16.02.19, 11:45

Polacy, zachowajcie spokój po wypowiedzi Netanjahu

Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich skomentował sytuację wokół wypowiedzi premiera Izraela, Benjamina Netanjahu podczas wizyty w Muzeum Polin. Jędrzejewski przekonuje, że należy- po pierwsze: rozpatrywać tę wypowiedź w konkretnym kontekście, a po drugie: zachować spokój. 

"A z tego, co rozumiem, kontekst był taki, że Netanyahu chciał dowieść, że w sprawie Zagłady można w Polsce wypowiadać się bez żadnej cenzury, bo istnieje w Polsce pełna wolność wypowiedzi, której przecież zagrażała nowelizacja ustawy o IPN sprzed roku"- ocenił szef Forum Zydów Polskich. Jak dodał, premier Netanjahu najwyraźniej "zwracał się do izraelskich dziennikarzy, chcąc im coś udowodnić": "WIDZICIE, JA TO MÓWIĘ. To jest fakt. I nie znam ani jednej osoby, która kiedykolwiek byłaby oskarżona (pozwana) z tego powodu. ("“Poles collaborated with the Nazis,” said Netanyahu in Warsaw Thursday. “See, I’m saying it. It is a fact. And I don’t know a single person who was ever sued because of it.”)". 

W ocenie Jędrzejewskiego można tu mówić o świadomej prezentacji swobody wypowiedzi. Takiej pewności co prawda nie ma, jednak, zdaniem autora tekstu na stronie Forum Żydów Polskich, "warto poczekać i zbadać sprawę w kontekście". 

Co więcej, w ocenie przewodniczącego FŻP, szef izraelskiego rządu miał rację, przynajmniej w sensie merytorycznym, gdyż rzeczywiście, istnieli Polacy, którzy współpracowali z Niemcami w Holokauście, czyli szmalcownicy. 

""The Jeruzalem Post" dodaje, że zaraz po wypowiedzeniu tych słów, Netanyahu powiedział coś jeszcze: Ale Netanyahu odróżnił przeszłość od teraźniejszości, wyjaśniając, że dziś antysemityzm jest gorszy w zachodniej Europie niż we wschodniej. ("But he [Netanyahu] differentiated between the past and the present, explaining that today antisemitism is worse in western Europe than in eastern Europe.")- wskazał Paweł Jędrzejewski, apelując w związku z tym o zachowanie spokoju- "mimo wszystko". 

