Platforma bez ruchu. Rząd przesłał ostateczną wersję KPO do Brukseli - zdjęcie
04.05.21, 06:00fot. yt/telewizja repulika

Platforma bez ruchu. Rząd przesłał ostateczną wersję KPO do Brukseli

27

1.Dzisiaj w Sejmie ma się odbyć debata i głosowanie nad projektem ustawy o tzw. zasobach własnych, którą w poprzednim tygodniu przyjęła Rada Ministrów, jednocześnie rzecznik rządu poinformował w mediach społecznościowych, że do Brukseli została przesłana ostateczna wersja Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

KPO zawiera postulaty przedstawione przez klub parlamentarny Lewicy na spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, a także postulaty samorządowców i rolników składane w czasie konsultacji społecznych.

W ten sposób kończy się możliwość gry KPO, którą ciągle chce prowadzić Platforma i jej przewodniczący Borys Budka zapowiadający złożenie wniosku o przełożenie posiedzenia Sejmu i głosowania nad projektem ustawy o tzw. zasobach własnych aż o dwa tygodnie, aby dalej negocjować jego zawartość.

2. Zadziwiająca jest metamorfoza jaką przeszła Platforma w ostatnich tygodniach, z partii proeuropejskiej za jaką uchodzi w Brukseli, do partii antyunijnej w Polsce ,blokującej projekt  ustawy o tzw. zasobach własnych, co oznacza także zablokowanie powstania Funduszu Odbudowy na poziomie Unii Europejskiej.

To wręcz niesłychane, że nie odzywa w tej sprawie się nawet na portalach społecznościowych Donald Tusk , przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, która ma największą frakcję w Parlamencie Europejskim.

Posłowie tej frakcji oburzają się na każdy kraj członkowski, który zwleka z ratyfikacją zasobów własnych (obecnie jeszcze 9 krajów, w tym Polska, nie zakończyło procesu ratyfikacji) i nie chcą wierzyć, że w Polsce przeciwni tej ratyfikacji są ich koledzy z Platformy i PSL-u.

3. A Borys Budka i jego najbliższe otoczenie wymyślili sobie, że blokując uchwalenie ustawy o tzw. zasobach własnych, w sytuacji kiedy tego projektu, nie poprze Solidarna Polska, doprowadzą do przesilenia politycznego i upadku rządu Zjednoczonej Prawicy.

Okazało się jednak, że „gry i zabawy” przewodniczącego Platformy w sprawie poparcia ustawy o tzw. zasobach własnych spowodowały, że Lewica wyłamała się z dotychczasowego „jednolitego frontu” opozycji i zdecydowała się ją poprzeć, a Borys Budka znalazł się w politycznym potrzasku.

Lewica uzyskała akceptację od premiera Morawieckiego dla pomysłów, które zgłosiła wcześniej do Krajowego Planu Odbudowy, między innymi przeznaczenia co najmniej 30% środków dla samorządów, przeznaczenie 300 mln euro dla najbardziej zagrożonych branż w wyniku lockdownu, wsparcie dla programu budowy 75 tysięcy mieszkań na wynajem, przeznaczenia 850 mln euro na wsparcie dla szpitali powiatowych, a także powołanie Komitetu Monitorującego wydatkowanie środków.

Jak informował wcześniej minister Waldemar Buda, który zajmował się procesem konsultacji Krajowego Planu Odbudowy, z propozycją porozumienia zwrócił się najpierw do Platformy ale ta zwlekała z odpowiedzią, stąd spotkanie premiera Morawickiego z kierownictwem Lewicy i uzyskanie poparcia od tego klubu.

4. Po zgodzie Lewicy na poparcie ustawy o zasobach własnych, spadła na nią wręcz lawina krytyki, zarówno ze strony polityków Platformy jak i wspierających ją mediów, czasami o bardzo brutalnym charakterze.

Przewodniczący Budka na  ostatnim wyjazdowym posiedzeniu Rady Krajowej Platformy w Rzeszowie, posunął się nawet do stwierdzenia, że jego partia jest po to „aby blokować zarówno brunatny jak i czerwony ekstremizm”.

Jeżeli jednak klub parlamentarny Lewicy wytrzyma nawałnicę krytyki i straszenia jej przez dotychczasowych wypróbowanych przyjaciół i ostatecznie poprze ustawę o tzw. zasobach własnych, to Platforma znajdzie się na politycznym aucie, dodatkowo z łatą „partii antyunijnej”.

