PiS zwycięża w wyborach do sejmików, ale mocne też PSL i SLD - zdjęcie
11.05.18, 08:20

PiS zwycięża w wyborach do sejmików, ale mocne też PSL i SLD

Prawo i Sprawiedliwość bierze Polską regionalną. W głosowaniu do sejmików 11 województw to właśnie partia Jarosława Kaczyńskiego zwycięża, pokazuje sondaż IBRiS dla ,,Rzeczpospolitej''. Opozycja - połączone Platforma Obywatelska i Nowoczesna - wygrywają tylko w kilku województwach. To pomorskie, dolnośląskie, lubuskie i opolskie. Nie wiadomo, jak będzie na Warmii i Mazurach, sondaż nie objął tego regionu.


Choć to pozornie dla PiS znakomita wiadomość, to niestety właśnie opozycja ma często większą zdolność koalicyjną. Według badania może w niektórych województwach zyskać większość - na przykład w łódzkim.


Wielką klęskę ponosi Kukiz'15 - aż w pięciu województwach partia ta nie przekracza progu wyborczego. Najlepsze notowania ma w kujawsko-pomorskim - 8,7 proc.

Jak zwykle dobry jest wynik PSL - próg wyborczy ugrupowanie Kosiniaka-Kamysza przekracza wszędzie, a w wielu województwach ma wynik dwucyfrowy. W Podlaskim PSL zanotowało nawet 22,8 proc. poparcia, w świętokrzyskim 16,6 proc., w mazowieckim 15,6 proc.


SLD progu nie przekracza w dwóch województwach - podlaskim i podkarpackim. W wielu ma dobry wynik -w lubuskim aż 18,3 proc., w zachodniopomorskim 15,9 procent.

PiS zasadniczo może więc się cieszyć - choć dobre na ogół wyniki PSL i SLD mogą w wielu sejmikach województw pokrzyżowach szyki.

mod/rzeczpospolita