yenn/FZP, Fronda.pl

Komentarze

Wies\305\202aw2019.02.20 10:37
Pan Jędrzejewski raczy odwracać kota ogonem myśląc, że Polacy są głupsi od niego...
Jan Radziszewski2019.02.17 21:27
Wkrótce żydów NIET i NIE BUIET Pan 13 11,2016 + co chcą wrogowie Moi, by ludzi było mniej, was „nie Żydów” ( goji ) 500 milionów (najwięcej) ziści się, tylko, że miejsca nie będzie dla nich. Ani jeden nie prześliźnie się przez oko sprawiedliwości. Ani jeden z nich nie posiądzie Ziemi. Nigdzie się nie schowa. Ani na Ziemi, ani pod Ziemią, ani w oceanie, ni pod oceanem. Ni w jaskiniach, ani nawet poza Ziemią. Zostaną zniweczone wszystkie ich dobra i to w czym pokładali nadzieję. Zginą i pójdą w ogień, jak plewy na spalenie. Będą służyć za chrust i ściółkę dla złych duchów. Zobaczą wtedy czym byli: błotem nierządnym, a dufali, że są panami świata. Kto nie chce królować wraz ze mną, nie będzie nawet królował, jak myśli, w królestwie ciemności. Im bardziej służył demonowi za życia, tym większą wzgardę okaże (on - cezar J 19,15) mu w swoim królestwie. Nawołuję i napominam. Nawołuje, napomina, prosi przede wszystkim moja Matka. Obraziliście ją i obrażacie. Nic sobie nie robicie z jej napominań, z jej łez. Będziecie wołać i prosić jej wstawiennictwa, wy którzy nią wzgardziliście, ale będzie za późno. Wy, którzy to zrobicie nie ocalicie ciał. Ocalicie jednak dusze. Nieszczęścia od was nie odejdą i nie ominą waszych domów i waszych doczesnych „powłok” na tej Ziemi. Zginiecie, ale ocalicie dusze. Mała trzódka jednak ocali i ciało i dusze i zobaczy nowe Niebo i nową Ziemię. Pan 636 Plany tego Narodu, jak również plany czarnej bestii – Masonerii, będą unicestwione, a ci, co pójdą za ułudą demona, oddani będą w szpony tego, któremu tak wiernie służyli 584 Przekląłem naród z którego się wywodzę. Z tej nacji uratują się jedynie ci, co uwierzą, że JA JESTEM. + Czyściec spotka jedynie garstka oszukanych i zwiedzionych, nie świadomych do końca swojego grzechu. - Ci z Mojego narodu, co nie przyjęli Mnie, jako Mesjasza, walczyli i nadal ze Mną walczą, ci sami wybrali swój los i to bezpowrotnie 645 -+++ Izrael wbił się w potężną pychę, nad którą nie umie zapanować. Jeszcze raz dam szansę temu narodowi, tak by uznał Mojego Boskiego Syna. Ci, którzy się nawrócą, będą ocaleni. + Ci, co pozostaną pyszni, krnąbrni, butni, sami wybrali swój wieczny los. Dzień Sprawiedliwego Gniewu Bożego usunie ich z powierzchni ziemi
Max2019.02.16 22:50
plują ci w pysk a ty udawaj że deszcz pada
JR2019.02.16 21:30
Paweł Jędrzejewski może nam jeszcze każe klękać przed Żydami! A co robili Żydzi w czasie II wojny światowej? Faktem jest, że część została wymordowana, ale faktem też jest, że sami brali udział w mordach nie tylko Polaków, ale i swoich rodaków. Oto cała prawda o ich.
Luda2019.02.16 20:32
Tylko jest jedno ale....takimi wypowiedziami panie premierze moze pan cos zyska wsrod swoich, cos im pan tam udowodni, ale niestety obawiam sie ze Zydzi straca resztki tej sympatii, ktora moze jeszcze mieli na wschodzie. Ale kto jest temu winien?
stan...2019.02.16 19:35
Apelowałem wiele razy do mniejszości żydowskiej w Polsce o wyraźne stanowisko potępiające ohydne roszczenia organizacji żydowskich wobec Polski, o piętnowanie fałszywej narracji oskarżającej Naród Polski o współudział w holokauście. Milczeliście i zalecacie milczenie. Milczenie to aprobata. Jak więc mamy Was traktować? Jak V kolumnę oczekującą na szmal w podziale łupów w ramach nikczemnych roszczeń z UST.447 w USA. Nie chcę V kolumny udającej naszych przyjaciół i sojuszników. Taki sojusz z gospodarzem jest nic nie wart jeżeli sojusznik skupia się na ograbieniu go przy sprzyjającej okazji. Ostrzegałem Was że Wasze wymowne milczenie zrazi do Was Polaków. Za chwilę wywołacie falę antysemityzmu w Polsce, która zmyje obłudę i obnaży nikczemne uzurpacje o szmal.