Jej przewodniczący Borys Budka, próbował jeszcze grać przełożeniem posiedzenia Sejmu o dwa tygodnie i negocjacjami z rządem teraz już całej opozycji nad KPO ale skoro rząd przesłał jego ostateczną wersję do Brukseli, to ten argument nie jest już aktualny.

Platforma nie ma już pola manewru albo poprze ustawę o zasobach własnych tak jak Lewica, która złożyła taką deklarację po spotkaniu z premierem Morawieckim, albo będzie przeciw i już na trwale zasłuży sobie na miano „partii antyunijnej”.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (27):

W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N2021.05.5 18:36
O­­­c­e­­­ń­ ­m­­­o­­­j­ą­ ­­­m­ł­­o­d­­ą­­ ­­­c­­i­­­p­­k­­ę­ ­-­ ­­W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N
Skrzypek na dachu2021.05.4 14:27
Niestety fundusze KPR to Fozz i Art B naszych czasow . Gospodarczy socjalizm to wysokie podatki dla drobnych przedsiebiorcow indywidualnych ale zerowe podatki i ogromne ulgi dla kazdej niegospodarnej panstwowej firmy czy miedzynarodowej globalistycznej korporacji ktore naciska prawodawstwo do stworzenia korzystnych przepisow ograniczajac wolny rynek i niszcac konkurencje coraz to bardziej absurdalnymi regulaminami niczym prostowanie bananow i ogorkow .
75TysięcyMieszkańDlaObajtkaOrazTymkaSzydło2021.05.4 7:24
Znowu aparatczycy partyjni z PiSocjalizmu katolickiego będą budować mieszkania?! Przecież taki Obajtek z Pcimia ma już ze 40 mieszkań i nawet nie jest w stanie raz w miesiącu przespać się w każdym i okno otworzyć żeby zaduch linoleum wypuścić. Chyba, że te miliony mieszkań budowanych przez PiSocjalistów katolickich będzie można eksportować. Przekopem. Na Węgry.
Filip2021.05.4 7:17
Pieniądze z Krajowego Planu Rozwoju będą rozdysponowane w sposób korzystny dla PiS, a nie korzystny dla opozycji. Dla samorządów w dużych miastach, gdzie rządzi opozycja będą pożyczki, a dla rządu będą bezzwrotne dotacje. Mało inteligentni zwolennicy PiS-u, którzy są okłamywani i manipulowani, nie są w stanie tego zrozumieć. Opozycja jest pozytywnie nastawiona do tego funduszu, ale sposób rozdzielenia tych pieniędzy nie jest sprawiedliwy, ani uczciwy.
bogdanus2021.05.4 7:07
A PO mowi nie, dla polski i UE. Ludzie PO sami się obnażyli kim są. Takich ludzi należy eliminować z polityki, dla nich karira i kasa jest ważniejsza niż dobro polaków. Politykę traktują do wyprowadzania pieniędzy ze skarbu państwa do prywatnych kieszeni. Są to ludzie, ktorzy bardzo obniżyli poziom etyki, moralności, kultury w polityce i spoleczeństwie.
narodowe granie w dupniaka POplatfusa2021.05.4 7:02
zalecany KOP i odpowiedż na pytanie; To TY - nie to budka; i kolejny raz kopa z rozbiegu
Skrzypek na dachu2021.05.4 6:59
Rzad PiS zdemolowal gospodarke i zniszczyl biednym uczciwym pracowitym ludziom zdrowie i zycie dlatego nie mozna miec zaufania ze cos odbuduja tym KPO do kitu tylko mozna miec pewnosc ze podatki pojda do gory i inflacja wzrosnie .
gracz2021.05.4 6:58
Komuchy z PiSu sprzedały Polskę za ok 170 mld Euro. To drogo czy tanio?
Skrzypek na dachu2021.05.4 6:50
KPO to tylko znaczy ze opdatkowanie wzrosnie tak samo jak zmarnowanie publicznego grosza .
doskonała Pozycja POplatfusów2021.05.4 6:45
stała pozycja POzioma - 5 stóp pod ziemią
AAAtomek2021.05.4 6:46
To i tak 2 stopy wyżej niż katoprawactwo!
Wicio strateg2021.05.4 6:43
szach - MAT gopie POplatfusy
Jawny2021.05.4 6:32
Sukces ewidentny, twarda, konsekwentna postawa Polski. Ale niezawodny, pracowity Anonim myśli - i coś wymyśli. A jak nie wymyśli, to zaklnie.
