Podwójne zabójstwo sprzed 26 lat rozwikłane przez policjantów z mazowieckiego „Archiwum X” - zdjęcie
17.12.20, 20:36fot. policja.pl

Podwójne zabójstwo sprzed 26 lat rozwikłane przez policjantów z mazowieckiego „Archiwum X”

6

Policjanci z „Archiwum X” Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, które działa w strukturach Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, ustalili mężczyznę, odpowiedzialnego za zbrodnię popełnioną w 1994 roku. Śledczy wyjaśnili sprawę podwójnego zabójstwa, do którego doszło wtedy na polu w gminie Nowe Miasto nad Pilicą. Śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu doprowadziło do przedstawienia zarzut zabójstwa 53-letniemu obywatelowi Ukrainy. Mężczyźnie grozi dożywotnie więzienie.

Rozwikłanie zagadkowej zbrodni sprzed 26 lat to efekt pracy policjantów z tzw. Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. W skład tego elitarnego zespołu wchodzą najlepsi, niezwykle doświadczeni policjanci oraz pracownicy policji, w tym byli funkcjonariusze. Ich zadaniem jest analiza spraw, które przed laty zostały umorzone, a które, przy wykorzystaniu najnowszych technik badawczych, mają teraz szansę na rozwiązanie.

27 lipca 1994 roku Komisariat Policji w Nowym Mieście nad Policą otrzymał zgłoszenie od dyspozytora pogotowia, iż na polu w Wierzchach znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn (36 i 47-latka). Ciała leżały na rżysku. Pokryte były krwią. Wezwany na miejsce lekarz pogotowia stwierdził zgon. Ofiary były skrępowane. Miały rany postrzałowe. Na miejscu zdarzenia wykonano szereg czynności, w tym m.in. użyto psa tropiącego i zebrano ślady. Przesłuchani świadkowie wskazywali, iż w pobliżu miejsca zbrodni widziani byli mężczyźni, którzy mogli posługiwać się językiem rosyjskim. Sporządzono portery pamięciowe.

Prokurator Rejonowy w Grójcu wszczął śledztwo w sprawie podwójnego zabójstwa. Jedną z czynności było przeprowadzenie w Zakładzie Medycyny Sądowej ówczesnej Akademii Medycznej w Warszawie oględzin zwłok obu rolników. Ustalono, że mężczyźni zginęli od strzałów z broni palnej. Strzały oddano z bliskiej odległości. Nadzór nad śledztwem przejął Prokurator Wojewódzki w Radomiu. Przyjęto wersję, że motywem zbrodni mogła być zemsta za niezatrudnienie mordercy do prac polowych przez jedną z ofiar. Tytaniczna praca, którą włożyli w rozwikłanie zagadki policjanci i prokuratorzy oraz prowadzone postępowanie nie pozwoliły ustalić i zatrzymać sprawców tej zbrodni. W śledztwo zaangażowano nawet Interpol.

Zostało ono umorzone rok później, ale policjanci i prokuratorzy o sprawie nie zapomnieli. W 2011 roku Prokuratura Okręgowa w Radomiu zwróciła się o pomoc prawną do prokuratur w Białorusi, Armenii i Izraelu, ponieważ tam mogły przebywać osoby, które podejrzewano o związek z zabójstwem. Jednak te działania nie wniosły do sprawy nowych informacji.

Po latach sprawą zajęli się policjanci z mazowieckiego „Archiwum X”, którzy skrupulatnie przeanalizowali akta umorzonego postępowania. Wykonane w tej sprawie czynności naprowadziły śledczych na trop 53-letniego obywatela Ukrainy. Dalsze ustalenia prowadzone przez policjantów i prokuratorów pozwoliły na przedstawienie mu zarzutów. 53-latek został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Radomiu, gdzie usłyszał zarzut zabójstwa, za co może mu grozić nawet dożywotnie więzienie. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany przez sąd na 3 miesiące.

(KWP zs. w Radomiu / kp)

 

mp/policja.pl

Komentarze (6):

Grizzly2020.12.18 7:25
"... pomoc prawną do prokuratur w Białorusi...", zwrot "w Białorusi" jest formą niepoprawną. W języku polskim istnieje tradycja stosowania przyimków "w" i "na" w odniesieniu do obiektów geograficznych (państw, regionów, kontynentów, wysp, hydronimów itp.). Zgodnie z tą tradycją mówimy i piszemy: na Białorusi, na Islandii, na Antarktydzie, na jeziorze, na górze. Natomiast "w" mówimy i piszemy w przypadkach: w Polsce, w Danii, w Hiszpanii, w Ameryce, w Irlandii, we Francji, , w Normandii, w Galicji, w Pruszkowie, itp. To, co jest napisane w tym artykule to niestety przypadek poprawności politycznej!
Prawdziwy stachanowiec.2020.12.17 20:50
Żyd Hertrich-Woleński & Son psd. Göwno z Nilu, mają swój własny "tanaka shitshow", są obecni gdzie tylko to możliwe, od GW, Rzepy, wp.pl, do Do Rzeczy, aż mi sie odechciało dalej szukać. Prawdziwy stachanowiec. . . . . Mówi to tylko o jednym, Żyd Hertrich-Woleński jest psychopatą, z poważną, i to bardzo, paranoją prezeso-PISo-samolotowo-prześladowczą.
Po 11 ...2020.12.17 21:24
"Paranoja prezeso-PISo-samolotowo-prześladowcza"? Tak, do tego się przyznaję. Mam to w 100%:) Zupełnie tak, jak wszyscy ... normalni Polacy :) ***** ***
Anonim2020.12.17 22:05
o gnida kacapska znowu nadaje
Po 11 ...2020.12.18 9:23
Jakie J-23 znowu nadaje? J-23 nigdy nie przestał nadawać. Czuwaj!
Po 11 ...2020.12.17 20:45
A może to Archiwum X, powinno zabrać się za temat zbrodni smoleńskiej. Maciek Rewicz ewidentnie ściemnia, przedłuża i chroni sprawców. Przypominam: Przedawnienie przestępstwa nadużycia władzy następuje już po pięciu latach od popełnienia czynu. Jeżeli funkcjonariusz usłyszy prokuratorskie zarzuty, to okres ten wydłuża się o kolejne pięć lat. A my jesteśmy 10 lat po zamachu ....