Polski Episkopat prosi o ratowanie życia Polaka na Wyspach - zdjęcie
19.01.21, 13:45fot. yt/episkopat

Polski Episkopat prosi o ratowanie życia Polaka na Wyspach

17

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się w liście do kard. Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, o podjęcie starań w celu ratowania życia Polaka ze szpitala w Plymouth.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że opina publiczna w Polsce została wstrząśniętą decyzją brytyjskiego sądu o zaprzestaniu podawania pożywienia i wody Polakowi, który trafił do szpitala w Plymouth z urazem mózgu. „De facto, został on skazany na śmierć przez zagłodzenie” – napisał.

Przypomniał, że z decyzją zgodziły się żona i dzieci mężczyzny, mieszkający w Anglii, jednak sprzeciw wyraziły matka, obie siostry i siostrzenica. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu kilkukrotnie nie przyjął ich skargi, co pozwoliło szpitalowi na kontynuację procedury pozbawienia życia chorego.

Władze naszego kraju zapewniły, że pokryją koszty leczenia i transportu. Sąd brytyjski nie wyraża zgody na transport chorego, ponieważ podróż może zagrażać jego życiu” – zaznaczył Przewodniczący Episkopatu.

Przewodniczący Episkopatu przytoczył w liście słowa św. Jana Pawła II z Evangelium Vitae, gdzie papież zauważył, iż „człowiek, który swoją chorobą, niepełnosprawnością lub – po prostu – samą swoją obecnością zagraża dobrobytowi lub życiowym przyzwyczajeniom osób bardziej uprzywilejowanych, bywa postrzegany jako wróg, przed którym należy się bronić albo którego należy wyeliminować”.

BP KEP

Publikujemy pełną treść listu:

Eminencjo,
Najdostojniejszy Księże Kardynale,

W ostatnich dniach opina publiczna w Polsce została wstrząśniętą decyzją brytyjskiego sądu o zaprzestaniu podawania pożywienia i wody Polakowi, który trafił do szpitala w Plymouth z urazem mózgu. De facto, został on skazany na śmierć przez zagłodzenie.

Z decyzją zgodziły się żona i dzieci mężczyzny, mieszkający w Anglii. Przeciwne są jednak matka i siostra, mieszkające w Polsce oraz druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica, mieszkające w Anglii. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu kilkukrotnie nie przyjął ich skargi, co pozwoliło szpitalowi na kontynuację procedury pozbawienia życia chorego.

Władze naszego kraju zapewniły, że pokryją koszty leczenia i transportu. Sąd brytyjski nie wyraża zgody na transport chorego, ponieważ podróż może zagrażać jego życiu.

Św. Jan Paweł II w Evangelium Vitae pisał „można mówić w pewnym sensie o wojnie silnych przeciw bezsilnym: życie, które domaga się większej życzliwości, miłości i opieki, jest uznawane za bezużyteczne lub traktowane jako nieznośny ciężar, a w konsekwencji odrzucane na różne sposoby. Człowiek, który swoją chorobą, niepełnosprawnością lub — po prostu — samą swoją obecnością zagraża dobrobytowi lub życiowym przyzwyczajeniom osób bardziej uprzywilejowanych, bywa postrzegany jako wróg, przed którym należy się bronić albo którego należy wyeliminować. Powstaje w ten sposób swoisty „spisek przeciw życiu”. Wciąga on nie tylko pojedyncze osoby w ich relacjach indywidualnych, rodzinnych i społecznych, ale sięga daleko szerzej i zyskuje wymiar globalny, naruszając i niszcząc relacje łączące narody i państw” (EV, 12).

Zwracam się do Waszej Eminencji – jako przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii – z prośbą o pomoc w tej trudnej sytuacji i podjęcie starań w celu ratowania życia naszego rodaka.

