22.02.20, 09:40Fot. ilustracyjne via Pixabay - Hans

Polska wciąż zasypywana nielegalnymi odpadami z Niemiec

Proceder wywozu niemieckich śmieci do Polski na podstawie fałszywych deklaracji wciąż trwa. Jak informuje „Postdamer Neuste Nachrichten” - niemieckie firmy wywozu odpadów celowo łamią przepisy.

Niemiecka gazeta powołuje się tu na informacje spółki SBB, która zajmuje się gospodarką odpadami specjalnymi w regionie Berlina oraz Brandenburgii. Na swojej stronie zamieściła ona przed miesiącem ogłoszenie dotyczące pośrednictwa oraz doradztwa w kwestii legalnego wywozu odpadów do Polski. Jak jednak pisze „PNN”, firmy nie są zainteresowane pomocą i przepisy łamią umyślnie.

Lokalna gazeta powołując się na dane polskiego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska podała:

W Polsce rosną stosy śmieci z Niemiec oraz innych krajów i płoną. W 2018 roku podpalono 134 hałdy śmieci. Do września 2019 roku odnotowano 80 pożarów na składowiskach śmieci”.

Wspomniana spółka informuje, że nielegalnie wywożone do Polski śmieci najczęściej deklarowane są fałszywie jako odpady do utylizacji z tzw. zielonej listy. Jak czytamy na dw.com:

Wewnątrz Unii Europejskiej transgraniczne przemieszczanie takich odpadów nie podlega obostrzeniom”.

PNN” podkreśla, że w rzeczywistości mamy do czynienia z niskiej wartości mieszaniną odpadów, „[…] których transgranicznych transport wymagałby pozwolenia w formie notyfikacji”.

Gazeta dodała:

70 procent tych odpadów wywożonych jest przez granice bez notyfikacji. Ta ilość potroiła się w ciągu dziesięciu lat”.

Zwrócono też jednak uwagę na to, że Polska coraz częściej wspomniane transporty odpadów odsyła do Niemiec. W ubiegłym roku odnotowano kilkanaście tego typu zwrotów do Berlina oraz Brandenburgii.

