Jesteście skautami. Co to dziś oznacza?

 

- Skauci Europy to międzynarodowa wspólnota wiary i działania. Stowarzyszenie jest ruchem wychowawczym, posługującym się metodą harcerską na zasadach religii katolickiej. Z roku na rok powstają nowe jednostki w całej Polsce.

 

Na czym polega wasza specyfika wychowanie młodzieży?

 

- W najbliższą niedzielę rozpoczniemy tydzień wychowania. Zachęcają nas do tego Pasterze Kościoła. Od lat w Stowarzyszeniu Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, młodzi ludzie najczęściej studenci, pomagają swoim o kilka lat młodszym podopiecznym w dorastaniu, ale przede wszystkim w poznawaniu Boga. W obecnej sytuacji, jaka istnieje w Polsce, dzieci i młodzież potrzebują dobrej grupy, w której będą mogły rozwijać się całościowo. Rodzice mają wpływ na to, do jakiej grupy będą należały ich dzieci. Wielu rodziców, których synowie byli w mojej gromadzie, a następnie w drużynie, do dziś wspomina, jak ciężko im było zachęcić dziecko do pójścia na zbiórkę. Ale tylko na pierwszą! Jak już poszli, zostawali w drużynie. Często bowiem znamy jedynie mity lub opowieści o harcerstwie. W rzeczywistości, gdy się razem spotkamu okazuje się, że wszystko działa inaczej.

 

Jak wygląda podział wiekowy

 

- Skauci działają w trzech grupach wiekowych: wilczki (8-12 lat), harcerki i harcerze (12-17 lat), przewodniczki i wędrownicy (powyżej 17 lat).

 

Znam dorosłych, którzy wstępowali do „Zawiszy”.

 

- Tak, jeśli ktoś nie był harcerzem, może dołączyć do Stowarzyszenia w wieku późniejszym. Od jakiegoś czasu bowiem wciąż wzrasta zainteresowanie działaniami Skautów Europy, jednak brakuje szefów, którzy mogliby poprowadzić nowe jednostki. W tym roku będą próby założenia nowych zastępów m.in. w Białej Podlaskiej, Zabrzu, Toruniu, Bydgoszczy, Trójmieście i Poznaniu. Pozostałe miasta, gdzie działają Skauci Europy oraz inne informacje o programie działania, można znaleźć na stronie www.skauci-europy.pl

 

Po wakacjach ruszyliście już pełną parą?

 

- Od września, wszystkie gromady, drużyny, ogniska i kręgi rozpoczynają intensywną pracę. Wilczki będą się spotykać na cotygodniowych zbiórkach, by poprzez wspólne zajęcia poznać Prawo Wilczka oraz poznawać Pana Boga poprzez zabawę. Harcerki i harcerze będą się spotykać w swoich zastępach, by poznać nowe techniki i dobrze przygotować się do obozu letniego. Przewodniczki i wędrownicy będą pogłębiać swoją formację osobistą, by lepiej służyć innym.

 

Jakie są wasze najbliższe plany? Gdzie będzie można was spotkać?

 

- Najbliższe wydarzenia to coroczne pielgrzymki przewodniczek na Górę Świętej Anny (w następny weekend) oraz wędrowników na Święty Krzyż (22-25 września). W listopadzie odbędzie się w Warszawie Forum Młodych, dla najstarszej gałęzi wiekowej oraz przyjaciół. Przez całą zimę i wiosnę, wszystkie zastępy w Polsce będą się przygotowywać do Harców Majowych, które odbędą się w Czersku w weekend majowy. Jednak największą przygodą, jak co roku jest obóz letni – niezwykły czas, podczas którego młodzi ludzie przeżywają przygodę oraz mogą prawdziwie zaprzyjaźnić się z Jezusem. Aby dobrze się do tego przygotować, warto dołączyć już teraz.

 

Rozmawiał Jarosław Wróblewski