Polska żywność królem na europejskich stołach - zdjęcie
16.06.17, 07:50

Polska żywność królem na europejskich stołach

W 2016 roku Polska wyeksportowała żywność za 24,1 mld euro. Największym odbiorcą są Niemcy, najważniejszym produktem - mięso drobiowe.

83,1 procent polskich produktów trafia do krajów Unii Europejskiej - ich wartość wyniosła w roku ubiegłym 19,6 mld euro. Z tego do Niemiec sprzedano produktów za 5,4 mld euro, a zatem Niemcy - to 22,6 proc. całego eksportu rolno-spożywczego Polski. Drugim odbiorcą polskiej żywności jest Wielka Brytania, trzecim Czechy. Sporo sprzedaliśmy też do Holandii, Włoch, Francji, Słowacji i Węgier.

Co istotne, powoli zmniejsza się nasza dotychczasowa przewaga handlowa - niskie cenny. Powoli wartość rynkowa polskich produktów przyrównywana jest do wartości tych produkowanych w krajach zachodnich.

Polska staje się w każdym razie powoli największym dostawcą żywności Europy, jej głównym zapleczem. "rudno wyobrazić sobie polską gospodarkę bez gospodarki żywnościowej. To nie jest tylko wkład w PKB, ale to jest również praktycznie ponad 400 tys. ludzi, którzy pracują bezpośrednio w przemyśle żywnościowym, jeżeli do tego doliczymy rolników, którzy są nieodłączną częścią gospodarki żywnościowej, to idzie w miliony osób, które ze tej gospodarki żywnościowej się utrzymują i którzy dzięki tej gospodarce mogą się rozwijać i utrzymywać swoje rodziny" - mówił jeszcze w ubiegłym roku w "Polskim Radiu" Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.

"Udało się nam więcej wyeksportować, niż zaimportować. Mimo że przy wchodzeniu do Unii Europejskiej wieszczono nam katastrofę. To się absolutnie nie sprawdziło. Generujemy w tej chwili ok. 7 mld euro nadwyżki eksportowej" - dodawał.

Zdaniem ekspertów, Polska - kraj położony w otoczeniu 200 mln obywateli - jak żaden inny posiada atuty, by stać się europejskim centrum produkcji i przetwórstwa żywności. I te atuty zostały dobrze przez rolników i przetwórców żywności wykorzystane, zwłaszcza w ciągu ostatnich 12 lat naszej obecności w UE.

Ważne jednak, by Polska zaczęła eksportować żywność także do krajów poza Unią Europejską. Tu największą szansą jest Azja, w tym Chiny.

mod