Polska skutecznie walczy z kryzysem - zdjęcie
15.06.20, 06:51Fot. via Pixabay

Polska skutecznie walczy z kryzysem

10

Ekonomiści przyznają, że polska gospodarka pomimo globalnego kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa poradzi sobie znacznie lepiej na tle pozostałych krajów europejskich.

Wielu ekpertów z zakresu ekonomii, wróżących wcześniej polskiej gospodarce duże spadki, przyznaje, że aktualne prognozy są znacznie bardziej optymistyczne. M. in. firma analityczna Capital Economics przewiduje obecny spadek PKB w Polsce o mniej więcej 4,5 proc., podczas gdy w kwietniu przewidywała spadek o 5,3 proc.

Dla strefy euro prognoza sporządzona przez wymienioną firmę pozostała jednak bez zmian i wskazuje ona na możliwy spadek PKB strefy euro aż o 12 proc.

Oznacza to, że za 2 lata gospodarka strefy euro może być o 2 proc. mniejsza niż w 2019 r., podczas gdy polska gospodarka zanotuje 5 procentowy wzrost.

– Dwa miesiące temu prognoza spadku PKB Polski o 7,4 proc. nie budziłaby dużego zdziwienia. Obecnie, kiedy wiemy, jakie działania antykryzysowe zostały podjęte, istnieje duże prawdopodobieństwo, że skala recesji będzie jednak znacznie mniejsza – powiedział "Rzeczpospolitej" Piotr Kalisz, główny ekonomista banku Citi Handlowy.

Zaś ekonomiści z banku PKO BP pozytywnie ocenili tarcze antykryzysowe, które ich zdaniem skutecznie ograniczyły wzrost bezrobocia.

– To dobrze wróży szansom na dalszą odbudowę popytu konsumpcyjnego – stwierdził Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Wskazał również, że takie dane, jak wartość transakcji kartami płatniczymi, zużycie prąd, ruch na drogach "jednoznacznie wskazują, że gospodarka wyraźnie wychodzi z głębokiego dołka w kwietniu".

- Bardzo istotna będzie sytuacja epidemiologiczna na jesieni, gdyż bazowe scenariusze powszechnie zakładają brak jesienno-zimowego zamrożenia gospodarki – powiedział jednak "Rzeczpospolitej" Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ.

g/rp

Komentarze (10):

anonim2020.06.15 8:36
Z chu.jem walczy skutecznie a nie z kryzysem. Zamiast się zajmować tym żebyśmy nie żarli kamieni niebawem, to polski (nie)rząd zajmuje się walką z paroma gejami i kilkoma lesbijkami. Popieprzona paranoja.
katolicka kretynizacja polski2020.06.15 7:50
Polska skutecznie walczy z kryzysem dodrukowując pieniądze i zadłużając kraj coraz bardziej!
Po 13 nie wierz "Kretynizacji"2020.06.15 8:05
Gdy jeszcze tak skutecznie walczyła z kretynem o nicku "katolicka kretynizacja Polski"... Ale powoli, dojdziemy i do tego.
aktyw młodzieżowy PO- struktury POziome2020.06.15 7:31
Czaczkowski musi odejść z Rostowskim, Balcerowiczem i młodym Gomułką Budką
Balcerowicz musi odejśc;Sok z Buraka2020.06.15 7:29
rządy PIS doprowdzą do katastrofy
Stefan2020.06.15 7:21
PO opiera swój program na braku programu Dlaczego? Bo w rzeczywistości propaguje marksistowski antychrześcijański styl życia. Gdyby wprost opublikowali swoje zamierzenia to być może 5% Polaków zdecydowałoby się na nich zagłosować. Jeśli zaprezentowaliby program jak to zrobił Trzaskawski w Warszawie to potem można by było udowodnić ze nie realizują. Realizacja programu w Warszawie przez Trzaskowskiego wynosi 5 na 75, czyli siedem procent - kompromitacja!
M.a2020.06.15 7:17
Damy radę. Już nie raz pokazaliśmy siłę i wolę walki.
folksdojczom zgolić resztki łysiny2020.06.15 7:12
wielka Polska liderem - a ruskim onucą i szwabskim Kartofeln mit Wurst Mortadele , wietrzna (jak idea z Mauzoleum Lenina) SMUTA, Frustracja i masturbacja
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.06.15 7:11
Tak płynie sobie czerwona, tzn zielona pianka: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/polska-fundacja-narodowa-zegna-sie-z-amerykanska-agencja-whwg/se01gfr
wolna Polska tylko bez GW;to pewne jak BBC2020.06.15 7:06
i znowu czerwona piana zacznie cieknąć z różowych ryjków POplatfy