Platforma chce zablokowania fuzji Orlenu i Lotosu. ,,Himalaje hipokryzji i bezczelności'' - zdjęcie
09.03.21, 08:10Screenshot Youtube

Platforma chce zablokowania fuzji Orlenu i Lotosu. ,,Himalaje hipokryzji i bezczelności''

42

1. Po trwających od kilkunastu dni atakach na prezesa Orlenu S.A. Daniela Obajtka, zainicjowanych przez Gazetę Wyborczą, wczoraj politycy Platformy przeprowadzili w wielu regionach naszego kraju konferencje prasowe, których głównym przesłaniem było zablokowanie fuzji tej firmy z drugim koncernem naftowym Lotosem S.A.

Zdaniem polityków Platformy ,zyski Orlenu spadają, zadłużenie rośnie, kolejne przejęcia dokonywane przez koncern miedzy innymi Energii, Ruchu, Polska Press, nie mają nic wspólnego z interesem spółki tylko są realizacją celów politycznych.

Dodatkowo ich zdaniem prezesa Obajtka obciążają treści rozmów, które prowadził w 2012 roku (sugestia, że będąc wójtem gminy Pcim, jak to ujęto z tylnego siedzenia kierował jakąś spółką, czego zabrania polskie prawo) i w związku z tym należy do wyjaśnienia tych wszystkich spraw zawiesić trwającą już od wielu miesięcy fuzję Orlenu i Lotosu.

2. Przez te kilkanaście dni ataków na prezesa Obajtka można się było tylko domyślać, że te „dęte” zarzuty musza jednak służyć czemuś poważniejszemu i wczoraj się dowiedzieliśmy, o co tak naprawdę chodzi, o zablokowanie powstania największego koncernu paliwowego, który byłby zdolny do konkurowania z największymi europejskimi spółkami w tej branży.

Przypomnijmy, że przygotowanie fuzji Orlenu i Lotosu trwa od wielu miesięcy, a przełomem w tym procesie było uzyskanie na nią zgody Komisji Europejskiej, co miało miejsce po długich i niezwykle trudnych staraniach spółki w lipcu 2020 roku.

Zgoda KE ma charakter teraz precyzujący warunki na jakich to nastąpi, nowy właściciel Lotosu musi między innymi sprzedać 30% udziałów rafinerii tej firmy, a także 80% stacji benzynowych tej Grupy.

Prezes Obajtek podkreśla, że przejęcie nastąpi na optymalnych warunkach, bowiem KE w wielomiesięcznych negocjacjach wręcz żądała pozbycia się aktywów Grupy Lotos na znacznie większą skalę, niż ostatecznie ustalono.

3. Dodatkowo oprócz wspomnianej odsprzedaży 30% udziałów rafinerii Lotos, nowy ich właściciel będzie miał prawo do blisko połowy produkcji rafinerii ropy naftowej i benzyny, a także dostęp do istotnej infrastruktury magazynowania i infrastruktury logistycznej, KE chodzi bowiem o to aby na polskim rynku powstał kolejny duży podmiot zajmujący się produkcją i dystrybucją paliw silnikowych.

Ale jak podkreślił prezes Obajtek, z aktywów Grupy Lotos wybrano 116 stacji w tych miejscach, w których stacji Orlenu do tej pory nie było, ba sam Orlen ma przygotowanych aż 150 nowych lokalizacji, w których będą budowane nowe stacje spółki spełniające nowe warunki (działka przynajmniej 40 arów, na której znajduje się nie tylko stacja benzynowa ale także sklep, gastronomia i myjnia).

Przy tej okazji prezes Obajtek poinformował, że PKN Orlen spełni te warunki zawarte w zgodzie KE na przejęcie ale drogą wymiany aktywów z firmą paliwową pochodzącą z innej części Europy, a negocjacje w tej sprawie już trwają (i nie są to negocjacje z żadną firmą rosyjską).

Pewne ustępstwa Orlenu wobec KE w sprawie pozbycia się dużej części detalu Grupy Lotos, są w tej zgodzie zrekompensowane, zaakceptowaniem opanowania przez PKN Orlen aż 75% hurtowego rynku paliwowego w Polsce.

4. Jak podkreśla prezes Obajtek połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos znacząco wzmocni pozycję koncernu w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji.

Transakcja ta będzie miała szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego Polski oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ PKN Orlen już w tej chwili jest właścicielem rafinerii na Litwie i w Czechach.

Jak zapewnia prezes PKN Orlen, optymalizacja zakupu surowców energetycznych i dystrybucji gotowych produktów połączonych firm, przełoży się na stabilność cen produktów ropopochodnych dla klientów. Ba PKN Orlen powiększony o dużą część aktywów Grupy Lotos zyska nowy potencjał inwestycyjny w innych obszarach energetycznych takich jak energia odnawialna czy wodór jako paliwo przyszłości.

