Koalicja Obywatelska może się rozpaść w związku ze sprawą ustawy zakładającej wzrost wynagrodzeń m.in. dla parlamentarzystów. Tak przynajmniej ma twierdzić marszałek Senatu Tomasz Grodzki według Onetu.

Posiedzenie Senatu ma być kontynuowane w poniedziałek i wtorek. Wtedy to izba wyższa polskiego parlamentu ma się zająć ustawami uchwalonymi w piątek przez Sejm. Chodzi między innymi o ustawę wprowadzającą podwyżki dla parlamentarzystów.

Jak czytamy, o stanowisku Senatu przesądzić może Koalicja Obywatelska. Onet donosi, że według Grodzkiego sprawa ustawy może doprowadzić do rozpadu Koalicji Obywatelskiej. Dziennikarze portalu twierdzą, że marszałek przedstawił senatorom możliwe warianty, które „zakładają m.in. odrzucenie ustawy i rozpad KO”.

Pierwszy scenariusz to „opcja atomowa”, kiedy to senatorowie odrzucają ustawę w całości i sprzeciwiają się władzom KO. Grodzki poinformował senatorów, że:

Myślę, że to oznacza Senat poza Koalicją Obywatelską i w konsekwencji rozpad. Sejm odrzuca nasz opór choćby głosami PiS”.

Według drugiego wariantu wprowadzone miałyby zostać poprawki. Sejm jednak zapewne je odrzuci, zaś wyborcy opozycji będą mieć pretensje. Według trzeciej opcji część senatorów opozycji zagłosuje przeciwko zmianom, inni zaś się wstrzymają.

dam/Onet.pl,Fronda.pl