PiS obniża podatek PIT. Dymisja Czerwińskiej - zdjęcie
30.05.19, 09:31(fot. Twitter)

PiS obniża podatek PIT. Dymisja Czerwińskiej

8

- Obniżenie podatku do 17 proc. dla wszystkich i rozszerzenie prawa do „PIT zero dla młodych” także na umowy o dzieło – taki będzie bezpośredni skutek odejścia minister finansów - pisze Dziennik Gazeta Prawna

– Zmiany w podatkach zostaną zrealizowane w wersji zapowiedzianej pierwotnie przez premiera Morawieckiego – twierdzi w rozmowie z DGP szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Jacek Sasin.

Jak wynika z informacji "DGP", pomysł Teresy Czerwińskiej na zmiany w PIT był zbieżny z wcześniejszymi zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego tylko co do głównego kierunku. Różniły go szczegóły. W jej wersji PIT nie zostałby obniżony z 18 do 17 proc., a wprowadzono by dodatkowy próg dochodów na poziomie 42 764 zł, do którego obowiązywałaby 17-proc. stawka. 

Minister Czerwińska na poczatku kwietnia przedstawiła założenia do projektu PIT dla młodych, który jest częścią tzw. Piątki Kaczyńskiego. Zerowy podatek zapłacą osoby do 26. roku życia. Warunkiem jest jednak praca na etacie. Oznacza to, że ktoś, kto ma umowę o dzieło lub umowę zlecenie, będzie musiał zapłacić pełen podatek.

KPRM chce wprowadzić wszystkie zmiany już jesienią 2019 r. Na stole leżą w tej chwili dwa projekty. Pierwszy jest zgodny z tym, co w połowie kwietnia przedstawiała minister Czerwińska. A więc zawiera wprowadzenie dodatkowego progu dochodowego dla nowej, 17-proc., stawki, z PIT-em zero dla młodych, ale tylko dla umów o pracę. Drugi projekt jest zbieżny z wcześniejszymi zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, który obiecywał obniżkę podatku z 18 do 17 proc. dla każdego podatnika i „PIT zero” dla wszystkich pracujących w wieku do 26. roku życia, niezależnie od formy zatrudnienia.

– Zmiany w podatkach zostaną zrealizowane w wersji zapowiedzianej pierwotnie przez premiera Morawieckiego – zapowiada w rozmowie z DGP.

- Następca Czerwińskiej będzie miał przygotować nie tylko ustawy podatkowe, ale także ułożyć budżet na 2020 rok. Projekt ustawy trafi do Sejmu we wrześniu, w środku kampanii wyborczej. Nowy minister będzie więc musiał zmierzyć się z dużą presją kolegów z rządu i partii na wzrost wydatków, by zyskać wyborcze głosy. To, że Teresa Czerwińska odchodzi, gdyż próbowała opierać się tej presji, świadczy o tym, że od nowego ministra będzie wymagane głównie zrozumienie dla „uwarunkowań politycznych”.  -czytamy w "DGP"

bz/podatki.gazetaprawna.pl/

Komentarze (8):

zygmunt wozignój2019.06.3 9:52
To nie są " obiecanki cacanki " ,a konkretna realizacja zapowiedzi Rządu PIS dot. zwolnień z podatku pit młodych ludzi do 26 roku życia bez względu na formę zatrudnienia / umowa o prace , zlecenia , czy umowa o dzieło / . Nie tylko ten przykład zwolnienia młodych ludzi z podatku pit ale wprowadzone wcześniejsze uprawnienia i realizacja przyjętych zadań w ramach "Dobrej Zmiany " świadczy o tym , że większość społeczeństwa akceptuje i popiera działania pro społeczne Rządu wyrazem czego były ostatnie wybory i zwycięstwo PIS nad KE.. Trudno się spodziewać ,że stan tej wiarygodności i zaufania nagle się zmieni przyjmując za podstawę puste obietnice i frazesy opozycji , która usilnie zmierza do objęcia władzy i zaprezentowania tego co już było za rządów PO-PSL.W tym względzie warto przytoczyć stare ale wiarygodne przysłowie " lepszy wróbel w garści niż kanarek na dachu ".
Mateusz2019.05.30 16:21
Obniża PIT, i przy okazji podwyższa kilka innych. Żeby się zwróciło. W końcu jak to powiedział nasz kochany premier ''Niech zapi******ją za miskę ryżu''
piotr2019.06.2 13:18
Dzien wolnosci podatkowe za PiSu mamy 4 czerwca, za PO byl 24 czerwca, wiec nie pitol
Contral2019.05.30 15:37
Tylko DGP pisze o dymisji Czerwińskiej . W GP jakoś cicho.
ZnanyPowieściopisarzJanOborniak2019.05.30 11:36
Pieniądze dla "młodych" się znajdą, ale dla nauczycieli już nie?
Łamistrajk2019.05.30 15:31
Nauczyciele dostali, na samym początku strajku już dostali, a że potem zrobili kabaret ze szkół to już inna sprawa.
Krzysztof 2019.06.2 9:25
A co nie ma już młodych nauczycieli?
man.of.Stagira2019.05.30 10:51
. . Tak trzymać! GERONIMO! Teraz Polska! . .