Z wyrazami szacunku i braterskim pozdrowieniem w Chrystusie Panu,

Abp Stanisław Gądecki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

_________________
Jego Eminencja
Kardynał Vincent Nichols
Przewodniczący Konferencji Anglii i Walii
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Komentarze (17):

Agnes2021.01.20 12:23
"Sąd brytyjski nie wyraża zgody na transport chorego, ponieważ podróż może zagrażać jego życiu” Nie wierzę w to co czytam
antoni.s2021.01.20 9:30
Zwycięstwo ideologii nad rozumem, w tle, jak zawsze, kościół kat.
Agnieszka2021.01.19 21:55
Jak się dowiedziałam o tym apelu, to sobie zdałam sprawę, że po raz pierwszy w tego typu sprawie nie pomyślałam, że w Polsce biskupi istnieją i w imieniu Kościoła powinni zadziałać. Już po prostu na nich nie liczę, choć powinnam liczyć jako na pierwszych. Szok jak mi swoim zaprzaństwem w krytycznych momentach zniszczyli nastawienie i zaufanie do siebie. A po drugie, to DLACZEGO i teraz TAK PÓŹNO i SŁABO? Tam sędzia zanegowała i wyśmiała katolicyzm, katolickie poglądy zabijanego przeciwne eutanazji, bo ożenił się z rozwódką a Kościół w Polsce tak późno budzi się zamiast wtedy wesprzeć rodzinę w sądzie, by ich argument o przynależności do katolickiego Kościoła i posiadaniu katolickich poglądów na temat eutanazji nie został wyśmiany i odrzucony z powodu przygarnięcia na żonę rozwiedzionej, która teraz jak najgorsza ku.wa che go zabić, gdy wcześniej żyła na jego koszt bez pracy
Beno2021.01.19 21:19
To dobrze. Ten głos episkopatu jest bardzo ważny, jako świadectwo wiary i braterskiej solidarności w obronie życia.
Anonim2021.01.19 19:17
WALĄ MNIE WASZE ŚWIETOJEBLIWE APELE ZE ŚWIĘTOJEBLIWEGO PORTALU, SKORO TOLERUJECIE TO: Rudolf Franz Höss: 2021.01.19 18:47 "Nic tak się nie pieni jak mydło zrobione na czysto żydowskim tłuszczu"! Mydło jest świetne do mycia doopy! Ale tylko doopy, szczególnie dziury w doopie po srraniu!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.01.19 18:34
JPII skazał setki tysięcy ludzi na śmierć zakazując im używania prezerwatyw o gwałconych dzieciach przez pedofilnych klechów na co przymykał oko nie będę już wspominał! Tak że nie powołujcie się towarzyszu gądecki na bestię z Wadowic bo to jest żałosne!
Anonim2021.01.19 18:15
Nie prosić-żądać!
katolik2021.01.19 14:41
Poza tym Episkopacie ty wiesz, ze szczepionki są masońskim planem HOLOCAUSTU, BEZPŁODNOSCI I RAKA< innych chorób. Obłuda.
pp2021.01.19 17:19
Bo to spisek kosmitów.
katolik2021.01.19 14:40
Episkopacie oczywiscie, że zabrałeś głos ALE na temat szczepionek dopusciłeś przyjęcie aborcji, celem wątpliwego ratowania życia, bez dwóch zdań. Jednak obłuda.
matis892021.01.19 14:06
Ale Episkopat dalej popiera trujące szczepienie i szczepionki zrobione na bazie komórek z abortowanych dzieci ??? Możemy brać i wszystko jest git dalej prawda ????? Nic tu się nie zmieniło ???
Anonim2021.01.19 14:10
Jakby z tego kasa była, to Episkopat poparłby nawet ludożerstwo.
Jawny2021.01.20 9:56
Powinowaty Rockefellera dał głos... Oczywiście, dla was, żydów, kasa jest nieistotna.
pp2021.01.19 17:21
Tak właśnie. Słyszałem że potrzeba trzy abortowane płody na jedną dawkę!!! i pół litra krwi dziewicy. A do tego złote runo.
Anonim2021.01.19 20:23
Krew dziewicy nie i złote runo też nie ,ale w składzie szczepionek są komórki abortowanych dzieci i to jest prawda.
pp2021.01.20 6:56
Nie jest. Komórki były wykorzystywane do badań na etapie prac nad szczepionką - i to jest fakt. A do produkcji nie są potrzebne.
Anonim2021.01.19 14:00
Dziś miałem na fejsie przynajmniej trzy prośby o dorzucenie się do ratowania chorych dzieci, na które NFOZ się wypiął... Jakoś nie słyszałem, żeby Epidiaskop chciał je ratować.