji zarodka. Prześledzić etapy rozwoju. Ustalić czy istnieje dusza itd. To jest temat, który nigdy się nie skończy. Ale co do lekarzy, jeśli pacjenta ze wskazaniem do aborcji trafi do medyka zasłaniającego się klauzulą sumienia, to ten powinien natychmiast wskazać specjalistę, który go zastąpi. Jeśli nie wskaże to powinien odpowiadać karnie / finansowo, za wszystkie następstwa tej decyzji. Śmierć matki, kalectwo dziecka, śmierć dziecka, bo matka je zabiła w szoku poporodowym... Jestem zdania, że jeśli ktoś decyduje się na specjalizację dającą mu narzędzie jakim jest zabieg aborcji, religię powinien zostawić w domu.
leszczyna2019.12.4 10:32
TK w październiku 2015r., jeszcze ten z rozdania przed PiSem, orzekł, że lekarz nie ma obowiązku, o którym piszesz. Trzeba by zmienić ustrój w Polsce. Ubolewasz, że matka zabiłaby dziecko w szoku poporodowym. Nie ubolewasz, że dziecko zostałoby zabite podczas aborcji? Tak samo by nie żyło. Dusza to nie ma nic do rzeczy. Ateiści nie uznają istnienia duszy i co, postulują swobodę zabijania na życzenie?
ef2019.12.4 9:47
Jaka jest różnica między lekarzem, a lekarzem katolickim? Nie chciałbym przywoływać przykładu krzesła........
Człowiek a nie robot2019.12.4 10:56
Krzesło katolickie ? Czy raczej chodzi Panu/Pani o lekarza elektrycznego :) Żywe sumienie i moralność - proszę sobie wyguglać co to jest, może coś zaświta.
Alicja2019.12.4 1:24
Brawo lekarze. Nareszcie się odważyliście. Nie dajmy się zastraszyć zbrodniczym ideologiom.
Sebastian Lorenc2019.12.4 7:59
Jak ci się bedzie córka albo siostra wykrwawiała, bo żaden lekarz nie zechce przerwać ciąży pozamacicznej to będziesz biła brawo najgłośniej.
katolik2019.12.4 13:11
proszę nie wierzyć w idiotyczne głupoty,bo ludzie się nie znaja ,ale wydaje im się ze znaja się na medycynie. Niech zajmą się swoimi życiowymi pierdołami
JONASIK2019.12.4 0:27
To kwestia czasu, a będzie zabawnie. Zabawnie będzie obserwować spory katolickich lekarzy z muzułmańskimi lekarzami, protestanckimi, buddyjskimi, pastafariańskimi, ateistycznymi i hooj wie jakimi jeszcze. Ich śladem pójdą pewnie inne zawody. Będzie wesoło :) A może lepiej zadbać o świeckie państwo i pogonić tych wszystkich oszołomków do kościołów, gdzie jest ich naturalne miejsce?
Ryszard2019.12.4 2:07
Jonasiku, obudź się, wytrzeźwiej ! TEGO NIGDY NIE BĘDZIE ! NIEDOCZEKANIE TWOJE ! ZAPOMNIJ JUŻ DZIŚ O TYM! NIE U NAS TE NUMERY ! ZA DON ! TAM CZEKAJ !
katolik2019.12.3 22:21
powołanie lekarza nie będzie wystawiane na pohybel,,ani żaden nakaz mordowania,tylko dlatego ze jakies dno mor-społ-polit i ich wyznawcy maja dewiacyjne oczekiwania, co do mordowania. Aborcja + Eutanazja= Hitler,To jest już kuriozum idiotyzmu takich malutkich w rozwoju ludzi.Najlepsze jest to,ze chcieliby podporzadkowac sobie lekarzy przez swój niski poziom inteligencji ,prymitywny, jak cofnięcie do epoki mamutów,który każe narzucić lekarzowi mordowanie. drugiego człowieka .żałosne, wyjdz na ulice sam z maczuga
AAAtomek2019.12.3 21:45
A Muzułmańskie lub Afroamerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy nie będzie leczyło białych katolików? I git. Ich prawo, klauzula sumienia.
katolik2019.12.3 21:36
jeżeli ci co głosują na dno mor-spol-polit popslsldwiosnanowoczesna mówią ze lekarz ma obowiązek zabijać ( bo dno i wy ,jako wyrocznia prawa Boskiego i ludzkiego mu nakazecie),to nie chódzcie do lekarza, a zanim przekroczycie próg to przypomnijcie sobie,że macie poglądy mordercze ,Aborcja + eutanazja=- Hitler ,wiec po co chcecie ratować swoje życie, obłudn. Lekarz nie ma żadnego obowiązku zabijania i wasz szatan przez was mu tego nie nakaze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
AAAtomek2019.12.3 21:46
ble ble ble, szatana to masz w mozgu. Nazywa sie to glupota. Lecz sie na kolana, na glowe za pozno.
anonim2019.12.3 21:18
Niech katoliccy lekarze przyjmują w swoich katolickich prywatnych gabinetach, tam sobie ustalają swoje katolickie leczenie zgodnie z katolicką moralnością. Ale od służby publicznej niech trzymają swoją wiarę z dala.
ela pawlowska2019.12.3 19:59
Tacy oni katoliccy jak Chazan. Dorobił się na aborcjach, a teraz wielkiego świętego udaje. Ale kasy z "przestępstwa" nie odda.
