Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą zminimalizuje ryzyko zagrożeń. Od maja utonęło już blisko 100 osób – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA obejrzał również pokazy ratownictwa wodnego nad Jeziorem Zegrzyńskim. Towarzyszył mu Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.

- Wystosowałem pismo do wszystkich wojewodów, aby zwrócili szczególną uwagę na stan bezpieczeństwa w miejscach turystycznych- poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W działaniach powinny brać udział służby, administracja wojewódzka, samorząd terytorialny, a także inne podmioty, które mają wpływ na warunki letniego wypoczynku. W prośbie do wojewodów szef MSWiA podkreślił, że działania te powinny się odnosić się do bezpiecznego wypoczynku nad wodą, zmniejszenia liczby wypadków na drodze, a także przestrzegać przed spożywaniem alkoholu i narkotyków podczas wakacyjnego wypoczynku.

- Tak zwany sezon i wakacje to każdego roku tragiczny bilans wypadków nad wodą i utonięć. W ubiegłym roku w okresie od maja do września utonęło 367 osób – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Meteorolodzy ostrzegają, że czekają nas upały - temperatura może przekroczyć 30 stopni. W związku z tym wiele osób będzie szukało ochłody w wodzie. - W imieniu służb apeluję o rozsądek i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Przyczyny tragedii nad wodą to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, kąpiel w miejscach niestrzeżonych oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu. - Dlatego ważne, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – podkreślił szef MSWiA. Przede wszystkim pamiętajmy o najmłodszych - dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych.

Z policyjnych statystyk wynika, że do utonięć dochodzi najczęściej w rzekach, jeziorach, stawach oraz zalewach, czyli na tzw. „dzikich kąpieliskach”. Najrzadziej do śmiertelnych wypadków dochodzi na strzeżonych kąpieliskach i na basenach. Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

Przed briefingiem szef MSWiA obejrzał również pokazy ratownictwa wodnego w wykonaniu policjantów z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie i ratowników Legionowskiego WOPR, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad Jeziorem Zegrzyńskim.

bbb/policja.pl