5. Przypomnijmy także, że w połowie lipca poprzedniego roku poinformowano, że Skarb Państwa będący większościowym udziałowcem PGNiG podpisał list intencyjny z PKN Orlen w sprawie przejęcia przez ten koncern kontroli kapitałowej nad największą polską spółką gazowniczą.

W tej sytuacji konsolidacja Orlenu i Lotosu, a w przyszłości także PGNiG oznacza powstanie zdecydowanie większych niż do tej pory możliwości finansowych, co pozwoli na realizację dużych, wymagających wielomiliardowych nakładów, projektów inwestycyjnych korzystnych dla polskiej gospodarki oraz środowiska.

Chodzi między innymi o budowę morskich farm wiatrowych wspieranych przez europejską politykę klimatyczną (Strategię Zielonego Ładu) ale także wejście obydwu firm w nowe obszary działalności.

Niezwykle ważne jest także, że mimo fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos i wiodącej pozycji tej pierwszej firmy, Lotos zachowa odrębność podatkową co oznacza, że zarówno do budżetu Gdańska jak i budżetu samorządu województwa pomorskiego, będą wpływały podatki od Lotosu na tych samych zasadach co do tej pory.

6. Cała argumentacja jaką wczoraj przedstawiali politycy Platformy, strasząc prywatyzacją Orlenu i Lotosu na rzecz Rosjan, monopolem paliwowym w Polsce, czy pozbawieniem wpływów budżetowych samorządów województw pomorskiego w tym samego Gdańska, w świetle tych wyjaśnień, są więc zwyczajnymi kłamstwami.

A już straszenie prywatyzacją części Lotosu na rzecz inwestorów rosyjskich w sytuacji kiedy to w 2011 roku ówczesny premier Donald Tusk mówił przy zapowiedzi prywatyzacji całego Lotosu, że „nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, żeby mówić nie inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji”, to wręcz Himalaje hipokryzji i bezczelności.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (42):

