Czy Platformę Obywatelską spotkają konsekwencje wstrzymania się od głosu ws. Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej ze strony EPL? Goszcząc w „Sygnałach dnia” na antenie Jedynki Polskiego Radia europoseł Zdzisław Krasnodębskim zauważa, że politycy PO nie chwalą się w Brukseli swoimi działaniami w Polsce. Tam zawsze są wierni mainstreamowe stanowisku. O rebelii PO chętnie opowiadają za to politycy Lewicy.

Platforma Obywatelska, która w Parlamencie Europejskim jest członkiem EPL, w Polsce nie poparła unijnego Funduszu Odbudowy, ustawiając się na pozycji jednego z najbardziej eurosceptycznych ugrupowań w Polsce. Jeszcze przed głosowaniem Borys Budka przekonywał, że PE nie może mieć więcej do powiedzenia niż polski parlament, a w kwestii zabezpieczenia unijnych funduszy nie można zaufać Brukseli. Czy te działania dostrzegą europejscy partnerzy Platformy?

- „W kuluarach Platforma Obywatelska się nie chwaliła swoim stanowiskiem, ale informowanie w kuluarach przynosi pewne efekty”

- mówił w „Sygnałach dnia” europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.

- „Najbardziej charakterystyczne było to, tak jak w Polsce podzieliła się opozycja i zaczęła dyskutować między sobą, to ma oczywiście swoje odbicie na poziomie instytucji unijnych. Posłowie Lewicy, z którymi spotykamy się w parlamencie, bardzo krytycznie wypowiadali się o stanowisku PO, podkreślając swoją odpowiedzialność i słuszność swojej decyzji

- dodał.

Jak zaznacza, jest to pierwszy sygnał wysłany do Brukseli, który świadczy o tym, że Platforma nie zawsze ma wspólne stanowisko z EPL i w Polsce jest gotowa zablokować ważne decyzje. Sama się tym oczywiście, jak podkreśla prof. Krasnodębski, nie chwali.

- „Oni na forum parlamentu zawsze prezentują stanowisko mainstreamowe. Nie przypuszczam, żeby informowali, że zamierzają zatrzymać cały proces, wymusić na rządzie jakieś ustępstwa. Nie sądzę, żeby oni (tę decyzję-red.) uzgadniali. Podczas posiedzeń plenarnych zawsze prezentują się zgodnie z narracją swojej grupy”

- podkreślił gość Katarzyny Gójskiej.

kak/jedynka Polskie Radio, niezależna.pl