Marek2019.02.16 18:11
Żałosne w tym wszystkim jest to, że często czy to pismak, czy premier żydowski nie pominą żadnej okazji aby nam dokopać. To nie są żadne przejęzyczenia, to są świadome i przemyślane posunięcia testujące nas wszystkich Polaków. Tak jak wspomniał Karol testowany jest rząd, testowani jesteśmy my, a może nawet prowokowani do zachowań antysemickich. A może zaczniemy w nieskończoność przypominać, a na pewno tego nie zapomnimy, że gdyby nie przychylność Polski to w XI w. Żydzi nie mieliby miejsca w Europie. Wypędzeni z wielu krajów znaleźli schronienie w przyjaznej Polsce. Czy któryś z wypowiadających się internautów pamięta o oficjalnych i powtarzanych przy każdej okazji podziękowaniach... Proszę poczytać kroniki Prusa, tam poznacie ich stosunek do Polaków w XIX w. Czy żydzi pamiętają, że w aparacie ucisku - UB - była nadreprezentacja przedstawicieli tego narodu. To tylko dwa przykłady haniebnego, niegodziwego i nieprzyzwoitego zachowania. Czy kiedykolwiek oficjele żydowscy czy żurnaliści przeprosili nas za to... Jestem pełen uznania za dotychczasowe komentarze, utrzymane w zdecydowanej większości, w dobrym merytorycznym tonie, bez epitetów... Nie dajmy się sprowokować. Największą moją nadzieją jest pamięć zbiorowa, narodowa, pokoleniowa nie mająca nic wspólnego z politykami, michnikowszczyzną, miernotami, trolami, V kolumną, poprawnością polityczną...
Ryszard Olejniczak2019.02.16 18:09
To co powiedział Netanjahu to więcej niż antypolonizm. To namawianie, w najgorszym faszystowskim stylu do nasilenia antypolonizmu - bo zachowanie polskich władz powoduje, że można to robić bezkarnie ("nie znam ani jednej osoby, która kiedykolwiek byłaby oskarżona (pozwana) z tego powodu."). To odrażający skrajny faszyzm. Wygłaszanie w tej sytuacji aroganckich pouczeń " Polacy, zachowajcie spokój" to groźby, rodem z Goebbelsowskich instrukcji.
yyyy2019.02.16 15:58
Przeciez wolno wypowiadac sie o roli polakow w Holokauscie. Podpisali umowe, qwiec niecjh milcza polaki antysemickie, albo M16 w potylice mamy lub rakiety?
słowiczek poznański2019.02.16 16:23
popracuj nad polskom jazykom Misza
Niezgoda2019.02.16 15:54
Słowa Netanyahu, wcześniej tej dziennikarz i wystąpienie Pompeo pokazują, że to aroganccy, pozbawieni skrupułów, godności i uczciwości, wrogowie Polski. Sygnał jest tak wyraźny, że trwanie w tym stanie rzeczy i udawanie, że nic się nie stało, to już zdrada. Ludzie w tym rządzie, są zdrajcami, którzy w swoim tchórzostwie, braku umiejętności w prowadzeniu polityki i kompetencji w doraźnym działaniu, prowadzą nas do wojny domowej. Tak, do wojny nie gdzieś tam na bliskim wschodzie, ale u nas w Polsce. To nie jest straszenie, czy czarnowidztwo, tak wynika z układu sił. Medialne tłumienie oczekiwań polaków za godnością, sprawiedliwością, uczciwością, normalnością i Polskością. Pomijanie i wyszydzanie ludzi, którym wartości są drogie prowadzi do przesilenia. Bo tak naprawdę, nie chodzi o knujących, zakłamanych żydów, czy zdradzieckich amerykanów. chodzi o ludzi, którzy są u władzy.
;lkjhgfdsa2019.02.16 15:43
Polacy, zachowajcie spokój, to dopiero początek.
Pat2019.02.16 15:21