Janina2019.12.3 19:45
Wreszcie Polacy sie budza. Bardzo dobrze ze zaczelo sie od lekarzy bo tam jest najgorzej.
katolik2019.12.3 19:33
indoktrynacja szatana, którego w Polsce przedstawicielem jest dno mor-społ-polit popslsldwiosnanowoczesna Aborcja+ eutanazja= Hitler, Momoseksualizm + Molestowanie, Profanacja Jezusa i Maryi = Niszczenie Kościóła jest taka ogłupiająca,a jednocześnie denna i uwłaczająca, że ci którzy się z nimi zgadzają ,wychodzi na to,ze nie maja zielonego pojęcia o Bogu, o człowieku ,o medycynie...Cos im się wydaje, jakas pyszna mania nadludzi, ponizająca małych i starych.
Iza2019.12.3 19:12
A gdzie prawa pacjenta do świadczeń medycznych? Z jakiej racji lekarze stawiają religię wyższej niż zdrowie pacjenta? Skoro tak bronią życia, to dlaczego nie wymogą na ministrze zdrowia finansowania zagranicznych operacji zdeformowanych kończyn u dzieci? Dlatego nie domagają się refundacji immunoterapii dla dzieci z nowotworami. W Polsce niemowlęta umierają na nowotwory IV stopnia przerzutami, bo rząd PiS zabrał refundację dzieciom. W Polsce nie refunduje się nowoczesnych leków na białaczkę i glejaki u dzieci - 3-6 latki umierają, a ci bredzą o ochronie swoich katolickich sumień. Śmierć dziecięcych pacjentów onkologicznych nie rusza ich katolickich sumień. Rodzice muszą zebrać nawet milion złotych na leczenie onkologiczne!!! Najpierw leczenie chorych dzieci, operacje wad kończyn, a potem możecie bredzić o ochronie życia.
anonim2019.12.4 14:47
iza ,a co ty zrobiłaś dla tych chorych dzieci ?
J.P2019.12.3 19:06
Słyszałem o lekarzach katolikach, a raczej o ludziach wyznania rzymskokatolickiego wykonujących zawód lekarza, ale o katolickich lekarzach jeszcze nie.
2019.12.3 20:00
10/10
Cool2019.12.3 21:10
No widzisz jaki jesteś ograniczony ... :-)
JONASIK2019.12.4 0:20
Katolicki lekarz to po prostu egzorcysta.
leszczyna2019.12.4 10:24
To masz okazję usłyszeć, a raczej przeczytać. Zawsze jest jakiś pierwszy raz.
Kler2019.12.3 18:52
LEKARZE JEHOWI SĄ PRZECIWKO PRZETACZANIU KRWI. KATOLICCY SĄ PRZECIWKO ZABIEGOM RATUJĄCYM ŻYCIE KOBIET. Może lepiej po prostu zmienić pracę, skoro się do niej nie nadajecie?
Człowiek a nie robot2019.12.4 10:53
Może tak. Wtedy zawód lekarza będą wykonywać wyłącznie płatni mordercy. A na marginesie - prosze znaleźć filmy z wypowiedziami Anthony Levatino - ginekologa i byłego aborcjonisty - mówi on (np. podczas wystąpienia dla Kongresu USA), że w jego wieloletniej praktyce NIGDY nie było sytuacji, żeby aborcja była środkiem koniecznym do ratowania życia matki. Zawsze były możliwe inne metody.
SZewach Weiss2019.12.3 18:31
W Ludowej Republice Chińskiej powstało np miasteczko dla karłów ,można by również zakłady specjalne zorganizować dla gibonów i chimer,oraz platz zabaw dla kadłubków
Parafianin2019.12.3 18:18
Obrzydliwe próby wprowadzania państwa wyznaniowego pod płaszczykiem nauki i medycyny. Mam nadzieję, że nigdy nie trafię na twór zwany "lekarzem katolickim".
Wojtek Polak2019.12.3 18:16
czy to się podoba lewackim zbrodniarzom ABORCJA była jest i będzie mordowaniem najsłabszych niewinnych istot ludzkich.
katolik2019.12.3 17:54
tym co głosują na dno mor-społ-polit popslsldwiosnanowoczesna i tym samym zgadzają się z ich poglądami Aborcja + Eutanazja= Hitler,dać nóz i prawo ,to byliby dr mengele
katolik2019.12.3 17:28
Nie ma takiego prawa, ani dna ,ani tych co głosują na dno ,aby zmusic lekarza do realizowania morderczego prawo ,bo chce tego dno mor-społ-polit popslsldwiosnanowoczesna, i ci którzy na nich głosują.!!!
