Pogrzeb Józefa Oleksego. "Antyklerykalizm nie był jego wyróżnikiem" - zdjęcie
16.01.15, 13:18fot. Print Screen za TVN24

Pogrzeb Józefa Oleksego. "Antyklerykalizm nie był jego wyróżnikiem"

12

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie byłego premiera Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, które przekazał rodzinie w warszawskiej katedrze Polowej Wojska Polskiego przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych. Oleksy został odznaczony "w uznaniu wybitnych zasług dla transformacji ustrojowej Polski za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej".

Podczas homilii abp Leszek Sławoj Głódź powiedział: „ Żegnamy wybitnego polityka, współtwórcę III RP, marszałka Sejmu i premiera rządu. Zostawił trwały, czytelny, mocny ślad w historii naszej ojczyzny. Zaskarbił szacunek i wdzięczność „. Arcybiskup mocno podkreślił, że antyklerykalizm nie stanowił wyróżnika postawy Józefa Oleksego, nie przeszkadzał mu krzyż w Sejmie, nie przyklaskiwał antykościelnym bataliom. Arcybiskup wspomniał również, że Oleksy urodził się w katolickiej rodzinie i gdyby komuniści w przededniu jego maturalnej klasy nie zamknęli niższego seminarium, do którego uczęszczał, zapewne poszedłby dalej rozpoczętą wtedy drogą. - Tak się jednak nie stało – dodał.

Arcybiskup Głódź przypomniał również o drodze Oleksego w PRL, karierze w PZPR. - U schyłku życia tamte wybory tłumaczył oportunizmem i pragmatyzmem, ambicją, pragnieniem życiowego i zawodowego sukcesu. Relatywizował swoją postawę. Twierdził, że można było wtedy żyć w swoistej etycznej magmie, bez stawiania sobie zasadniczych pytań. Czy to nie były zbyt proste diagnozy? Może o tym wątku swej drogi opowie we wspomnieniach, które zdążył napisać. Rozliczy tamten czas i ludzi. Wyjaśni. Wytłumaczy - powiedział metropolita gdański.

Według abp. Głódzia, Oleksy "nie był jednym z janczarów dawnego systemu, tych z pierwszej linii walki ideologicznej i politycznej", szedł drogą, którą lewica włoska nazywa "tertia via" - "droga dialogu" i był politykiem o dużej wrażliwości społecznej. „Pozostał człowiekiem lewicy. Pragnął ją przebudować. Usunąć z niej toksyny ideologicznego zacietrzewienia. Uwolnić od balastu złej przeszłości” - powiedział abp Głódź. I dodał: „Bywało przecież, że doświadczał, i to w nader bolesny sposób, tego, o czym przed wiekami mówił psalmista: "Ostre jak węże ich języki, a jad żmijowy pod ich wargami". Ponosił klęski, z których, wydawać się mogło, trudno było się podźwignąć. On to jednak potrafił. Powracał na scenę politycznego życia „.

Podczas mszy głos zabrali marszałek Sejmu Radosław Sikorski i premier Ewa Kopacz. Radosław Sikorski: "W pamięci parlamentarzystów zapisał się jako człowiek pracowity, pełen energii, który z zaangażowaniem i odpowiedzialnością podejmował swoje obowiązki. Był lubiany i szanowny przez uczestników życia politycznego, uważany był za polityka wyważonego, dobrego negocjatora, otwartego na ludzi - mówił Sikorski, podkreślając, że cenił go za dialogi i poczucie humoru. „Panie marszałku Józefie Oleksy, żegnam pana w imieniu Sejmu Rzeczpospolitej.  Spoczywają w pokoju” - dodał Sikorski. A Premier Ewa Kopacz powiedziała: „W takiej chwili jak dziś odchodzą różnice, a zostaje pamięć o człowieku, który bronił swoich racji, zachowując szacunek dla przeciwników (...) i urok przyzwoitego oponenta, który do życia politycznego wprowadził dżentelmeńską zasadę dyskusji, który swoim życiorysem wpisał się w pełną wyzwań i prób historię Polski. Za to wszystko dzisiaj panie premierze, dziękuję”.

Po nabożeństwie żałobnicy udali się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie spocznie były premier. Na cmenatarzu Józefa Oleksego ma - zgodnie z życzeniem rodziny - pożegnać Aleksander Kwaśniewski.

Mm/TVN24.pl

Komentarze (12):

anonim2015.01.16 13:35
No i wreszcie przemówił "Kwach",kpiąc w żywe oczy z ostatniej woli zmarłego.Po prostu "omerta".
anonim2015.01.16 13:37
Frondo! Bój się Boga! Słuchałem tej wypowiedzi bp. Głodzia i wyraźnie padło określenie "patriota". Cenzura?
anonim2015.01.16 14:13
No i monitor do umycia...
anonim2015.01.16 14:29
Skoro św. pamięci nasz brat Józef Oleksy nawrócił się prawdziwie, to dlaczego ja do dzisiaj nie wiem, kto kazał zamordować ks.Jerzego Popiełuszkę?
anonim2015.01.16 14:57
@casimirus Może Seryjny zrobił sobie spacerek i zanucił cichutko - helooł, ajm hijer...
anonim2015.01.16 15:04
Nie mam osobiści nic przeciwko Oleksemu. Pragnął pogrzebu katolickiego - bardzo dobrze.Podobno pojednał się z Bogiem przed śmiercią. Ale niech mi ktoś wyjaśni dlaczego uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ARCY-biskup a nie zwykły, szeregowy ksiądz ?
anonim2015.01.16 15:21
Ale czemu nie dostał Orderu Orła Białego albo Virtuti Militari?
anonim2015.01.16 15:32
A może chociaż fronda zacytowałaby dzisiaj Ewangelię czytaną podczas tej Mszy Św. Tam jest w bardzo prosty sposób wszystko wyjaśnione. Czy fronda zna Pismo Święte. Widzę ,że jeszcze trochę to fakt będzie lepszy.
anonim2015.01.16 15:34
I dobrze, czekam jeszcze na kościelny pogrzeb Kiszczaka i Urbana, drżyjcie ateiści bo w tym życiu nie ma jak widać nic pewnego ;)
anonim2015.01.16 15:50
@Credo Pośmiertnie Józef Oleksy został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
anonim2015.01.16 15:54
@Częstochowski - jeśli Urban podobnie jak Oleksy poprosi o katolicki pogrzeb to chyba ziemia usunie ci się spod nóg...bo będzie to znaczyć ,że twój guru cię zawiódł ;)
anonim2015.01.16 17:37
eh komuchy komuchy