DJ Omar2021.05.4 6:27
Ojojojoj, o jojojoj. Ojojoj! Ojojojo - joj!
Izydor2021.05.4 6:25
Tylko unia nic o tym nie wie. Pewnie Suski miał zanieść na pocztę ale przepił kasę na znaczek a potem majówka ale do czwartku na pewno wyśle.
Onanizm bez granic2021.05.4 6:29
Na znaczku kleju nie było, więc pomęczył kapucyna i przykleił biotechnologicznie , w dobie pandemii poczta bruksellska wykryła niecny podstęp.
Skrzypek na dachu2021.05.4 6:25
Ludzie nie dajcie sie nabrac bo Fundusze Odbudowy UE to wielkie klamstwo , nic innego ziz nastepna proba dofinansowania zadluzonych rozrzutnych krajow eurostrefy do ktorej Polska nawet nie nalezy . Niech ktos tengi wytlumaczy dlaczego wszyscy musza dorzucac gotowke na beznadziejne kolejne probe ratowania finansowo niegospodarnych Grekow Wlochow Hiszpanow i Portugalczykow , kraje doprowadzone do bankructwa przez jednolity sztywny kurs euro , a to w zamian za obiecanki dotacji i pozyczek od eurocentrali , biorac na siebie cudze zaobowiazania i zadluzenie na piec tysiecy lat . Moze zjawi sie psychol kartofel kto wytlumaczy dlaczego pomysl Krajowego Plany Odbudowy jest gospodarczo tragiczne nieporozumienie ktore bedzie mialo odwrotne skutki od intencji , a dowod na to jest ze podatki w Polsce juz sa za wysokie . a do odbudowy czegokolwiek nalezalo by je obnizyc nawet do 10% od dochodow rocznych , jednoczesnie podniesc progi wolne od podatku do conajmniej 48tys zlotych rocznie na osobe . Dziekuje za uwage i milego dnia .
Skrzypek na dachu2021.05.4 6:42
.....nic innego niz......Przepraszam za grube palce .
AAAtomek2021.05.4 6:21
Kuźmiuk jeszcze nie ogarnia, że PiS został zakładnikiem Lewicy i/albo Ziobry... :D Ale cóż, trzeba jakoś to wytłumaczyć swojemu durnemu elektoratowi?
Jawny2021.05.4 6:34
Pisz otwarcie, będzie krócej: zamiast: "durny elektorat [=Polacy]" pisz po prostu: "goje". Sprawa będzie jasna.
Skrzypek na dachu2021.05.4 6:47
Dzisiaj w Sejmie same pobozne i bezbozne polskojezyczne eskimosi a kto na nich glosowal ?
AAAtomek2021.05.4 6:47
Ty od Polaków to się odczep, durna brudna prawicowa pało.
Jawny2021.05.4 6:50
A nie mówiłem? Jak brak argumentów, to jest frustracja i obelgi. Oj, AAAtomek, źle z tobą...
Skrzypek na dachu2021.05.4 6:53
Brawo Jawny , bardzo dobry i trafny komentarz .
Jawny2021.05.4 7:22
Dzięki. Problem jednak podstawowy, wobec którego takie kwestie jak kwadratura koła czy perpetuum mobile to przysłowiowe małe piwo. Otóż: jak raz na zawsze wykurzyć Anonima i jego bandę z forum Frondy? Administracja portalu ma w nosie ich bluzgi, chamstwo i bluźnierstwa. Gdzie indziej to nie do pomyślenia. Proponuję więc nadal pod ich nickami pisać sensowne komentarze. Nie widzę innego wyjścia. Oni, oczywiście, będą jazgotać o "kradzieży nicków przez prawiczków-katoliczków". Niech jazgoczą, faryzejscy obłudnicy.
Skrzypek na dachu2021.05.4 14:08
Jawny masz 100% racje .
Skrzypek na dachu2021.05.4 6:39
Niczym pobozne i bezbozne zamordysci poststalinowskie uzgodnili umowe narzucic KPO dyktature aby ograbic biednych naiwnych pracowitych uczciwych ludzi podatkami i odebrac kazdemu wlasnosc wolnosc walute wiare wieprzowine i wodke . Taka nowa okraglostolowa zdrada 21ego wieku , a Konfederatow smaruje sie jako spiskoteoretykow kiedy mowia prawde ze przeciwnikow Rzadu PiSmarionetek globalistow to juz chca zaszczepiac biotrucizna i nanotoksyna genetycznie modyfikowana . Brawo Pan JKM .