Dam2019.12.3 20:48
Jeżeli lekarz nie chce wykonywać swoich obowiązków, to powinien zmienić pracę. Tak samo jak powinien to zrobić muzułmanin w rzeźni, gdzie zajmuje się wieprzowiną. Albo lekarz świadek jehowy, który nie chce przetaczać krwi. Dla każdego z nich jest to "łamanie sumienia".
katolik2019.12.3 17:22
zadanie dla Prezesa Jarosława Kaczynskiego. hasełka dna mor-społ-polit popslsldwiosnanowoczesna dla Polaków - Aborcja + Eutanazja = Hitler , Homoseksualizm (lgbt + gender)= Molestowanie( chętnie łączone z zarzutem dla Koscioła), Niszczenie Boga ,___ takie poniżające i uwłaczające godności człowieka , obywatela ,Polaka ma poglądy dno i część społeczeństwa Polski . HAŃBA dla Polski. Lekarzy proszę nie mieszać jako wykonawców morderczego prawa, oni tego robić nie będą .
marmar2019.12.3 17:21
Coś takiego jak Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy w ogóle nie powinno istnieć. Lekarze, którzy do tego tworzą należą, to jak jakby mówili: TAK, RELIGIA JEST DLA NAS WAŻNIEJSZA NIŻ USTALENIA NAUKOWE. Z takim podejściem można zostać katechetką, ale nie lekarzem. Oczywiście lekarz ma prawo być katolikiem (podobnie jak ma prawo być ateistą czy buddystą). Ale to sprawa prywatna. W pracy ma się kierować ustaleniami nauki, a nie religii.
Cool2019.12.3 20:29
Niemcy też tłumaczyli się wykonywaniem swojej pracy i rozkazów! ...
Dam2019.12.3 20:46
A grabieżcy i mordercy w czasach kolonializmu tłumaczyli się bullą papieską (poprawka, wcale się nie tłumaczyli, po prostu z przyzwoleniem Kościoła grabili i mordowali). I czego to dowodzi? Przykład równie na temat, co twój.
Cool2019.12.3 21:13
No właśnie! ... a wystarczyłoby, żeby mieli sumienia! :-(
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.12.3 17:19
Pacjentem jest ciężarna kobieta - nie zarodek. Prywatne poglądy lekarz może mieć w prywatnym gabinecie.
JD"A2019.12.4 9:45
Zarodek to nic innego jak człowiek w najwcześniejszym stadium rozwoju i żaden człowiek nie ma prawa decydować o tym życiu .Dziecko w łonie matki to odrębny organizm ,wydajemy miliony na podtrzymanie takiego życia , leczenie więc dlaczego wymagamy od lekarzy zabicia takiego życia i sami o nim chcemy decydować .Niemoralne złe i okrutne zabić dziecko i to jeszcze rękami innych ludzi co przysięgali chronić, leczyć a nie zabijać
leszczyna2019.12.4 10:20
Kim jest zarodek w procedurze in vitro, gdy został już "zrobiony" a jeszcze nieimplantowany i nikt nie jest w ciąży?
Człowiek a nie robot2019.12.4 10:50
Maleńkim człowiekiem, oczywiście.
leszczyna2019.12.4 12:44
Ja to wiem, ale dla zwolenników pro-choice to wiedza tajemna.
skuter2019.12.3 17:18
Brawo lekarze niech wam Bóg błogosławi
ImperatorPalpatine2019.12.4 9:22
...na nowej drodze życia z dala od medycyny!
skuter2019.12.4 19:22
Niech wam Bóg błogosławi w drodze do ratowania życia nie do śmierci Brawo lekarze Trzymajcie się razem to żadne lewackie g........o was nie ruszy
Michał Pasierb 2019.12.3 17:12
Jesteśmy pro life ; pozwolono nam się urodzić.
Maria Blaszczyk2019.12.3 21:20
Jesteśmy pro choice; nasze matki miały wybór. I tego samego chcemy dla naszych córek.
leszczyna2019.12.4 10:18
A dla synów już nie? Ojciec dziecka nie nic do powiedzenia w sprawie jego życia i śmierci?
Człęk a nie robot2019.12.4 10:49
Tylko czemu chcecie zawęzić ten wybór do okresu życia prenatalnego człowieka? Może następnym krokiem będzie możliwość dokonania tzw. aborcji postnatalnej np. do 18 roku życia, np. jeśli dziecko okaże się w tym czasie na coś przewlekle chore? A... zaraz zaraz. To już jest i ma inną nazwę - eutanazja. Czyli chcecie po prostu mieć możliwosć legalnego zabijania innych ludzi, tych którzy zostali powierzeni Waszej opiece, na różnym etapie ich rozwoju...
T.2019.12.4 11:32
Dziecko można zostawić w szpitalu bez żadnych konsekwencji, a nie mordować.
Sutener z Krakowa Marian B.2019.12.3 17:09
Proponuję Wielki Temat Adwentowy: Wpływ Kopulacji Mrówek na Rozwój Dorożkarstwa w Kenii.!!!!! Jak są zaniepokojeni to proszę zastosować kroplówkę i wypłukać alkohol.!!!