Ponad 8,5 mld na budowę muru? Trump zabiega o środki - zdjęcie
11.03.19, 18:02Zdj. Michael Vadon, CC BY SA 2.0, Flickr

Ponad 8,5 mld na budowę muru? Trump zabiega o środki

4

Prezydent USA Donald Trump kontynuuje zabiegi o fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem. W skierowanym do Kongresu projekcie przyszłorocznego budżetu amerykański prezydent domaga się na ten cel ponad 8,5 miliarda dolarów. Donald Trump chce także zwiększyć wydatki wojskowe USA.

Donald Trump od początku prezydentury zabiega o środki na budowę muru na granicy z Meksykiem. Kongres jest jednak niechętny jego propozycjom. Spór o mur doprowadził nawet do częściowego zawieszenia funkcjonowania administracji federalnej.

Ostatecznie parlament przyznał mu 1,7 miliarda dolarów, ale kwota ta była trzykrotnie mniejsza od postulowanej przez prezydenta USA, co skłoniło go do ogłoszenia stanu nadzwyczajnego na granicy.

W ramach przyszłorocznego budżetu Donald Trump chce 8,6 miliarda dolarów na budowę muru. Środki te mają zostać przeznaczone na wzmocnienie już istniejącej lub budowę nowej bariery na długości ponad 1000 kilometrów.

Według komentatorów kongres najprawdopodobniej znacznie zredukuje postulowaną przez prezydenta kwotę.

Przygotowany przez Biały Dom projekt budżetu przewiduje znaczne cięcia wydatków, między innymi programów socjalnych. W ciągu dziesięciu lat miałyby one przynieść 2,7 biliona dolarów oszczędności. Równocześnie prezydent USA po raz kolejny chce zwiększenia budżetu obronnego do 750 miliardów dolarów, czyli o 5 procent.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (4):

Mirek2019.03.11 21:08
Stany Zjednoczone mają wreszcie prezydenta zamiast chłoptasia w przykrótkich majtkach jakim był Obama . Brawo Panie Prezydencie Trump !!! . Tak trzymać i nie popuszczać ani Chinolom , ani Kacapom ani tym bardziej bananowym gębom z południa .
Beno2019.03.11 19:55
Oby Polska nie dała się w to wciągnąć i jako sojusznik Trumpa udzieliła mu pożyczki, czy może podarowała milion dolarów.
Marcin2019.03.11 20:27
Prezydent Duda będąc na Ukrainie, podarował miliard euro, wiec? Wspieranie szowinistycznego nacjonalizmu banderowskiego nie lezy chyba w polskim interesie, a moze jednak?! Bez popity równiez wspieramy układ hamerrykańskożydowski kupując chocby broń która jest budowana w pozaukładowej jednostce miar, calowej ... problemy juz się zdażają... przypominam że u nas jest cm* ;P
Marcin2019.03.11 19:51
"A mury runą runą runą... i pogrzebią stary swiat ;) Oby hamerykę pochłoneło, i to jak najszybciej, najwiekszego terrorystę swiata...