Anonim2021.03.9 15:28
Prezes Daniel Obajtek po odzyskaniu Polska Press Grup Powinien wywalić tego folksdojcza Pawła Fąfare nie realizującego oczekiwń polskich odbiorców a tym samym Polskiego Państwa.
heniek2021.03.9 14:59
poszli won
doradca2021.03.9 11:44
po-parańcy - to tylko antypolskie gów.a, które powinny być tępione przez Polaków za zdradę Ojczyzny
Anonim2021.03.9 15:33
W okresie międzywojennym ubiegłego wieku za zdradę Ojczyzny groziła kara śmierci.
poPO=kurw...i złodzieje i mordercy2021.03.9 11:23
toczyk pedale!! wiekszych złodziei i NIEUDACZNIKÓW od bydła z poPO nie było i nie bedzie, nie martw sie psie o naszą kase!!! obys zdechł BYDLAKU!!!
Anonim i Spółka Ltd.2021.03.9 10:18
Naprawdę jestem bardzo poważnie chory! Wszędzie widzę antysemitów i pazernych księży-pedofilów... Mam obsesję Kaczyńskiego. Każdy realny sukces Polski powoduje u mnie wzdęcia i gazy. Sąsiedzi wychodzą z domu, bo smród jak cholera. Co mam robić? Pomocy!
ja2021.03.12 14:30
poloz sie spac chodzisz na spedy niby strajki kobiet tylko ktorej nie zapytam to zadnek kobiety nie reprezentuja a moze opuszczaja Cie ppiekielne moce a jeszcze pomodl sie
fuzje to se jąder możesz zrobić2021.03.9 10:02
z koparą w Pierdziolino
Lurker2021.03.9 9:29
Zapraszam na https://lurker.land/
Anonim2021.03.9 9:20
Jestem poważnie chory. Wszędzie widzę antysemitów i pazernych księży-pedofilów. Pomocy!!!!
AAAtomek2021.03.9 9:26
Strzel sobie koktajl Mołotowa i zrób lewatywę z kosher vodka. Może coś pomoże.
AAAtomek2021.03.9 10:00
Moja żona sypia z proboszczem. Co robić?
AAAtomek2021.03.9 10:01
Moja stara matka jest dziwką. Co robic?
AAAtomek2021.03.9 10:02
Mój ojciec to ubek, sbek, icek, kosher, i morderca //
AAAtomek2021.03.9 10:03
Ja mam pejsy i nie nawidzę Polaków.
Wania Antonim w szabas odpuść se2021.03.9 10:03
a rano w lustrze - tupogęby nie uwidisz
Anonim2021.03.9 15:35
A folksdojczów na łyso i do odstrzału.
Michał Jan2021.03.9 9:18
Platformiarze postanowili pościgać się z pisowcami na głupotę. Problemem tej fuzji nie jest aż tak osoba prezesa, ale konsekwencje tej fuzji. Nie dość, że znaczna część polskiej firmy segmentu strategicznego przejdzie w nieznane ręce (zagraniczne lub może innej firmy polskiej, ale spoza branży, co oznacza straty), to jeszcze postępująca monopolizacja będzie odbijać się na zawartości portfeli Polaków.
Anonim2021.03.9 9:09
Dla zdrajców, sługusów obcych państw jest kodeks karny! Ale kto ma ich osądzić KASTA? Panie Prezydencie Duda, kiedy reforma sądownictwa oczyści sądy z KASTY?
Michał Jan2021.03.9 9:19
Jeżeli te 30% Lotosu i 80% jego stacji przejmą Ruscy, to kogo byś zapuszkował za służenie obcym państwom?
Anonim2021.03.9 12:47
Michał Jan- sam nie wiesz co bredzisz, Korwin i Grześ tak Ci namieszali w Twoim ptasim móżdżku, że się już pogubiłeś.
Michał Jan2021.03.9 13:37
Proszę! Wytykaj mi te brednie, po kolei! Potrafisz?
BieS2021.03.13 16:24
Ruscy mogą przejąć coś tylko od Konfy, gdyby było co i to są te twoje brednie a dalej to te uwagi o stratach i monopolizacji. Słowem, znasz się na biznesie jak pies na gwiazdach!
Grizzly2021.03.9 8:43
POKO (POwszechna KOrupcja) niech lepiej milczy w sprawach gospodarczych bo tylko kradli i wyprzedawali za bezcen, nie zrobili NICZEGO pozytywnego - niczego!
o ...2021.03.9 8:52
... POwszechna KOrupcja ... dobre ... aż sobie zapisałem, co by nie zapomnieć ... a może ktoś zna jeszcze inne ciekawe interpretacje nazwy po, ko itp lewactwa ... piszcie śmiało ...
kibic2021.03.9 8:42
Posłowie o IQ poniżej 40, nie powinni się wypowiadać !!!
o ...2021.03.9 8:54
... nie zgadzam się ... to wolny kraj ... idioci tez maja głos ... należy tylko odpowiednio ich głos traktować ... przecież jakby się nie wypowiadali nie wdzielibyśmy, ze są idiotami ...
BieS2021.03.13 16:30
Idiotę poznaje się po pierwszym razie. Gdy się słyszy tego osobnika następny raz to już katorga wobec słuchacza.
AAAtomek2021.03.9 8:40
a ja chcę zablokowania blokowania fuzji
juz nigdy nie bedzie jak bylo2021.03.9 8:53
icek tu jest polska i polacy decyduja o swoim losie a nie zydokomuna
Michał Jan2021.03.9 9:01
Polacy decydują w Polsce? Od kiedy masz Pan tych objawów?
BieS2021.03.13 16:36
Nie mówi się "masz tych objawów" tylko te objawy, to po pierwsze. PO drugie, te objawy pojawiły się w roku pańskim 2015 i trwają do dzisiaj.
AAAtomek2021.03.9 10:03
tu rządzimy my //
Anonim i reszta jego bandy2021.03.9 8:38
Jestem chory z nienawiści. Nie czytajcie moich wypocin.
Po 11 ...2021.03.9 8:33
Jarek tęskni do komuny. Wtedy też był CPN, jeden.
O'bajtek2021.03.9 8:33
Pan mi ukradł samochód, stoi pod pana domem, wszyscy widzą. To odgrzewane kotlety. Ale mój skradziony samochód stoi u pana na podwórku. To spisek, tych którzy chcą zaszkodzić mojej pracy dla ojczyzny Ale moje auto!!! Jak tak mozna wykpiwać chorego człowieka.... A poza wszystkim, to nie mam pańskiego płaszcza...
BieS2021.03.13 16:43
Nie podszywaj się bo nawet śliny szkoda na ciebie. Ten twój bełkot wszystko o tobie mówi.
Michał Jan2021.03.9 8:26
389 stacji Lotosu w rękach np. Lukoilu. Będą mieli lokalni pisowcy za co kochać p. O'Bajka.
BieS2021.03.13 16:48
Tak się Konfederaci pogubiliście, że chyba za jakieś srebrniki chcecie ruskim rzeczywiście oddać te stacje. Niedoczekanie!
Michał Jan2021.03.9 8:23
Jeżeli potrzeba było dużego podmiotu do wielkich przedsięwzięć, to można było stworzyć spółkę Orlenu, Lotosu i PGNiG do tych celów, a tworzyć molocha i wyprzedawać sporą część Lotosu w obce ręce.
Michał Jan2021.03.9 8:18
To w końcu p. Kuźmiuk obstaje przy mafiach paliwowych, czy zablokowaniu fuzji, jako przyczyny ujawnienia rozmów pana zaatakowanego zespołem Tourette'a?
Dam2021.03.9 8:38
Nie ważne. Im więcej sprzecznych informacji, tym mniej się przeciętny wyborca będzie interesował, a "ciemny lud to kupi". Nie pierwszy raz, jak PIS daje przestępcy ważne stanowisko.