dam/dw.com/pl;Fronda.pl

Komentarze

anonim2020.02.24 11:53
Dlaczego tej sprawy nie porusza się na forum UE???
Sado Mach2020.02.23 17:47
Będzie przynajmniej w czym pogrzebać w wolnych chwilach
Nina2020.02.22 21:50
A kazde guffienko w markecie zapakowane w kolorowy foliowy lub plastikowy pakuneczek a wszedzie tego tony od kubeczkow opakowan po wielkie gabaryty !To producent powinien zadbac by jego opakowanie bylo ekologiczne ,szybko sie rozkladalo bylo zdrowe i ladne !
Poznanianka2020.02.22 19:25
Rząd potrafi tylko wymagać i żądać od nas - obywateli segregacji śmieci pod groźbą mandatów i kar, a nie potrafi uporać się z dużo gorszym procederem "sprowadzania śmieci do Polski"! To jest ogromny biznes dla "importerów" tychże śmieci, bo utylizacja tych śmieci i gaszenie pożarów składowisk odbywają się na KOSZT PODATNIKA czyli nas wszystkich! Problem znany, ale NIKT nie podejmie się rozwiązania, bo "mafia śmieciowa" jest zbyt silna!!!
Andrzej 2020.02.22 17:51
A to taki podobno ekologiczny kraj. Niemcy powinni podwójnie się wstydzić. Innych piętnują o rzekomy brak wrażliwości na ochronę środowiska, a sami podrzucają odpady innym. WSTYD narodzie Niemiecki
Ja2020.02.22 15:14
A podwyżka haraczu śmieciowo-maksistowsko-ekologicznego 100%. Od lutego!
alcapone2020.02.22 12:09
Problem ze śmieciami jest dużo poważniejszy. Jak się zdaje od początku ta dziedzina została potraktowana jako domena mafijnych grup przestępczych powiązanych z politykami. Tam się żre kasę za darmo po prostu. Aha, to są takie mafie niestety które działają w pełni legalnie, bo takie robi się prawo, więc nie ma podstaw aby kogoś posadzić do kryminału. Natomiast widać efekty, system działa wręcz coraz gorzej, natomiast opłaty za wywóz rosną gwałtownie ( i dalej będą rosnąć, te obecne podwyżki to tylko etap, będą kolejne). I to chodziło od początku. Kolejne nielogiczne idiotyczne coraz droższe rozwiązania, i coraz wyższe koszty, i coraz wyższe opłaty. Winni są co jasne obywatele, bo nie są zdyscyplinowani. I to powie urzędnik z ministerstwa, z urzędu marszałkowskiego, i z miasta, jedna wyćwiczona melodia. Tylko żaden z nich nie powie dlaczego likwiduje się na potęgę klasyczny skup surowców wtórnych. Na ten temat oni zaciekle milczą, ani słowa. A wczoraj znajomy emeryt, co "dorabia" nosząc co się da na skup, mówi do mnie - złom coraz tańszy i tańszy, a makulatury już w ogóle nie wolno im skupować, został wprowadzony urzędowy zakaz skupu makulatury. Warto wyjaśnić różnicę, na skupie obywatel dostaje pieniądze gdy coś przyniesie, gdy dostarczy to do segregacji jeszcze sam musi dopłacić. Tak to działa, idiotycznie. Bo na skupie ten co odbiera popatrzy, czyste, jak trzeba, i wrzuca do odpowiedniego kontenera, i do papierni, proste. Gdy oddajemy do segregacji, to dopiero jest początek. Przyjeżdża wielki samochód z dźwigiem, później wysypuje to na pakę samochodu, czyli następuje proces mieszania, zgniatania, skręcania i też brudzenia ( bo cześć wrzuconych śmieci jest brudna, jak papier to papier ). A dalej już z górki, wielka hala sortowni, 10 czy 20 ludzi pracowicie wybiera z tego chlewu cokolwiek co się jeszcze do papierni nadaje. Toż to musi bardzo dużo kosztować, więc idą kolejne wnioski o podwyżkę opłaty za śmieci. A to tylko jeden przykład, cały system jest robiony dokładnie według tej samej metody - ma być głupio, nielogicznie, idiotycznie i drogo. A wystarczyłoby aby obok każdego marketu był pawilon gdzie prowadzi się skup surowców wtórnych. Zrobić zachęty ekonomiczne i prawne, to będzie. A do marketu niemal każdy jedzie samochodem od czasu do czasu, wrzucić do bagażnika i na skupie kilka groszy przy okazji się zarobi. Proste, aż za proste. Wprowadzić standaryzacje opakowań szklanych, za niestandardowe ekstra podatek. Wtedy normą by było że szkło używa się 10, 20 czy 30 razy zanim trafi do huty ( bo ubite ). Swoją drogą, jak huty radzą sobie z tą masą szklaną z tej segregacji? Toż tam są różne rodzaje szkła + nakrętki, to wszystko wymieszane, wariactwo się rozwija.
Matka Kurka2020.02.22 11:46
i PiS pozwala nas zasypywać śmieciami?
XYZ2020.02.22 11:41
Zapewne wina Tuska
anonim2020.02.24 11:57
Tak jest ! to za Tuska zaczęło się przywożenie śmieci do Polski na ogromną skalę, nie tylko z Niemiec. Musiało być na to przyzwolenie w konkretnych przepisach.
NACZELNY OSZUST2020.03.1 13:26
TUSK SZEROKO OTWORZYL GRANICE POLSKI NA WSZELKIE ZLO Z NIEMIEC TJ NA SMIECIE NA TOWARY GORSZEJ JAKOSCI NA SPRZEDAZ POLSKIEJ ZIEMI I ZAKLADOW RETOWNYCH
gregor2020.02.22 11:00
smieciarzy obciazyc b.wysokimi karami a paru powsadzac do wiezieni to reszta przemysli i proceder si skonczy.
WITWIT2020.02.22 10:32
wystarczy moratorium rządu Polski na wniosek odpowiednich urzędów przeciwko wwożeniu odpadów pod 'przykrywką' surowców...i wszelkie przywożenie odpadów do nas będzie wymagało zezwoleia ministerstw i ew.odprawy celnej..proste.. skuteczne
anonim2020.02.22 10:26
Oglądaj Hit- 365 Dni (2020) oraz inne filmy/seriale https://filmvod.pl =========================== Nowa strona z filmami o jaką teraz ciężko. Wejdź zapisz sie i oglądaj same nowości :)
kawior 2020.02.22 10:21
I tu powinny być drastyczne kary za ten proceder, ale naprawdę drastyczne, a nie symboliczne.