Poroszenko już dziś w Polsce. Oficjalna wizyta - zdjęcie
17.12.14, 08:11Fot. Twitter

Poroszenko już dziś w Polsce. Oficjalna wizyta

3

Rozpoczyna się dziś dwudniowa wizyta prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w Polsce. Polityk spotka się z najwyższymi władzami naszego kraju. Wygłosi ponadto przemówienie w parlamencie oraz weźmie udział w polsko-ukraińskim forum gospodarczym.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisze w obecności Poroszenki ustawę o ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE – Ukraina.

Wizyta rozpocznie się o 9:30. Jej pierwszym aktem będzie powitanie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie odbędą się rozmowy par prezydenckich Polski i Ukrainy oraz rozmowy plenarne delegacji.

Według posła PiS Krzysztofa Szczerskiego jest bardzo istotne, by w rozmowach podczas tej wizyty obecny był strategiczny wymiar polsko-ukraińskich relacji.

„Jeśli to będzie wizyta kurtuazyjna, mówiąca o tym, że „lubimy się”, że „możemy na siebie liczyć”, ale nie będzie w tym żadnego konkretnego planu strategicznych relacji polsko-ukraińskich, to będzie oznaczało, że jest to wizyta przyjacielska i sąsiedzka, ale nie strategiczna” – powiedział w rozmowie z RIRM.

O godz. 11.50 prezydenci Polski i Ukrainy spotkają się z dziennikarzami. O godz. 12.20 zaplanowane jest złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Po południu ukraiński prezydent przybędzie do polskiego parlamentu. O godz. 12.45 spotka się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Następnie o godz. 13.30 – jak informuje Kancelaria Sejmu – od rozmowy z marszałkiem Radosławem Sikorskim rozpocznie się wizyta prezydenta Ukrainy w Sejmie. Przed godz. 14 zaplanowane jest złożenie kwiatów przy tablicach upamiętniających parlamentarzystów – ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz posłów II RP, którzy zginęli w II wojnie światowej.

O godz. 14 ukraiński prezydent wygłosi przemówienie w polskim parlamencie na uroczystym zgromadzeniu posłów i senatorów. Jak podaje Kancelaria Sejmu, oprócz polskich parlamentarzystów wystąpieniu Petra Poroszenki przysłuchiwać się będą również m.in. prezydent RP, członkowie rządu oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce.

Następnie – o godz. 15.30 prezydent Ukrainy spotka się z premier Ewą Kopacz. Po godz. 16 Komorowski i Poroszenko wezmą udział w polsko–ukraińskim forum gospodarczym. O godz. 19.30 prezydent Komorowski z małżonką Anną wydadzą oficjalny obiad na cześć ukraińskiej pary prezydenckiej.

W czwartek, w drugim dniu wizyty w Polsce Poroszenko będzie przebywał w Lublinie, gdzie odwiedzi tworzoną w tym mieście międzynarodową jednostkę wojskową, litewsko–ukraińsko–polską brygadę LITPOLUKRBRIG.

Umowę o utworzeniu wspólnej brygady podpisali we wrześniu w Warszawie ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy. Jednostka będzie wykorzystywana do udziału w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE, a także w ramach doraźnych koalicji tworzonych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i umowami, zawartymi między państwami wystawiającymi siły.

W Lublinie prezydent Poroszenko spotka się także z ukraińskimi studentami, których kilkuset uczy się na tutejszych wyższych uczelniach. W spotkaniu mają uczestniczyć także przedstawiciele organizacji pozarządowych współpracujących z organizacjami ukraińskimi. Ponadto prezydent Ukrainy weźmie udział w śniadaniu wydanym przez wojewodę lubelskiego.

Poroszenko został wybrany na prezydenta Ukrainy 25 maja. W czerwcu tego roku – jeszcze jako prezydent elekt – wziął udział w obchodach w Warszawie z okazji Święta Wolności.

7 czerwca w Kijowie polski prezydent uczestniczył w uroczystości zaprzysiężenia Poroszenki na prezydenta Ukrainy. Poroszenko zaprosił Komorowskiego do złożenia ponownej wizyty w Kijowie na początku 2015 roku; zaproszenie zostało przyjęte.

bjad/radiomaryja.pl

Komentarze (3):

anonim2014.12.17 10:05
Będzie w Polsce? A do którego więzienia ten banderowiec idzie?
anonim2014.12.17 10:29
No ruskie szczekacze,wyjdziecie na ulice czy dalej będziecie się chować za anonimowością w necie?
anonim2014.12.17 16:31
Mówił coś o Wołyniu i Galicji?