To prawda.Trzeba ze spokojem zacząć traktować małe ,ksenofobiczne państewko na pograniczu afrykańsko azjatyckim.
Mali ale jak Dawid!2019.02.16 16:45
To małe państewko jest w sanie rozpirzyć większość nacji na świecie ,tak wyposażoną i dobrą mają armie.
Pat2019.02.16 19:51
Północna Korea też
Mario2019.02.16 14:39
Spokoj? Tu trzeba STANOWCZEJ postawy wobec politykow USA i Izraela, a nie chowania glowy w piasek i udawania, ze nic sie nie dzieje ("drobne przejezyczenie", czy cos w tym stylu). Mamy dbac o dobre relacje, ale nie za wszelka cene!
Karol2019.02.16 14:37
Beznadziejny artykuł. Słowa żydowskiego premiera to potwarz dla Polaków. Brak reakcji rządu będzie ich drogo kosztował podczas wyborów.
Marian2019.02.16 15:33
Ten rzad jest do obrzydzenia zydofilski ,ale obecnie alternatywy dla niego nie ma.
Arturo2019.02.16 14:30
ci co jedli macce z naszej mąki czy inne wyroby godzą w nas najpodlejszy naród w świecie
Franek2019.02.16 14:10
Panie Jedrzejewski spadaj na szczaw
maciek2019.02.16 13:50
Fronda jak to pokazuje niniejszy tekst po raz kolejny udowadnia ze jest żydowska V kolumna na gruncie Polski i służy tylko temu pod płaszczem wiary, aby upodlić polaków
Jacek Majsak2019.02.16 13:38
A może premier albo prezydent podczas wizyty w Izraelu powiedziałbym, że "Żydzi wraz z Niemcami brali udział w holokauście", a potem zastosowalibyśmy podobne tłumaczenie tej wypowiedzi?
OLI2019.02.16 13:30
Ruszyli do boju polscy judeochrześcijanie. Przydałby się jakiś nowy Wyszyński.
krak2019.02.16 13:30
mam tylko jedno pytanie czy fronda jest polskim portalem??????
Bogusław2019.02.16 13:26
Takie wypowiedzi strony żydowskiej wypromują środowiska narodowe w Polsce.
Michu2019.02.16 13:37
Oby......
Bret2019.02.16 19:48
I bardzo dobrze! Eskimosi sami na siebie ukręcą bicz Boży.
Batko2019.02.16 13:23
Izraelici są w Polsce od czasów Kazimierza Wielkiego GOŚĆMI ,Nigdy nie chcieli się Asymilować. Czy nie PORA by Gospodarz BARDZO GRZECZNIE poprosił by Opuścili Polskę. Be---------------------------------------------------------------------
Lech2019.02.16 13:15
Mógł też powiedzieć w ramach wolności słowa, że statek S.Luois był polski. Mógł wiele więcej powiedzieć a potem wielu by to odpowiednio zinterpretowało. Takie Pawlaki. "Sąd sądem (prawda prawdą) ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie".
ryba2019.02.16 13:13
Może trochę o organizacji ŻAGIEW ?
Marian2019.02.16 15:50
Nie troche ale wszystko bo to malo znana historia
Marian2019.02.16 12:50
Beszczelnosc tej zydowskiej swoloczy przekracza juz wszelkie granice.To najwyszczy czas by wreszcie rzad zrobi lz tym porzadek
Reytan2019.02.16 12:41
Prowokatorzy zydowscy i klamcy,jak zwykle wzywaja Polaczkow do spokoju. Nie buntowac sie,sluchac Panow.
Grizzly2019.02.16 12:35
Spokój to potrzebny jest na cmentarzu! Jest dobra okazja żeby pokazać światu za pośrednictwem mediów rzeczywistą rolę żydów w II WŚ i po jej zakończeniu w sowieckim aparacie terroru!
Jacenty2019.02.16 12:35
Osobiście czuję obrzydzenie do podłości, kłamstwa, obłudy, kalumnii, zakłamywania historii, manipulacji i prowokacji no a po tych wydarzeniach jestem pełny różnych uczuć, ale obrzydzenie jest na pierwszym miejscu !
ślepowron2019.02.16 12:19
Właśnie spadłem z palmy Szymona Machabeusza -jak tu zachować spokój ,gdzie następne powstanie! gdzie Mesjasz! whats coming on?,budujemy gdzieś mur ,przy Owczej ,może Wodnej,a może Rybnej Bramie No i najważniejsze czy Talmud dalej karze śmiercią goja,który przeczytał TO,bo my nie chcemy dłużej być bydłem