Po co nam cisza wyborcza? "Nie da się jej zachować całkowicie" - zdjęcie
15.11.14, 12:31Po co nam cisza wyborcza? "Nie da się jej zachować całkowicie" (fot. archiwum)

Po co nam cisza wyborcza? "Nie da się jej zachować całkowicie"

7

Profesor Mikołaj Cześnik ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przekonuje w rozmowie z IAR, że idea ciszy wyborczej ma największy sens właśnie w samorządowej kampanii, gdzie często niemal każdy głos jest na wagę złota. Tutaj w ostatniej chwili przekabacenie kilkudziesięciu wyborców ma wpływ na wyniki. W przypadku wyborów prezydenckich takiego efektu nie osiągniemy - zauważa wykładowca SWPS.

Zakaz prowadzenia kampanii obowiązuje też w Internecie. Specjalista od wizerunku politycznego doktor Bartłomiej Biskup przyznaje, że cisza wyborcza traci sens. Nie da się jej zachować całkowicie ze względu na Internet oraz media społecznościowe.

Cisza wyborcza nie spełnia teraz swoich funkcji. W sobotę przez to mamy taką sztuczną atmosferę medialną, że nie można ani słowa powiedzieć o ważnym niedzielnym wydarzeniu - dodaje politolog.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno informować o szacowanej frekwencji wyborczej. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.

Jutro będziemy wybierać prawie 47 tysięcy radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 

MaR/Dziennik.pl/IAR

Komentarze (7):

anonim2014.11.15 12:42
Dla mnie tzw. "cisza wyborcza" to jeden z absurdów pokomunistycznego państwa powstałego w wyniku układu okrągłostołowego i mająca zagwarantować odpowiednią pozycję komunistom. Pojęcie jest nonsensowne i nie ma najmniejszego znaczenia dla wyborów i wyborców - chyba jedynie służy zakneblowaniu tych, którzy chcieliby pokazać niegodziwości i inne dyskwalifikujące fakty przodujących skandalistów...którzy kandydują w aurze nieskazitelnych.
anonim2014.11.15 13:56
Ja się ucieszyłem wracając dzisiaj ze sklepu i widząc parę jeszcze wczorajszych ulotek wyborczych. Pomyślałem sobie: dawajcie i dzisiaj, choćby całą skrzynkę, na wsi będą mieli na podpałkę. Ja i tak mam swoich faworytów, więc mnie nikt nie przekabaci. Natomiast bardziej haniebne jest finansowanie partii z kasy państwa. Za tym pomysłem jest zarówno PO jak i PiS. I się nie dziwię: właściwie wszystkie (z małą częścią PSL) ulotki są z tych ugrupowań. Jeden człowiek se pomyśli: PO to malwersanty, oszusty i bluźnierce - nie głosuje na nich! Drugi zaś: PiS chce wojny z Rosją - nie głosuje na nich! I w ten sposób, mając do wyboru dwa ugrupowania, wyborca swoim głosem będzie dalej betonował tę samą pookrągłostołową zabawę.
anonim2014.11.15 13:58
O tym, że sympatyk ojca Rydzyka musi ze swojej pensji, czy emerytury łożyć na cyrk Palikota już nie wspomnę.
anonim2014.11.15 14:51
Cisza wyborcza jest tak samo potrzebna jak co półroczne przestawianie zegarów - w obu przypadkach to anachronizm
anonim2014.11.15 15:49
No tak, redakcji Frondy bardzo ciężko wytrzymać cały jeden dzień w roku bez plucia jadem na prawicowych konkurentów PiSu i bez lizania dupy PiSowcom.
anonim2014.11.15 16:04
@CzęstochowskiPoeta - przykład Palikota jest nie najlepszy, bo on i tak często poglądy zmienia.
anonim2014.11.15 18:26
Nafajniej jak zabierają głos ci co nie mają pojęcia o czym mówią. np. taki ciemny villain - zadaje toto pytanie na które każdy przeciętny obywatel zna odpowiedź; - a odpowiedź brzmi: postępowanie sądowe w trybie wyborczym i szybkie rozstrzygnięcie - prawda-kłamstwo i ...konsekwencje dla kłamiącego (dobrze by było, żeby surowe), i basta. villain i inni z lewym skrzywieniem do nauki!