Dziś w Starej Lubowli i Drużbakach Wyżnych odbyły się polsko-słowackie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów obu rządów – Mateusza Morawieckiego i Eduarda Hegera. W konsultacjach wzięli także udział minister Mariusz Kamiński oraz wiceminister Bartosz Grodecki.

W czasie dwustronnego spotkania z ministrem spraw wewnętrznych Słowacji Romanem Mikulcem omówiono kwestię przyjmowania uchodźców z Ukrainy przez Polskę i Słowację, czyli kraje, które bezpośrednio graniczą z Ukrainą. Ministrowie uznali za konieczne stworzenie na poziomie Unii Europejskiej nadzwyczajnego, łatwego w obsłudze i elastycznego funduszu finansowania  potrzeb wynikających z konieczności zapewnienia uchodźcom miejsca zamieszkania oraz dostępu do usług publicznych (takich jak edukacja, opieka zdrowotna i inne).

Środki powinny być dostępne dla granicznych państw członkowskich, które w największym stopniu angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jak podkreślono podczas spotkania Unia Europejska w tej sprawie wykazuje się zbyt długotrwałym procesem decyzyjnym, a państwa pod presją migracyjną nie uzyskały dotychczas żadnego wsparcia finansowego.

W czasie rozmów poruszono także kwestię zagrożeń hybrydowych dla bezpieczeństwa. Temat ten omawiano również w odniesieniu do presji migracyjnej z Białorusi, która była wstępem do agresji Rosji na Ukrainę. Dodatkowo, poruszono zagadnienia współpracy policyjnej pomiędzy Polską a Słowacją.

Dzisiejsze konsultacje międzyrządowe to trzecie spotkanie polskich i słowackich delegacji w tym formacie. Ostatnie tego typu wydarzenie odbyło się w maju 2017 roku. Mechanizm konsultacji międzyrządowych ze stroną słowacką pozwala na rozwój współpracy z naszym południowym sąsiadem na wielu płaszczyznach.

 

ren/gov.pl